לואי מלאקה

מנבחרת הפליטים למדים כחול לבן: המרתוניסט לואי מלאקה חולם לייצג את ישראל

תחלואיני לואי מלאקה, בן 23 בלבד, רשם באולימפיאדה הישג מרשים במיוחד כשסיים במקום ה-16 בריצה בריצת המרתון. אלא שהצלחתו כמעט לא זכתה לתהודה בישראל, כיוון שלואי הוא מבקש מקלט מאריתריאה, שברח מארצו בגיל 12. על אף שהוא מתגורר עם משפחה ישראלית וחש ישראלי לכל דבר, הוא נאלץ לייצג בטוקיו את נבחרת הפליטים האולימפית. עכשיו הוא חולם להגיע לפריז 2024 במדי הכחול לבן של ישראל
אמיר גרא
13 באוגוסט 2021
23:21

המרתוניסט תחלואיני לואי מלאקה, בן 23 בלבד, רשם באולימפיאדת טוקיו 2020 הישג אדיר, והגיע למקום ה-16 בריצת המרתון. למרות שמלאקה חי בישראל מאז שהוא בן 13, הוא לא ייצג את הנבחרת הישראלית, אלא את נבחרת הפליטים הבינלאומית, מכיוון שהוא מבקש מקלט מאריתריאה ולא אזרח ישראלי. 

כשחזר מטוקיו, חיכתה לו קבלת פנים חמה מצד אלה שהוא מחשיב למשפחה שלו בישראל, אנשי כפר הנוער הדסה נעורים, שערכו לו טקס בכפר שהיה לו לבית. "הכפר הוא משפחה אחת גדולה שלי", אמר מלקה. "אין לי מה להגיד לכם חוץ מתודה". 

בגיל 12 ברח מלאקה מהכפר הקטן בו גדל עם משפחתו באריתראה. האלימות שראה סביבו הייתה קשה מנשוא, והוא בחר בגורל אחר. הוא הצליח לברוח לאתיופיה, משם הגיע לסודן ואז לסיני. "זה אחד המקומות הכי אפלים שהייתי בהם. אני פחות אוהב להיזכר בזה", אמר מלקה. כשהיה בן 13 הצליח להיכנס לישראל והועבר למתחם חולות, משם הגיע לחדרה, שם גילו את כישרונו יוצא הדופן. בכפר הנוער הדסה נעורים הוא פגש את משפחת פילוסוף שהפכה למשפחה המאמצת שלו. 

על ריצת המרתון בה רשם הישג מרשים הוא אומר "הגשמתי את החלום הכי גדול שלי", החלום הבא שלו הוא ללבוש את מדי הכחול-לבן. "אני רוצה להגיע כמה שיותר חזק ולשבור עוד שיא אישי. ואולי ב-2024 בפריז אני אוכל לייצג את ישראל".