היחידה הרב ממדית של צה"ל
צילום: דובר צה"ל

צה"ל: הפלנו אתמול רחפן של חיזבאללה שחצה מגבול לבנון

האירוע מתרחש שבוע לאחר שיגור רקטות בצפון לעבר שטח ישראל
איתי בלומנטל
12 באוגוסט 2021
21:14
עודכן ב 15 אוגוסט 18:01

**עדכון (15.08.21): צה"ל הודיע כי כלי טיס בלתי מאויש נפל אתמול בשטח סוריה בעקבות תקלה, אין חשש לדליפת מיד

כוחות צה"ל הפילו אתמול רחפן של ארגון הטרור חיזבאללה שחצה משטח לבנון - כך הותר הערב (חמישי) לפרסום. בהודעת צה"ל הודגש כי הרחפן זוהה והיה במעקב לאורך כל האירוע. "צה"ל ימשיך לפעול על מנת למנוע כל הפרה של ריבונות מדינת ישראל", כך נמסר בהודעה. 

לפני שבוע חלה התחממות בגזרת הצפון, עם ירי רקטות מלבנון שהוביל לתגובה חריפה של צה"ל. במערכת הביטחון העריכו כי ארגונים פלסטיניים הם שאחראים לירי לעבר ישראל. ההערכה היא שעל רקע חוסר המשילות בלבנון, ייתכן שירי הרקטות בוצע גם בלי אישור מחיזבאללה. זאת, בניגוד לתפיסה של השנים האחרונות, שכל פעולה צבאית בדרום לבנון כרוכה באישור של הארגון. 

בתגובה לירי תקפו כוחות צה"ל בשלושה גלים עם יותר מ-100 פגזי ארטילריה, והבהירו שהתגובה לתקיפה מצד ישראל עדיין לא הסתיימה. היעדים שהותקפו היו בעיקר בשטחים פתוחים סמוך לכפר השיעי אל-חיראם, שממנו שוגרו הרקטות, ומטרות נוספות לאורך הגבול.

יום לאחר תקיפת צה"ל, שוב נורו רקטות מלבנון לעבר ישראל - כשהפעם ארגון חיזבאללה לקח אחראיות. עקב כך, מטוסי קרב של חיל האוויר תקפו מרחבים מהם בוצע הירי ותשתית שמשמשת לטרור. "תקיפות צה"ל ימשיכו ואף יתגברו מול ניסיונות טרור כנגד מדינת ישראל ואזרחיה", נכתב בהודעת דובר צה"ל. 

גורם צבאי בכיר אמר לכאן חדשות שצה"ל פגע "פגיעה משמעותית בכביש ראשי ובדרכי גישה למשגרי הרקטות ומרחבי הירי". הגורם הוסיף שבישראל "לא רוצים הסלמה, אבל לא נשלים עם המשוואה שמנסים לייצר. זהו איתות ואזהרה להמשך". 

החוט המקשר בין הפגזים מלבנון, הגרעין האיראני והספינות במפרץ הפרסי | פרשנות, רונן מנליס

מתחילת מבצע "שומר החומות" נורו מגבול הצפון עשר רקטות לעבר ישראל, מספר שלא נראה בארץ בשנים האחרונות. ביישובי הצפון חוששים שהירי יהפוך לשגרה, כמו בעוטף עזה. לפני שבוע, בזמן המתיחות, נועדו ראשי הרשויות באזור עם אלוף פיקוד הצפון אמיר ברעם, כדי לקבל תמונת מצב.

מלחמה מתחת לרדאר | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"