עדי פרץ

כדור תועה | הזווית

"סכסוך העבריינים" שעדי פרץ נקלעה אליו מזכיר לנו שכשמדובר בפשיעה, אין ישראל ראשונה ושנייה. נשק שיורה בלוד יגיע באותה קלות לבת ים וחוסר הפחד של העבריינים מהחוק חוצה את כל המגזרים
מערכת כאן חדשות
12 באוגוסט 2021
07:21

לפני הכול, בשורות טובות. חל שיפור במצבה של עדי פרץ, האם בת ה-37 שנורתה בראשה. אתמול דיווחנו בחדשות הערב בכאן 11 שהיא החלה לתקשר עם הסביבה. שיפור גדול יחסית ליום שני בערב, אז הצוותים הרפואיים נלחמו על חייה.

צפו בעדכון האחרון על מצבה של עדי פרץ

לצד המאמץ להבריאה ולהחזיר את עדי פרץ למוטב, מתנהלת גם חקירה משטרתית של ימ"ר תל אביב. חקירה שהחלה לפני יומיים וחצי, אבל עדיין לא הצליחה לשים את ידה אף על חשוד אחד בירי לעבר האישה – באמצע רחוב סואן בבת ים.

ביום שני בערב נסעה עדי פרץ ביונדאי הכסופה שלה לעבר הורי בעלה. במושב האחורי ישבה בתה, רק בת ארבע. בשעה 20:30 בערך חלפה המכונית ברחוב הנביאים בבת ים, כשלפתע הגיח אלמוני ומטווח קרוב פתח לעברה במספר יריות, כשאחת - קטלנית במיוחד, פגעה בראשה.

אמש פורסם שהמשטרה מעריכה שהרקע לירי הוא טעות בזיהוי. כך למעשה חזרו השוטרים חזרה לנקודת התחלה – אירוע פלילי, סכסוך בין עבריינים. עדי עברה שם בזמן הלא נכון, במקום הלא נכון. ירי תועה מה שנקרה. זה מה שטענה המשפחה שלה כל הזמן, כשתושאלה על סכסוכים אפשריים שהיו לעדי.

הקלות שבה אזרחית יכולה למצוא את עצמה נורית בגלל "סכסוך עבריינים" היא בלתי נסבלת. האדישות של ממשלות ישראל, וגם של רבים מאיתנו האזרחים, לתופעות של אלימות  - כל עוד היא בחצר האחורית, מגיעה אלינו כבומרנג.

כשמדובר בפשיעה, אין בישראל שבטים. אין ישראל ראשונה ושנייה. נשק שיורה בלוד יגיע באותה קלות לבת ים. עבריין יהודי מראשון וגם עבריין ערבי מטייבה יכול להסתובב היום עם אקדח בלי לפחד מאיש. למרות השקעת המיליונים בתוכנית למניעת האלימות בחברה הערבית והפעילות נגד ארגוני הפשיעה היהודים אין תחושת ביטחון ברחובות. למערכת המשפט כנראה אין את הכלים לענישה שתייצר הרתעה.

על רקע זה שר המשפטים גדעון סער מקדם בימים אלה הצעת חוק שמתיימרת לייצר פתרון לבעיית ההרתעה של מערכת הענישה. ההצעה גורסת שהעונש המינימלי על החזקת נשק יהיה מאסר בפועל. "הדרג המקצועי במשרד מתנגד לזה, הוא חושב שלא צריך להגביל את שיקול הדעת השיפוטי - לא אכפת לי", סיפר סער על ההצעה שלו.

אתמול הודיעה המשטרה בחגיגיות על מבצע אכיפה שמבסגרתו נעצרו 41 חשודים בסחר ואחזקת אמצעי לחימה. אמנם הם לא יזכו ליהנות מהעונש המינימלי שהבטיח שר המשפטים, אבל אפשר לקוות שבימים הספורים שישבו במעצר, אדם אחד פחות ייקלע לכדור תועה מנשקם.