העיר העתיקה בירושלים, ארכיון
צילום: סבי ברנס, פלאש 90

מחקר: הצבת מצלמות לא יעילה בטיפול בירי בחברה הערבית

על פי המחקר של מחלקת אסטרטגיה במשטרה וחוקרים מהאוניברסיטה העברית, פער במיפוי היישובים הערביים במערכות המידע הגיאוגרפיות, מקשה על המשטרה לפעול בשיטת שיטור מניעתי בנקודות חמות של פשיעה חמורה
משה שטיינמץ
15 באוגוסט 2021
23:24

מחקר שעשו מחלקת אסטרטגיה במשטרה וחוקרים מהאוניברסיטה העברית על תופעת הירי במגזר הערבי, קובע כי הצבת מצלמות אינה כלי יעיל לטיפול בבעיה. כך פורסם היום (ראשון) בחדשות הערב בכאן 11.

חלק מתוכניתו של מפכ"ל המשטרה, רב-ניצב יעקב שבתאי, להתמודדות באלימות בחברה הערבית, הוא רישות הערים הערביות במצלמות. "הראיות לגבי שימוש במצלמות מעגל סגור בהקשר של אלימות חמורה וירי, אינן מצדיקות השקעה כזאת", נאמר במחקר. עוד נכתב במחקר כי למצלמות יש "ערך מוסף לאו דווקא במניעת עבירות, אלא אולי באיסוף התשתית הראייתית האיכותית וביסוס כתבי אישום".

נוסף לכך, על פי המחקר, שיטה של שיטור מניעתי ב"נקודות חמות" של פשיעה חמורה, היא בעלת יעילות מוכחות בטיפול בתופעות ירי, אולם פערים במיפוי היישובים הערביים במערכות המידע הגיאוגרפיות מקשים על המשטרה לפעול בשיטה זו.

ביום רביעי שעבר הושקה התוכנית הלאומית למאבק בפשיעה ובאלימות בחברה הערבית. ראש הממשלה בנט, השר לביטחון הפנים בר-לב והמפכ"ל הציגו את התוכנית במטה מרחב גליל של המשטרה בקריית אתא בטקס החנוכה של אגף סי"ף, הגוף שיופקד על הלחימה באלימות בציבור הערבי.

במסגרת התוכנית, נוספו למשטרה 1,100 תקנים של כוח אדם ותוקצבה הקמתם של שני מפלגים למאבק בסחיטת דמי חסות ובפשיעה הכלכלית. כמו כן, אושר להקים שתי תחנות משטרה חדשות - תבור וג'יסר א-זרקא ולתגבר את התחנות ונקודות המשטרה ביישובים הערביים, בין השאר בפזורה הבדואית. מיזם השיטור העירוני יורחב וכך גם תוכנית "העיר הבטוחה", במיוחד בערים המעורבות. השר בר-לב אמר כי התוכנית תיושם בשיתוף פעולה הדוק עם ועדה ציבורית ובה ראשי ערים ורשויות ואישים בולטים בחברה הערבית.

בתוך כך, הבוקר נורה למוות בראמה שבגליל סאהר איסמאעיל, היועץ של שרת החינוך שאשא-ביטון לענייני המגזר הערבי. הוא שובץ במקום ה-17 ברשימת תקווה חדשה לכנסת כנציג העדה הדרוזית. אלמונים ירו בו בעת שישב במכוניתו, ליד ביתו, ונמלטו מן המקום. מותו נקבע בדרך לבית החולים. איסמעיל הוא הנרצח ה-70 בחברה הערבית מתחילת השנה.