-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

בעיה שלהן? הנפגעים העיקריים ממשבר הקורונה - הן בעצם נפגעות

אחוזי האבטלה בקרב הנשים גבוהים יותר. אז מה עושים? בינתיים המגפה נשארת איתנו, ובעיצומו של משבר נוסף, הנשים יהיו שוב אלה שיעבדו יותר קשה במקצועות לא מתגמלים
יפעת גליק, דעה
20 באוגוסט 2021
07:27

ישראל מתמודדת עם אתגר הקורונה שונה ממדינות אחרות. לא רק מבחינת סגר-לא-סגר ואיך נשכנע את הציבור להתחסן, אלא גם בהיבט של איך נלחמים במשבר הכלכלי שצמח בעקבות המגפה. מתברר שהנפגעים העיקריים של המשבר הכלכלי הזה הן בעצם נפגעות.

כן, נשים, יותר מגברים, סובלות בגלל קורונה. בעולם וגם בישראל זיהו את זה שאחוזי האבטלה בקרב המין הנשי גבוהים יותר. מצד שני, המקצועות החיוניים למשק שנשים עבדו בהם בזמן קורונה, מאופיינים בחלקיות משרה ובשכר נמוך מהממוצע. למשל חינוך, סיעוד וטיפול, עבודה סוציאלית.

מה עשו בעולם כדי לעזור לנשים?

אז מה עושים כדי לעזור לנשים? בעולם נקטו צעדי מדיניות כדי לצמצם פערים מגדריים בשוק התעסוקה. למשל, בקנדה, הושקה קרן מיוחדת באזורי הפריפריה. היא אמורה לספק 100 מיליון דולר קנדי לפרויקטים שיגדילו אחוזי השתתפות של נשים ונערות בכל מיני תחומים, גם בתחום הכלכלי.

בארגנטינה לקחו בחשבון שנשים יעבדו יותר מרחוק, אם הן מטפלות בילדים שלהן. ולכן מתאימים להן במיוחד את שעות העבודה. באוסטריה, עובדים שיש להם ילד אחד או יותר מתחת לגיל 14, זכאים לקבל חופשה מיוחדת, בתשלום, למשך שלושה שבועות. את התשלום יממן המעסיק. בדרום קוריאה, הוקמו מרכזי תעסוקה לנשים, עם שירותי הכשרה, הקניית מיומנויות, ושירותי תעסוקה. ויש עוד דוגמאות מהמדינות המפותחות.

מה עשו בישראל?

ומה עשו בישראל? נכון שגם כאן, לילדי רופאים למשל, הוקמו מרכזי יום בבתי החולים. ונכון שהיתה מדיניות של קבלת דמי חל"ת. אבל בניגוד למדינות אחרות בעולם, כאן הדגש לא היה על השתלבות של נשים או על סיוע מיוחד להן. ודווקא היה ניסיון להצביע על הבעיה. בדיוק לפני שנה התקיים דיון מהיר בוועדה למעמד האישה.

הוועדה קבעה שמשבר הקורונה חידד את העובדה שנשים חיוניות ביותר לחברה, אבל באמת מועסקות בענפים מתגמלים פחות. והדבר הכי חשוב: הוועדה החליטה שיהיו דיונים פרטניים לגבי המקצועות הנשיים בהשתתפות משרדי ממשלה. וכל זה במטרה לשפר את איכות התעסוקה לנשים.

שנה אחרי חזרתי לוועדה לקידום מעמד האישה ושאלתי: נו, מה. אמרו "כלום". מה כלום. כלום. היה גל קורונה, היו גלי בחירות. התמסמס. נחזור לזה. אבל היום בבוקר שולחת יושבת ראש הוועדה החדשה חברת הכנסת תומא סלימאן מכתב לשרי ושרות הממשלה: "בצעו ניתוח מגדרי של משרדכם, תפתחו תוכניות שיענו על צרכיהן של נשים ונערות".

אז אם הצלחנו לקדם משהו אנחנו קודם כל שמחים ושמחות, אבל המציאות היא שבינתיים המגפה לא עושה סימנים של הולכת, ובעיצומו של משבר נוסף נשים שוב יהיו אלה שיעבדו יותר קשה במקצועות פחות מתגמלים.