מטבע יהודי עתיק ממרד בר כוכבא
רשות העתיקות

ממרד בר כוכבא לחללית: המטבע היהודי שיגיע לחלל

האסטרונאוט וטייס הקרב לשעבר איתן סטיבה יטוס עם המטבע מתקופת המרד, שהתגלה בחפירות במדבר יהודה – "מפגש מרגש בין העולם הקדום לשיא החדשנות האנושית"
שרון עידן
19 באוגוסט 2021
11:21

מטבע יהודי בן כ-1,900 שנה ממרד בר כוכבא יטוס לחלל עם טייס הקרב לשעבר והאסטרונאוט איתן סטיבה, במסגרת משימת "רקיע". המטבע העתיק נושא את שמו של מנהיג המרד שמעון בר כוכבא.

מנהל רשות העתיקות אלי אסקוזידו, מסר לסטיבה בהשאלה את המטבע בירושלים. סטיבה ביקר במעבדות מגילות מדבר יהודה של רשות העתיקות, שם נחשף למגילות מלפני 2000 שנה, שכבר אז עסקו בגרמי השמים. לדברי אסקוזידו: "זהו מפגש מרגש בין העולם הקדום לשיא החדשנות האנושית".

המטבע מתקופת המרד

בסיור אף הציגו חוקרי רשות העתיקות לסטיבה מצלמה יחידה מסוגה, שפותחה בטכנולוגיה מיוחדת של סוכנות החלל האמריקנית, והותאמה לתיעוד ושימור המגילות. מגילות מדבר יהודה כוללות, בין השאר, את העותקים הקדומים ביותר של ספרי התנ"ך, ונחשבות לממצא החשוב ביותר של המאה ה-20. מצלמה זו, מתעדת כל קטע מגילה ב-12 אורכי גל שונים, חלקם לא נראים לעין. היא מאפשרת צילום מדעי מדויק עם פרמטרים יציבים לחלוטין, וניטור של מצבן לאורך זמן, ברמת הפיקסל.

סטיבה צפוי להמריא בסוף שנת 2021 למשימה מדעית בתחנת החלל הבין לאומית, שבה ישהה כ-200 שעות ויבצע שורת ניסויים בטכנולוגיות ובפיתוחים מדעיים ישראליים. את משימת "רקיע" מובילות עמותת קרן רמון וסוכנות החלל הישראלית במשרד החדשנות, המדע והטכנולוגיה. בנוסף, "רקיע" תנגיש פעילויות חינוכיות לילדים ותאפשר לראשונה את גישתם לתחנת החלל הבינלאומית בשפה העברית.

המטבע משנת 2 למרד היהודי ברומאים, נחשף לאחרונה ב"מערת האימה" במדבר יהודה במבצע שערכה רשות העתיקות, בו נסקרו כמחצית ממערות המדבר בחיפוש אחר ממצאים קדומים. השתתפו בו מתנדבים וחניכי מכינות קדם צבאיות והוא התקיים בשיתוף עם קצין מטה ארכיאולוגיה יהודה ושומרון במנהל האזרחי, ובמימון משרד ירושלים ומורשת.