חיילי מארינס עוזבים את אפגניסטן, ארכיון
צילום: גטי אימג'ס

אמריקה ידעה שהיא מפקירה את אפגניסטן - אבל זה עשוי להשתלם לה

במשך שני עשורים ניהלה ארצות הברית את אפגניסטן והמחיר הכלכלי והאנושי ששילמה היה יקר. אחרי שאיבדה שם יותר מ-2,400 חיילים, כך משאירה אמריקה את 3 היריבות הגדולות ביותר שלה להתמודד עם האתגר האפגני | פרשנות
יואב זהבי
13 באוגוסט 2021
08:32

מה שקרה אתמול נתן ככל הנראה את החותמת הסופית בנוגע לכיוון שאליו צועדת אפגניסטן. בתוך יממה כבש טליבאן שתי נקודות אסטרטגיות – את העיר הראט, השלישית בגודלה במדינה, ואת גאזני שממוקמת כ-100 ק"מ מהבירה קאבול ויושבת על ציר התנועה הראשי בין הבירה האפגנית לקנדאהר שבדרום. כדי שטליבאן לא ישתלט בשבועות הקרובים על קאבול ועל המדינה כולה, צריך לקרות משהו יוצא דופן.


ספק גדול אם מישהו תיאר לעצמו שמסע הכיבושים של טליבאן יהיה כה מהיר, אבל נראה שזה היה קורה בלאו הכי. אם לא בעוד חודש אז בעוד שנה. כשהממשל האמריקני החליט להוציא את הכוחות מהמדינה המרכז-אסייתית, הוא ידע היטב מה הוא משאיר מאחור – ממשלה חלשה וצבא שיתקשה לעמוד מול ההתעצמות של ארגון הטרור. אבל לצד הטרגדיה האנושית שמתחוללת כעת באפגניסטן, ייתכן שבסופו של דבר, בראייה רחבה, הנסיגה תשתלם לארצות הברית בענק.

הכתבה של איתמר מאירי, מתוך מוסף "גלובלי" בחדשות הערב:

במשך שני עשורים ניהלה ארצות הברית את אפגניסטן דה-פקטו והמחיר הכלכלי והאנושי ששילמה היה יקר. המלחמה בתוך המדינה נמשכה כל העת ועלתה לארצות הברית לא פחות מ-2 טריליון דולר. עשרות אלפי אפגנים נהרגו והאמריקנים איבדו יותר מ-2,400 חיילים. אפגניסטן מוקפת במדינות עוינות לארצות הברית. איראן מצד אחד, סין מהצד השני ובאמצע טג'יקיסטן, אוזבקיסטן וטורקמניסטן, כולן מדינות חסות רוסית. פרט לטליבאן פועלות באפגניסטן עשרות מיליציות חמושות, בהן מיליציות אויגוריות שייתכן וינסו לנצל את הכאוס באפגניסטן כדי לפגוע במטרות סיניות באזור הגבול הצפון-מזרחי.

עשרות אלפי הפליטים שצובאים בשבועות האחרונים על הגבול הארוך עם פקיסטן עשויים להבריח משקיעים סינים מ"המסדרון הכלכלי הסיני-פקיסטני". טליבאן, סביר להניח, לא יסתפק באפגניסטן ועשוי לנסות ולשלוח זרועות לעבר המדינות השכנות, בהן אלה שמצויות תחת השפעה רוסית חזקה.

בדומה למה שראינו ב-2008 במלחמה בגיאורגיה, רוסיה לא תתן בשום אופן לכוחות עוינים להשתלט על מרחבי ההשפעה שלה וייתכן מאוד שתיאלץ להיגרר לבוץ האפגני, מהלך שיקשה עליה לפחות בטווח הקצר. ואיראן? לא תמיד האויב של האויב שלך הוא חבר שלך. מדינת טרור שיעית אל מול ארגון טרור סוני. טליבאן אינו יכול, וסביר שגם אינו רוצה, להפיל את השלטון האיסלאמי באיראן אבל הוא בהחלט יכול להציף את הגבול האיראני בפליטים, ולהעמיק עוד יותר את המשבר הכלכלי ברפובליקה האיסאלמית, מה שעשוי להביא לתסיסה עממית שתייצר כאב ראש למשטר בטהראן.

ארצות הברית הולכת, ומשאירה את שלוש היריבות הגדולות ביותר שלה עם האתגר האפגני. בעתיד הקרוב, סביר שהנסיגה תשתלם לוושינגטון. השאלה הגדולה היא - מה יקרה ביום שבו מיליוני פליטים אפגנים יתדפקו על דלתות אירופה?