קורונה
צילום: דוד כהן, פלאש 90

ממונה הקורונה: הרגעים האחרונים להימנע מסגר

יותר ממיליון ישראלים התחסנו במנה השלישית • אש: ללא האטה בתחלואה - נדחה את פתיחת שנת הלימודים • משרד הבריאות: 150 חולים קשה נוספו מאתמול, 5,075 מאומתים חדשים אובחנו ביממה האחרונה. שיעור הבדיקות עומד על מעל ל-6%, לראשונה בגל הנוכחי • חשש במשרד הבריאות מהזן הדרום אמריקני • פרופ' אש: אם לא תהיה ירידה בתחלואה הקשה - נגיע לסגר. יכול להיות שהחיסון השלישי יקצר אותו •
זאב קם, עמיחי שטיין ונוב ראובני
16 באוגוסט 2021
08:18
עודכן ב 17:46

ממונה הקורונה פרופ' סלמן זרקא התייחס היום (שני) בתדרוך שקיים למאבק בקורונה ואמר: "אלה הרגעים האחרונים שלנו להימנע מסגר. בלי שיתוף הפעולה שלכם הציבור - בלי שיתוף הפעולה שלכם לא נצליח להמנע מסגר. 

על הרחבת מבצע מתן המנה השלישית אמר זרקא כי נכון לעכשיו לא מאושפז בבתי החולים אף אדם שחוסן במנה הנוספת. "נעקוב אחרי זה ותוך כשבועיים נתכנס מחדש, נציג את הנתונים והמחקרים ונבחן את הרחבת הקבוצות", הסביר. 

מנכ"ל משרד הבריאות פרופ' נחמן אש התייחס לחשש במשרדו מהווריאנט הדרום האמריקני אך אמר כי עדיין לא ידועים כל הפרטים עליו: "לא רוצה לעורר פאניקה מיותרת. ווריאנטים היו ויהיו, מקווה שלא יגיעו אלינו, אבל יש סיכוי שיגיעו". בריאיון לאסתי פרז בכאן רשת ב, אמר היום (שני) כי אם לא תהיה ירידה בתחלואה הקשה ככל הנראה יידרש  צעד קיצוני של סגר.בתוך כך אמר, כי אם יוטל סגר קשה לומר כמה זמן ייארך אך אם למנת החיסון השלישית תהיה השפעה הסגר יוכל להיות קצר יותר.

האזינו לריאיון עם פרופ' נחמן אש בכאן רשת ב

בנוגע לתחילת שנת הלימודים, אמר אש כי הוא מעדיף לקבל את ההחלטה בעוד כמה ימים. עם זאת הזהיר, כי "אם לא נראה האטה בתחלואה נגיע למצב שאנו חייבים לדחתות את פתיחת השנה. אם נראה האטה נדע שאפשר לפתוח. יש יתרון בזה כי יש רק כמה ימי לימוד ונוכל לראות כיצד ניתן להתנהל". 

בהמשך אמר, כי ישנם סימנים ראשונים לכך שהחיסון השלישי עובד ומפחית הדבקות אך "עדיין לא רואים את זה במספר החולים הקשים. רוצים לראות את מספר החולים הקשים מתמתן אבל ההערכה שלנו היא שהחיסון הזה עובד, ומחכים לראות את זה בימים הקרובים". לצד זאת העריך כי האוכלוסייה בישראל תצטרך לקבל בכל שנה חיסון משודרג לווריאנטים חדשים. 

בוועדת החוקה בכנסת התקיים היום דיון בנוגע לאישור התו הירוק והתו הסגול, ועל מגבלת על ההתקהלות באירועים במקום סגור ופתוח. במסגרת זאת, אמרה נציגת משרד הבריאות בדיון אילנה גנס, כי ספר זנים מסוכנים כבר החלו להתפתח במדינות בעולם.

בהמשך אמר ד"ר אשר שלמון, גם הוא ממשרד הבריאות, כי במשרד חוששים מכניסת הזן הדרום אמריקני לישראל. בהמשך מסר, כי ווריאנט זה הולך ודוחק את זן הדלתא בארה"ב ונכנס לשם במקומו. "אם הוא ייכנס גם אלינו זה ייפגע משמעותית באפשרות למנוע סגר, יעילות החיסון יורדת כשמדובר בווריאנט הזה", אמר שלמון.  

משרד הבריאות מסר הבוקר כי יותר ממאה חולים במצב קשה נוספו ביממה האחרונה, ומספרם עומד כעת על 519. מספר המאומתים שאובחנו אתמול הוא 5,075, בעוד שיעור הבדיקות החיוביות הוא 6.07%, הנתון הגבוה ביותר בהתפרצות הנוכחית. 

בד בבד, שרת הפנים איילת שקד פנתה הבוקר במכתב אישי לכל ראשי הרשויות בישראל וביקשה מהם להיערך לתפילות הימים הנוראים וחגי תשרי באוויר הפתוח ובמבני ציבור, בשל העלייה בתחלואה בקורונה. מצד שקד נמסר: "אנו נמצאים בעיצומה של התפרצות מחודשת של נגיף הקורונה, אשר עלולה להוביל לכך שגם השנה נצטרך כולנו להתאים עצמנו לקיום התפילות המיוחדות של הימים הנוראים וחגי תשרי באופן שונה מהרגיל". 

הבוקר פורסם בכאן חדשות כי שיעור ההידבקות בקורונה בקרב ילדים מחוסנים בגילאי 15-12 נמוך ב-90% יחסית לבני גילם שלא חוסנו. כך עולה מניתוח נתונים שערכו חוקרים מהאוניבסריטה העברית. לשם ההשוואה, ההבדל בין שיעור ההידבקות בקרב בני 16-19, עובד על כ-45%. ד"ר ברק רווה, חוקר ביולוגיה חישובית באוניברסיטה העברית אמר כי לפי ההערכות, ההבדל בין קבוצות הגיל השונות יכול להיות קשור לזמן שבו ניתן החיסון, ולכך שרוב בני 15-12, קיבלו את המנה השנייה של החיסון בחודשיים האחרונים.

אמש פורסם בחדשות הערב בכאן 11, כי פיקוד העורף הציג תחזית קודרת בדיון עם מקבלי ההחלטות - לפיה היקף התחלואה יגיע ב-1 בספטמבר ליותר מ-15 אלף מאומתים ביום.  ההערכה של פיקוד העורף מתבססת על נתוני התחלואה כעת, והיא הוצגה בפני שר הביטחון בני גנץ בדיון הערכת מצב, שם הוגדרה כתרחיש סביר. בעוד כשבועיים אמורה להיפתח שנת הלימודים, אך עדיין יש ספקות אם אכן תיפתח בזמן.

מחרתיים, מגבלות התו הירוק והתו הסגול ייכנסו לתוקפן ויחולו על קניונים, חנויות, מסעדות והתקהלויות במקומות שונים. כדי לעמוד במגבלות, יידרשו הנכנסים להציג אישור על התחסנות, החלמה, או בדיקה עם תוצאה שלילית. המגבלות בנושא אולמות וגני אירועים ייכנסו לתוקף ביום ראשון בשבוע הבא. מספרם של חולי הקורונה במצב קשה ממשיך לעלות ועומד כעת על 525.