תלמידים בכיתה

יו"ר הנהגת ההורים: "שוקלים להשבית את הלימודים אם המתווה לא ישונה"

תגובות נזעמות בעקבות חשיפת כאן חדשות על התוספת למתווה החינוך, שקובעת כי בערים אדומות כיתות ח' ומעלה שבהן שיעור המתחסנים והמחלימים יהיה נמוך מ-70% - יעברו ללמידה בזום • מזכ"לית הסתדרות המורים: לא נתנגד אוטומטית למתווה 70% התחסנות
לירן כוג'הינוף
17 באוגוסט 2021
09:05
עודכן ב 17:52

על רקע הסערה על התוספת שנחשפה אתמול (שני) בכאן חדשות למתווה החינוך, יו"ר הנהגת ההורים הארצית, מורם שיף, התייחס לנושא בריאיון לגאולה אבן בתוכנית ערב ערב. לדבריו, "אנו שוקלים להשבית את הלימודים אם לא ישונו המתווה. שוחחתי עם ראש הממשלה על הבעיות בו". שיף הסביר: "המחיר של עוד שנה בזום - נזקים בלתי הפיכים לתלמידים. בעיר אדומה צריך לאפשר לילדים בדיקות כל יום לפני שמגיעים לבית הספר". 


מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד אמרה היום שלא קיבלה את המתווה המדובר. "אנחנו ניזונים מתקשורת" אמרה, אך הוסיפה שלא תתנגד לא אוטומטית. את הדברים אמרה בריאיון לתמר אלמוג בסדר יום בכאן רשת ב. 

הריאיון עם יפה בן דוד מתוך כאן רשת ב

"מנהלי חטיבות הביניים טרם קיבלו מתווה מסודר. שוחחו איתי מנהלים שאמרו שהנתונים שכבתיים ולא כיתתיים. אנחנו לא מתנגדים להחלטה ומבינים את הצורך", אמרה בן דוד והוסיפה שלא ינקטו צעדים כדי להשבית את הלימודים. "אם היו מקשיבים לנו והיו מפחיתים את מספר הילדים בכיתות ובגנים היינו היום במקום אחר", אמרה.

התוכנית שסיכמו עליה ראש הממשלה בנט, שר הבריאות הורוביץ ושרת החינוך יפעת שאשא ביטון היא שבערים אדומות, כיתות ח' ומעלה ילמדו באופן פרונטלי רק אם 70% מתלמידי הכיתה חוסנו נגד קורונה. 

בהנהגת ההורים הארצית מחו על הכוונה לאסור על ילדים ובני נוער שאין להם תו ירוק להיכנס למוסדות החינוך, בטענה כי מדובר בהחלטה שאינה מוסרית ואינה חוקית. "דור העתיד נפגע אנושות ולא ניתן להמשיך ולפגוע בו", נכתב בהודעת ההנהגה. "אנו קוראים לממשלה להתחיל בכך שיוודאו שכל נותני השירותים במגזר הציבורי, כולל צוותי מוסדות החינוך - יידרשו להיות עם תו ירוק".

גם בקרב מורים ומנהלים נמתחת ביקורת על מתווה הלימודים בערים האדומות. המורים והמנהלים אומרים כי טרם קיבלו ממשרד החינוך הנחיות ברורות וכי שמעו על התוספת החדשה למתווה רק בתקשורת, מה שמותיר שאלות רבות פתוחות. מורה בתיכון: "נשמע שמי שהחליט על המתווה למעבר ללמידה מרחוק לא מכיר בכלל תיכון. מה זה אומר 70% מהכיתה לא מחוסנים? לכיתת-אם בתיכון כמעט אין משמעות. מתמטיקה, אנגלית, מגמות, חינוך גופני - כמעט כולם נלמדים בהרכב שונה מכיתת-אם. בערך חצי משעות הלימוד נלמדות בהרכב אחר".

סגנית מנהלת תיכון בצפון תהתה: "מה יעשה תלמיד שלומד בתגבור בקבוצה שצריכה ללמוד מרחוק ושעה אחר כך יש לו שיעור בכיתת האם בלמידה מקרוב?". מורה מאזור חיפה ציינה כי "מורים שיצטרכו ללמד חלק מקרוב וחלק מרחוק ברצף - זה מחייב מחשב לפטופ צמוד לכל מורה. לא לכולם יש".

מנהלים נוספים באזור הדרום הביעו חשש מהלחץ החברתי שייווצר בעקבות התוספת החדשה למתווה. "שרת החינוך שאשא ביטון מתנגדת לחיסונים בבתי הספר מחשש ללחץ חברתי, אבל המתווה החדש יכול לגרום לאותו אפקט בדיוק. תלמיד בכיתה ט' שיידע שאינו הולך לבית הספר רק בגלל חברו שלא התחסן, יוביל ללחץ חברתי שבדיוק ממנו חוששת השרה", אמרה אחת מהמנהלות.

התוספת למתווה אליו הגיעו ראש הממשלה ומשרדי הבריאות והחינוך, במסגרתה פתיחת שנת הלימודים לתלמידים בני 12 ומעלה תוכרע על פי שיעור המתחסנים בכיתה, פורסם לראשונה אתמול בחדשות הערב בכאן 11. לפי המתווה, בערים אדומות כיתות ח' ומעלה שבהן שיעור המתחסנים והמחלימים יהיה נמוך מ-70% - יעברו ללמידה בזום.

בן דוד: משרד הבריאות יחליט אם נפתח את הלימודים כסדרם

בריאיון לכאן רשת ב, התייחסה מזכ"לית הסתדרות המורים גם לשאלת פתיחת שנת הלימודים ב-1 בספטמבר. "משרד הבריאות הוא שצריך להחליט אם שנת הלימודים תפתח כסדרה", אמרה בן דוד. "הודעתי וחוזרת ואומרת שלא נשבית את שנת הלימודים". 

"כתבתי לשר הבריאות לפני שבועיים כבר וביקשתי קדימות לעובדי הוראה בחיסון השלישי. ענה שכרגע נתנו קדימות למי שמגיע במגע אישי ויתקיים דיון השבוע ותהיה החלטה גם לגבי עובדי הוראה צעירים יותר. זה על הפרק", אמרה בן דוד בריאיון. 

בן דוד התייחסה לדרישת הארגון להעלאת שכר, ואמרה שאין להתנות את ההעלאה בקיצוץ ימי חופש. "למה לא מתעסקים בשכר המורים? כל הזמן מתעסקים בחופשות של המורים. נכון, ההורים רוצים פתרון, אבל זה לא על גב צוותי ההוראה. אתם רוצים הכול - איכות, וחופשות. אנחנו לא בייביסיטר", אמרה.