רקטה נורתה מהרצועה לעבר עוטף עזה

הרקטה יורטה, שיגור ראשון מהרצועה מאז תום שומר החומות • האו"ם וקטר סיכמו: מענק יועבר למשפחות בעזה. בשלב זה, הכסף לא יועבר לפקידי חמאס ברצועה
איציק זוארץ וגל ברגר
16 באוגוסט 2021
12:27
עודכן ב 13:47

לראשונה מאז מבצע שומר החומות, רקטה נורתה היום (שני) מרצועת עזה לכיוון שדרות ועוטף עזה ויורטה בידי מערכת כיפת ברזל. לא דווח על נפגעים או נזק. קודם לכן, הופעלה התרעת צבע אדום באזור. רקטה נוספת ששוגרה מעזה - נפלה בשטח הרצועה.

שרון בן שושן, תושב שדרות, מסר לכאן חדשות לאחר שיגור הרקטה לעבר עירו: "התחושה אותה תחושה כבר 20 שנה. תחושה של פחד, של ריצה חזרה לממ"ד. אנחנו ציפינו לזה. התפילה שלנו רק שצה"ל יתקוף בשיא העוצמה. אני מצפה מהממשלה שתעשה את עבודתה ותגן עלינו".

ברקע, האו"ם וקטר הגיעו לסיכום על הכנסת הכסף הקטרי למשפחות הנזקקות ברצועת עזה. בשלב זה, הכסף לא יועבר לפקידי חמאס ברצועה. מקורות פלסטינים מסרו לכאן חדשות כי הסכם סופי בין האו"ם לקטר צפוי להיחתם בימים הקרובים ובהמשך יוכלו נציגי המשפחות הנזקקות בעזה למשוך 100 דולר כל אחת באמצעות כרטיסים נטענים שהאו"ם יחלק להן. לדברי המקורות, האו"ם יגבה 3.5% עמלת תיווך על העברת הכסף. הרשות הפלסטינית אינה חלק מההסכם.

ההסכם התגבש לאחר שהרשות הפלסטינית לא הצליחה להשיג את הסכמת הבנקים הפלסטיניים להעביר את הכספים לעזה, מחשש שייחשפו לתביעות בגין מימון טרור.

בחודשיים האחרונים פעל מתאם פעולות הממשלה בשטחים האלוף רסאן עליאן לגיבוש המנגנון החדש של העברת הכספים לעזה, תוך הבטחה שהכסף לא יעבור במזומן וישולם למשפחות הנזקקות בלבד ולא לפקידי חמאס.

בשבוע שעבר הזהיר גורם צבאי בכיר בשיחה עם כתבים מפני הסלמה ברצועת עזה וביהודה בשומרון. כך פורסם ביום שישי האחרון ב"השבוע" בכאן 11. לפי הגורם, "אם לא תהיה התקדמות בעזה ואם לא יירגע השטח ביהודה ושומרון - המצב יסלים".

לצד זאת, ארבעה פלסטינים נהרגו הלילה בחילופי אש עם כוחות מג"ב הלילה במחנה הפליטים ג'נין. כוח מסוערב נתקל באש כבדה מצד מחבלים והגיב אליה בירי, ברשות הפלסטינית גינו את תקרית הירי בתוקף, בעוד בג'נין הודיעו על שביתה כללית לאות אבל על מות הפלסטינים בחילופי האש. בלשכת אבו מאזן כינו את התקרית "פשע מכוער" והוסיפו: כי "המשך המדיניות הישראלית הזאת תוביל לפיצוץ ולעוד מתיחות וחוסר יציבות".