תמונת השגרירים

רוסיה ובריטניה הסתבכו עם איראן – בגלל תמונה

השגריר הרוסי הצטלם עם מקבילו הבריטי בשגרירות באיראן כשהם משחזרים את מפגש הפסגה של סטאלין, רוזוולט וצ'רצ'יל בוועידת טהראן ב-1943. באיראן זעמו ודרשו התנצלות, שר החוץ זריף: "גורלנו לעולם לא ייקבע על ידי מעצמות זרות"
רם ברנדס
12 באוגוסט 2021
14:08
עודכן ב 15:08

משרד החוץ בטהראן זימן (חמישי) את שגרירי רוסיה ובריטניה במדינה לשיחת נזיפה, לאחר שהצטלמו במתחם השגרירות באיראן ועוררו סערה. השניים שיחזרו תמונה מוועידת טהראן ב-1943, שבה התקיים מפגש פסגה בין נשיא רוסיה סטלין, נשיא ארצות הברית רוזוולט וראש ממשלת בריטניה צ'רצ'יל. בתמונה הושאר כיסא ריק לנציג האמריקני. 

 התמונה שעוררה סערה והתמונה המקורית מוועידת טהראן

באיראן ראו במעשה צעד קולוניאליסטי, שפוגע בעצמאות המדינה. שר החוץ האיראני מוחמד ג'וואד זריף צייץ בחשבון הטוויטר שלו: "העם האיראני הראה, גם בשיחות על הסכם הגרעין, שגורלם לעולם לא ייקבע על ידי שגרירויות או מעצמות זרות".

השגריר הרוסי הביע צער על כך שפרסום התמונה גרם לדבריו ל"חוסר הבנה וטינה בקרב העם האיראני הידידותי". עוד הוא טען שהתמונה מייצגת את העמידה הבריטית-רוסית המשותפת במלחמת העולם השנייה נגד גרמניה הנאצית. בעיתון האיראני "טהראן טיימס" פרסמו דרישה ציבורית להתנצלות רשמית של שגריר בריטניה.

בנוגע לרוסיה טענו בעיתון האיראני שהיא יכולה להסיר את פסלו של אלכסנדר גריבוידוב – משורר ומחזאי שמונה לשגריר רוסיה לפרס ונהרג ב-1829 בהתפרעות אלימה כשהמון פרץ למתחם השגרירות.