מבוגרים מקבלים חיסון שלישי
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

רמת השרון ושוהם מול אלעד ואום אל פחם – הקשר בין התחסנות לעיר המגורים

מיליון ישראלים בני 50 ומעלה כבר חוסנו במנה השלישית, ועדיין - כ-50% מבני קבוצת הגיל טרם עשו זאת. כששמים את הנתונים על הסקאלה של יישובים לפי דירוג סוציו-אקונומי, מתקבלת תמונה מטרידה • וגם: רשימת הערים האדומות
נוב ראובני
17 באוגוסט 2021
10:33

מיליון ישראלים בני 50 ומעלה כבר חוסנו במנת החיסון השלישית, מתוך כ-1.9 מיליון בקבוצת הגיל. כך על פי נתוני משרד הבריאות המעודכנים.  זה קצת יותר מ-50%. יש עוד כ-278 אלף ישראלים שכבר קבעו תור לקבלת מנת הדחף בימים הקרובים, כך שאנחנו נשארים עם כ-607 אלף בני 50 ומעלה, כ-35% - שיכולים לקבל את המנה השלישית ועדיין לא הלכו לעשות זאת וגם לא קבעו תור.

אנחנו שומעים שוב ושוב עד כמה הממשלה וגורמי המקצוע סבורים שיש חשיבות אדירה לקבלת המנה השלישית. שלשום (ראשון) הראינו כאן את הסממנים הראשונים להשפעה החיובית שלה על נתוני התחלואה.

אז איפה צריך להשקיע את המאמצים עכשיו? בואו נראה: המדד שפיתח הצוות של ד"ר אורן כספי מבית החולים רמב"ם והטכניון - מתייחס לקשר שבין הדירוג הסוציו-אקונומי של היישוב - לשיעורי ההתחסנות במנה השלישית.

מה בעצם אנחנו רואים כאן: ציר ה-X שלנו מייצג את הדירוג הסוציו-אקונומי של היישוב על פי הלמ"ס, ככל שהישוב רחוק ממני - כך הדירוג הסוציו-אקונומי שלו גבוה יותר. ציר ה-Y - מראה את שיעור ההתחסנות במנה השלישית בקרב בני 60 ומעלה בישוב. גבוה יותר שווה מחוסן יותר. אפשר לראות שיש התאמה כמעט מוחלטת - ככל שהיישוב פחות אמיד - כך שיעור ההתחסנות נמוך יותר.

בפינה הרחוקה שם את רמת השרון, מודיעין ושוהם - יישובים בדירוג סוציו-אקונומי מהגבוהים בארץ - ושם יש שיעורי התחסנות של יותר מ-70% במנה השלישית. גם תל אביב - עשירה ומחוסנת מהממוצע.

להקים מתחם חיסון לילי בכיכר דיזנגוף - זה נחמד ומצטלם יפה, אבל האתגר האמיתי הוא להצליח להגיע כעת לכל אותם ישובים שבפינה התחתונה

אבל בפינה התחתונה, שבה נפגשים שיעורי התחסנות נמוכים במנה השלישית, ודירוג סוציו-אקונומי נמוך - כאן נמצאות רהט ואום אל פחם, אלעד, טייבה, קריית מלאכי ועוד. גל התחלואה הנוכחי החל בישובים בדירוג סוציואקונומי גבוה ועובר לאט לאט לשכבות החלשות יותר, שמערכת הבריאות גם פחות נגישה להן - ולכן החשיבות הגדולה להשקיע בחיסון האוכלוסייה שם.

להקים מתחם חיסון לילי בכיכר דיזנגוף בתל אביב - זה נחמד ומצטלם יפה, אבל האתגר האמיתי הוא להצליח להגיע כעת לכל אותם ישובים שבפינה התחתונה - שם נדרשות תשומת הלב המיוחדת. החשיבה היצירתית, ההסברה המותאמת וההנגשה המרבית - וזה מה שאומרים המספרים.

אדום בוהק: הערים שיאניות התחלואה

משרד הבריאות עדכן הבוקר את רשימת הערים לפי ציון הרמזור. כשערים עם ציון גבוה מ-7.6 נחשבות לאדומות. בצמרת הרשימה ניצבת קריית עקרון עם ציון רמזור של 9.8. קריית מלאכי בציון של 9.3, אשדוד וערד עם 9.2, מגדל העמק עם 9.1 עומר וקריית גת עם 9, אופקים עם 8.8, עתלית וצפת עם 8.7, אשקלון, לוד ורמלה עם 8.4. אלעד עם 8.3, נתיבות ויבנה עם 8.2.

רחובות, בית שאן וגבעת שמואל עם 8.1. באר יעקב וקריית ביאליק עם 8. באר שבע ודימונה עם 7.9. קריית אתא, עכו, שוהם ומודיעין עילית עם 7.8. ראשון לציון ופתח תקווה עם 7.7. חדרה, קריית מוצקין ואור יהודה עם ציון 7.6. 

ברשימה נמנים גם יישובים קטנים, שצבועים אדום: כפר חב"ד, קרית יערים, רכסים, מגאר, גבע בנימין, ניצן, עמנואל, ראש פינה, אבן יהודה, יבנאל, בית אל, ג'ת, בית חשמונאי, בני עי"ש, גבעת זאב, נוף איילון, גבעת זאב, ג'דיידה-מכר וכפר תבור.