-

תקרית ירי בג'נין: ארבעה מחבלים נהרגו בחילופי אש עם מג"ב

הכוחות נתקלו באש מצד מחבלים בג'נין בעת מעצר מבוקש, לפי דיווחים פלסטיניים: שניים נהרגו. שתי גופות נוספות נמצאות ברשות כוחות הביטחון • פת"ח ופלגים נוספים בג'נין הודיעו על שביתה כוללת. לשכת אבו מאזן: "המשך המדיניות הישראלית הזאת תוביל לפיצוץ"
איתי בלומנטל ועומרי חיים
16 באוגוסט 2021
07:31
עודכן ב 08:59

עימותים בין כוחות מג"ב לפלסטינים חמושים הלילה (שני) במחנה הפליטים ג'נין, הובילו למותם של לפחות ארבעה מחבלים פלסטינים. כוח של מסתערבים נתקל באש כבדה מצד מחבלים והגיב אליה בירי, שהובילה לחמישה מחבלים שנפגעו. אין נפגעים בקרב כוחות מג"ב. על פי התקשורת הפלסטינית, שני מחבלים פלסטינים נהרגו בעימותים, בעוד ששתי גופות נוספות נמצאות בידי כוחות הביטחון. 

בתקשורת הפלסטינית פורסמו שמותיהם של שלושה מהמחבלים שנהרגו בהיתקלות: סאלח עמאר בן 19, ראא'ד אבו סיף בן 21 ונור ג'ראר בן 19. האחרון, ג'ראר, הוא פעיל הג'יהאד האסלאמי. בתמונה שהוא העלה לרשתות החברתיות הוא נראה עם נשק ומדים של צה"ל. גופתו נמצאת בידי כוחות הביטחון בישראל.

המבוקש אותו הגיעו הכוחות לעצור בג'נין, מחמד סמיר צאלח אבו זינה בן 26, נעצר ללא התנגדות והוא נחקר. אבו זינה חשוד שניסה להוציא בישראל פיגועים באמצעות גורמי טרור מרצועת עזה. בעבר הוא ריצה עונש מאסר בכלא הישראלי על עבירות ביטחוניות.

לשכת אבו מאזן: "המשך המדיניות הישראלית הזאת תוביל לפיצוץ"

פת"ח ופלגים נוספים בג'נין הודיעו על שביתה כוללת בעיר כאות אבל על מות המחבלים בעימותים. לשכת נשיא הרשות הפלסטינית אבו מאזן מגנה בחריפות את "הפשע המכוער" שביצעו הבוקר "כוחות הכיבוש בג'נין". בהודעתה נכתב כי "המשך המדיניות הישראלית הזאת תוביל לפיצוץ ולעוד מתיחות וחוסר יציבות". דובר הלשכה הטיל את האחריות המלאה "להסלמה הזאת ולהשלכותיה" על ממשלת ישראל וקרא לממשל האמריקני ולקהילה הבין לאומית ללחוץ עליה "לעצור את מתקפותיה, כדי לא להגיע לשלב של חוסר שליטה".

השר האחראי על הקשר עם ישראל ברשות הפלסטינית, חוסיין א-שיח', אמר כי מה שאירע בג'נין הוא "פשע מתועב שביצעו כוחות הכיבוש". בציוץ בחשבון הטוויטר שלו הוסיף השר כי הדבר מעיד על "מדיניות הימין הקיצוני של הממשלה החדשה בישראל, שממשיכה לרצוח וממשיכה בהתיישבות ובהרס הבתים".

דובר חמאס, חאזם קאסם, כינה את התקרית "עימות הירואי של שהידים עם חיילי צבא הכיבוש, שפרצו למחנה הפליטים". לדבריו, "הדם הטהור של השהידים של ג'נין הוא הערובה להמשך מערכת השחרור, עד גירוש הכיבוש מכל אדמותינו הפלסטיניות", אמר.

בשבוע שעבר הזהיר גורם צבאי בכיר בשיחה עם כתבים מפני הסלמה ברצועת עזה וביהודה בשומרון. כך פורסם ביום שישי האחרון ב"השבוע" בכאן 11. לפי הגורם, "אם לא תהיה התקדמות בעזה ואם לא יירגע השטח ביהודה ושומרון - המצב יסלים".

"השטח מבעבע", אמר הגורם. "בגבעת אביתר הצבא היה צריך לפנות מוקדם יותר, יש פעילות חבלנית מטרידה בג'נין, ואנחנו יכולים לחזור ל'שומר החומות'". הגורם התייחס גם למותו של מוחמד מואייד אל עלאמי, בן ה-11, שנורה מאש צה"ל בחודש שעבר בחברון וכינה אותו "טרגדיה". 

כמו כן, הרמטכ"ל אביב כוכבי התייחס בשבוע שעבר למספר הגבוה של פלסטינים שנורו ונהרגו מאש צה"ל בשבועות האחרונים מאז מבצע "שומר החומות" – יותר מ-40 מקרים. "אתם פועלים בסביבה צפופה ומחוספסת, רוויית חיכוך ואיומים, ופעמים רבות לא ברור מי אויב ומי תמים", אמר הרמטכ"ל. "אני מבין את המורכבות, מנחה אתכם להתמודד איתה, ומגבה אותכם. נגבה אתכם כשתפעלו לפי ההוראות אבל לא נקבל חריגה. נגבה אתכם כשתפעילו שיקול דעת גם אם יהיו שגיאות, אבל לא נקבל קלות דעת".