מתוך הכתבה

גידול במדפסת תלת ממד: פיתוח ישראלי ראשון מסוגו יסייע בטיפול באחד מסוגי הסרטן הכי קטלניים

בשורה לחולי סרטן המוח מהסוג האלים והקטלני ביותר - גליובלסטומה: הדפסת גידול סרטני פעיל מרקמות אנושיות, שיאפשר לחקור את ההתפשטות שלו ובכך לבלום אותה, ולהתאים לחולים טיפול אישי במהירות שיא
עופר חלפון
18 באוגוסט 2021
20:59

פיתוח ישראלי פורץ דרך: חוקרים מאוניברסיטת תל אביב יצרו במעבדתם, לראשונה בעולם, הדפס תלת ממד של גידול סרטני שלם ופעיל מסוג גליובלסטומה. מדובר בסוג הקטלני ביותר של סרטן המוח, והחוקרים מעריכים כי בזכות הפיתוח ניתן יהיה בעתיד לחזות במהירות את הטיפול המתאים ביותר עבור המטופל ובמקביל לפתח תרופות חדשות בקצב מהיר בהרבה מזה שקיים היום.

הערב פרסם כתב העת המוביל Science Advances את המאמר על הפיתוח בשער הגיליון החדש שלו. המחקר נערך בהובלת פרופ' רונית סצ'י-פאינרו, והטכנולוגיה פותחה על ידי הדוקטורנטית לנה נויפלד יחד עם חברי המעבדה עילם ייני, נעה רייזמן, יעל שטילרמן, ד"ר דקלה בן-שושן, סבינה פוצי, ד"ר גליה טירם, ד"ר ענת אלדר-בוק, וד"ר שירן פרבר.

"כמחצית מחולי סרטן המוח בעולם סובלים מגליובלסטומה", סיפרה פרופ' סצ'י-פאינרו. "250 אלף בני אדם בשנה לוקים בגידול, וכ-200 אלף מהם מתים מהגידול. בזכות המודלים התלת-מימדיים האלה שיצרנו במעבדה, אנחנו יכולים לנבא איזה טיפול יעבוד על איזה גידול תוך שבועיים".

"הזמן הוא קריטי, אם אני יכולה לתת תשובה תוך שבועיים להבדיל מחולה שנדע אם הטיפול עבד עליו רק אחרי שלושה חודשי או שישה חודשים - זה מאוד משמעותי", אמרה פרופ' סצ'י-פאינרו. אבחון תאי הסרטן נעשה כבר שנים על צלחות פטרי, באופן דו ממדי שאינו מדמה את החומר הבין-תאי אליו נקשרים התאים בגוף. 

החידוש במודל התלת ממדי הוא שהחוקרים הצליחו לבנות מודל מרקמות של חולים שמדמה באופן מלא את הסביבה הטבעית של המוח, שבתוכו תאי סרטן ותאי מוח אחרים. "יצרנו דיו ביולוגית שמשמת להדפסות תלת ממד של רקמת גידול מוח. הייחודיות של התהליך היא יצירת החומר והאינטרקציות של כל התאים שיש לנו במוח באופן טבעי, יחד עם תאי גידול מוח שאנחנו מקבלים ממטופלים", אמרה הדוקטורנטית נויפלד.