צלב קרס הובער

ערב שני ברציפות: צלב קרס הובער בכפר הפלסטיני ביתא

המיצג האנטישמי בוצע כחלק מפעולות יחידת "ההטרדה הלילית" ביהודה ושומרון נגד המאחז אביתר שפונה. במודעה שהפיצו נכתב: "הפשעים שמבצעת ישראל בכפר - הנאציזם החדש" • בסוף השבוע הזהיר גורם צבאי בכיר מפני הסלמה ברצועת עזה וביהודה בשומרון: "השטח מבעבע"
עומרי חיים וכרמל דנגור
15 באוגוסט 2021
23:45

בכפר הפלסטיני ביתא ביהודה ושומרון הבעירו זה הערב השני ברציפות סמל של צלב קרס בתוך מגן דוד, כחלק מפעולות יחידת "ההטרדה הלילית" נגד המאחז אביתר שפונה לפני יותר מחודש. הערב (ראשון), כפי שנראה בתיעודים, נוסף למיצג האנטישמי הכיתוב: "הציונות הנאצית הגדולה". 

במודעה שהופצה בביתא נכתב כי "הפשעים שמבצעת ישראל בכפר הם אותם הפשעים שביצעו הנאצים. זה הנאציזם החדש". עוד נכתב כי כ-3,000 מבני הכפר נפצעו בעימותים האלימים סביב המאחז אביתר. לדברי מנסחי המודעה, מרביתם נפצעו מ"ירי האסור מבחינה בינלאומית". עוד נטען כי למעלה מ-200 מהפצועים סובלים מפגיעות קבועות ומשמעותיות.

ביום שישי הזהיר גורם צבאי בכיר בשיחה עם כתבים מפני הסלמה ברצועת עזה וביהודה בשומרון. לפי הגורם, "השטח מבעבע, ואם לא תהיה התקדמות בעזה ואם לא יירגע השטח ביהודה ושומרון - המצב יסלים". לדבריו, "בגבעת אביתר הצבא היה צריך לפנות מוקדם יותר, יש פעילות חבלנית מטרידה בג'נין, ואנחנו יכולים לחזור ל'שומר החומות'".

דבריו של הגורם על כך שהיה דרוש פינוי מוקדם יותר של אביתר, מגיעות לאחר תחקיר שבוצע בנוגע לפינוי. אחת המסקנות שעלו ממנו הייתה שהיה צריך לפנות את המאחז לפני מבצע "שומר החומות". הסיבה לכך היא שאחרי המבצע הפרשה הפכה לגדולה, ולכן היה חייב להגיע לפשרה מול התושבים. בתחקיר השתתפו גם ראש המנהל האזרחי ומחוז ש"י של המשטרה ואלוף פיקוד המרכז היוצא תמיר ידעי.