חרדים סמוך ללשכת הגיוס בירושלים
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

ברביבאי בדיון על הורדת גיל הפטור מגיוס: "לא צריך להילחם על החרדים, הם גם ככה לא יתגייסו"

השרה החליפה את לפיד בדיון והביעה עמדה סותרת לזו שהמפלגה הציגה עד כה • ברביבאי בתגובה: בגיל הפטור הנוכחי אנחנו מגדילים את אי השוויון
מיכאל שמש
17 באוגוסט 2021
22:06

אחת ההבטחות של ממשלת בנט-לפיד הייתה להוריד את גיל הפטור משירות צבאי לחרדים - מגיל 24 ל-21, אך היא נתקלת בהתנגדות מצד שר הביטחון. בחדשות הערב בכאן 11 פורסם היום (שלישי) כי בדיון שנערך אתמול בנושא השרה אורנה ברביבאי הביעה עמדה הסותרת את האמירות האחרונות של לפיד ומפלגתו. לדבריה, "אין מה להילחם על החרדים, הם גם ככה לא יתגייסו לצבא". לפיד לא השתתף בישיבה ושלח את שרת הכלכלה במקומו כדי שתאבק בגנץ על עמדתו נגד הורדת גיל הפטור. מלשכת שרת הכלכלה והתעשייה נמסר: "השרה ברביבאי אמרה שגיוס חרדים לצה"ל הינו יעד חשוב וצריך להמשיך ולעשות כל מאמץ לגייסם, במיוחד כשרואים את שילובם בשוק התעסוקה עם שחרורם משירות. מאחר שהיקף המתגייסים מעל גיל 21 הינו קטן, נכון לקבוע את גיל הפטור ל-21, על מנת לאפשר להם להשתלב בשוק העבודה מוקדם ככל הניתן. בגיל הפטור הנוכחי אנחנו מרחיבים את אי השוויון בשירות בצה"ל גם להשתתפות בשוק העבודה ופוגעים בכך בחברה כולה". 

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט אמר כי יוכל להגן בבג"ץ על החלטת הממשלה להוריד את גיל הפטור מגיוס לגברים חרדים, אם יוחלט על כך. ראש הממשלה בנט כינס אמש דיון בסוגיה לאחר שמשרד הביטחון הפיץ בשבוע שעבר תזכיר חוק שבו גיל הפטור נותר 24, חרף העובדה שקווי היסוד של הממשלה קובעים שיירד ל-21.

בדיון הבהירו שר האוצר ליברמן, שרת הכלכלה ברביבאי והשרה לשוויון חברתי כהן, כי הם תומכים בהורדת גיל הפטור בחקיקה כעת. מנגד, שר הביטחון גנץ טען כי ככל שהגיל יירד יש לעשות זאת בהדרגה ושהמהלך פוגע בעקרון צבא העם ובשוויון. מנדלבליט אמר, בניגוד לטענת גנץ, כי ניתן יהיה להגן על המהלך בטענה כי הוא נעשה לתכלית ראויה, במקרה הזה במטרה להגדיל את שיעור ההשתתפות בשוק העבודה של גברים חרדים, שהוא נמוך דרמטית ביחס לגברים יהודים שאינם חרדים.