נלחמים באש באלג'ירה
צילום: רויטרס

ריח של הצתה על רקע פוליטי: יותר מ-100 שריפות באלג'יריה

השריפות גבו את חייהם של 90 בני אדם, בהם יותר מ-30 אנשי צבא שניסו לחלץ את הלכודים. כ-7,000 מאנשי כוחות ההצלה הוקצו למשימה ולמעלה מ-20 בני אדם בחשד למעורבות בהצתות • עיתונאי אלג'יראי לכאן חדשות: "אולי יש ידיים זרות חוצות גבולות. אלג'יריה נמצאת באזור מאויים"
רועי קייס
17 באוגוסט 2021
10:37

שריפות? לא רק אצלנו: גם במדינה הצפון אפריקנית, אלג'יריה, השריפות כבשו את סדר היום, והחל מיום שני שעבר משתוללות עשרות שריפות בצפון מזרח המדינה, כך פורסם אמש (שני) בפינה "מעבר לקו" בתוכנית חדשות הלילה בכאן 11. השריפות החלו ביערות, אך הגיעו גם לבתים של האזרחים. אין מניין הרוגים רשמי, אבל לפי הדיווחים מהיממה האחרונה השריפות גבו את חייהם של 90 בני אדם, בהם יותר מ-30 אנשי צבא שניסו לחץ את הלכודים. 20 שריפות עדיין משתוללות שם, למרות המאמצים המרובים לכבות.

כדי להבין את גודל האירוע, במפת השריפות בצפון מזרח אלג'יריה, המוקד הוא מחוז טיזי ווזו. כלומר מדובר בלמעלה מ-100 שריפות בכ-20 מחוזות. דבר שזקני אלג'יריה מתקשים לזכור. יותר מ-7,000 מאנשי כוחות ההצלה הוקצו למשימה.

סאמי, עיתונאי אלג'יראי שנמצא באלג'יר, בירת אלג'יריה, ושהה באזור האסון, סיפר על התחושות הקשות: "זה אסון בכל קנה מידה. נסעתי לעיר ג'יג'ל וסיירתי באזורים שעלו באש. המצב מסוכן מאוד ובייחוד אחרי שהלהבות הגיעו לבתי האזרחים ושרפו את הכול - האדמה חרוכה. הרבה אנשים מתו וגם בעלי חיים", אמר והוסיף: "האנשים מפחדים מאוד, רוצים סיוע ומחפשים מקלט. הם בורחים מהבתים שלהם למחוזות שכנים. האנשים במצב נפשי קשה. הרבה מהאנשים ניזוקו גם במישור הנפשי, גם במישור החומרי. בחיים שלי לא ראיתי אסון כמו האסון הזה".

שאלת מיליון הדולר היא כמובן מה גרם לשריפות. חודש אוגוסט היה חודש קשה מבחינת שריפות באזורים רבים בעולם - אצלנו, ביוון, בטורקיה ובעוד מקומות. יש מי שקושרים את מה שאירע באלג'יריה לשריפות האלה או במילים אחרות מייחסים זאת להתחממות הגלובלית, אבל השלטונות באלג'יריה סבורים אחרת וכבר הודיעו שמדובר בשריפות מעשה ידי אדם. 

סאמי, עיתונאי אלג'יראי: "כשאתה רואה שפרצו יותר מ-50 שריפות באותו זמן, אז אפשר להעריך שמדובר בעניין מתוכנן. אולי יש ידיים זרות חוצות גבולות. אלג'יריה נמצאת באזור מאויים"

סאמי, העיתונאי האלג'יראי, הסביר מה דעתו על הסיבות שהובילו לפרוץ השריפות: "האפשרות של ההתחממות הגלובלית תמיד קיימת, כמה ימים לפני השריפות היה מזג אוויר נפלא. כשאתה רואה שפרצו יותר מ-50 שריפות באותו זמן כמו בטיזי ווזו, אז אפשר להעריך שמדובר בעניין מתוכנן. כמי שעוקב אחר האירועים, אני חושב שיכול להיות שזה אנשים רגילים, אבל ייתכן שהם מופעלים. אולי זו כנופייה שמחליפה מידע עם אחרת. אולי יש ידיים זרות חוצות גבולות. אלג'יריה נמצאת באזור מאויים".

"הנזקים אדירים. במישור הסביבתי, במישור הלאומי. אלג'יריה חיה ממשבר למשבר. האסונות האלה משפיעים על כל אדם פטריוט באלג'יריה. אבל בעזרת אללה אלג'יריה תמיד יוצאת ממשברים ואנחנו מתאחדים", הביע תקווה.

השלטונות כבר עצרו למעלה מ-20 בני אדם בחשד למעורבות בהצתות. אלא שהאבל, העצב והתסכול נמהל גם בזעם רב שלעתים מכוון למקומות הלא נכונים. אחד המקרים הטראגיים של הימים האחרונים הוא של ג'מאל בן איסמאעיל, שהגיע לאזור השריפות כדי לסייע בכיבוי שלהן, אלא שעוברי אורח שהוא נתקל בהם חשדו שהוא קשור להבערת השריפות. הם רצחו אותו ושרפו אותו. אלפים השתתפו בהלווייתו בניסיון להראות שהאלג'יראים מאוחדים גם בימים קשים כאלה.

גם העולם לא נותר אדיש, הרבה מאוד גילויי סולידריות, גם מצד מדינות כמו רוסיה, צרפת, וגם מצד מדינות ערביות, ואפילו יריבות כמו מרוקו, שהציעו עזרה בכיבוי השריפות. על האפשרות שישראל, מדינה שאלג'יריה עוינת מאוד, תסייע, השיב סאמי: "אנחנו חיים בתקופה של שלום ונרמול. המצב רגיש מאוד, אבל אני אומר שאנחנו תמיד זקוקים לשלום ובייחוד בין מדינות. אם ירצה אללה העתיד יהיה יפה".