חיסון שלישי נגד קורונה

מבצע החיסונים במנה השלישית התרחב | זה מה שצריך לדעת

ועדת החיסונים במשרד הבריאות אישרה מתן מנת דחף לחיסון נגד קורונה לבני 40 ומעלה וצוותי הוראה • הנתונים שמעידים על יעילות המבצע, ואיפה ניתן להתחסן?
מערכת כאן חדשות
20 באוגוסט 2021
05:57

החיסון השלישי: ועדת החיסונים במשרד הבריאות אישרה אתמול בערב מתן מנת דחף לחיסון נגד קורונה לבני 40 ומעלה וצוותי הוראה. כמו כן, המליצו בפעימה זו לחסן במנה שלישית נשים בהיריון, עובדי מערכת הבריאות, מטופלים ומטפלים במוסדות בריאות ורווחה, אנשים עם מוגבלויות ומטפליהם, מטפלים בקשישים, אסירים וסוהרים וקבוצות סיכון כמו סוכרת והשמנת יתר. הוועדה קבעה שניתן יהיה לחסן כל אדם שחלפו חמישה חודשים מאז חיסונו השני, אך בשל שיקולים לוגיסטיים זה יקרה רק בשלב מאוחר יותר. 

לאחר ההודעה כמה בני 40 פלוס הגיעו לקופות החולים כדי להתחסן. ליאור מאיר שיאון, בן 44 מהוד השרון, התחסן במאוחדת: "מייד כששמעתי שפתחו את האפשרות להתחסן, הגעתי למרפאה וקיוויתי לטוב". בקופת החולים מכבי הודיעו שבתוך שעתיים בלבד נקבעו כבר יותר מ-13 אלף תורים של בני 49-40.

לקביעת תור בכללית - לחצו כאן

לקביעת תור במאוחדת - לחצו כאן

לקביעת תור במכבי - לחצו כאן

לקביעת תור בלאומית - לחצו כאן

נתוני יעילות המנה השלישית

לחברי הוועדה הוצגו בדיון נתוני יעילות המנה השלישית שניתנה לבני 60 ומעלה, עשרה ימים מקבלת החיסון. על פי הנתונים חלה עלייה של פי 4.6-4.2 בהגנה במניעת הדבקה. בנוסף, חלה עלייה של פי 5.5 בהגנה במניעת תחלואה קשה.

את החלטת מומחי ועדת החיסונים על הרחבת מתן מנת החיסון השלישית גם לבני 40 ומעלה, ליוו כמה נתונים מאוד ברורים, ואכן, בחינת הנתונים מראה השפעה משמעותית למנת הדחף.

בגרף הראשון אנחנו רואים את מגמת המאומתים החדשים לפי קבוצות הגיל. כל קבוצת הקווים העליונה מייצגת את קבוצות הגיל שבין 0 ל-60 - שם אנחנו רואים מגמת עלייה שנמשכת בכל קבוצות הגיל. ואילו בקבוצת הקווים התחתונה, שמייצגת את קבוצות האוכלוסייה של בני 60 ומעלה -  אנחנו רואים בלימה והתחלה של ירידה במספר המאומתים החדשים, באותן קבוצות גיל שיותר מ-60% מהן כבר קיבלו את מנת הדחף. נכון שהם גם כנראה מתנהגים באופן זהיר יותר, אבל על פי רבים מהמומחים, המגמות האלה מעידות על יעילות החיסון השלישי.

בפילוח קצת יותר מעמיק, נראה גרף שמציג את המאומתים החדשים בגיל 60 ומעלה שהם מחוסנים. כאן התחילו לתת את מנת הדחף שבועיים אחרי - ואנחנו רואים את היפוך המגמה.

הגרף הבא מראה לנו את המאומתים החדשים בגיל 50 ומעלה, שאינם מחוסנים וכאן אנחנו רואים מגמת עלייה יציבה.

חזרה לגרף הראשון ולסיפור נוסף שהוא מספר: נכון שהמגמה אצל בני ה-60 ומעלה מעודדת, אבל מרבית הנדבקים נמצאים בקבוצות הגיל הצעירות יותר, שעדיין נמצאות בעלייה ניכרת. העלייה הזאת, על פי ההערכות במפקדת אלון, צפויה להביא אותנו במהלך השבוע הבא לכ-12 אלף מאומתים ביום.

מקדם ההדבקה נמצא אומנם במגמת ירידה – שמעידה על האטה בקצב העלייה, אבל הוא עדיין משקף הכפלה של מספר המאומתים בכל כשבועיים. ההערכה היא שנוכח ההשפעה של הבוסטר בהפחתת הדבקות, עם ההרחבה שלו לאוכלוסיות נוספות, תהיה ירידה נוספת ומשמעותית יותר במקדם.

התקופה הקרובה תמשיך להיות מורכבת. התחלואה וגם התחלואה הקשה – עוד יעלו, ולפחות בגזרת המאומתים ייתכן שנראה מספרים שעוד לא ראינו בישראל מפרוץ המגיפה. מצד שני – האוכלוסייה המבוגרת, שהיא אוכלוסיית הסיכון העיקרית - גם הופכת בשבועות האחרונים למוגנת יותר וגם עתידה למשוך למטה את קצב ההדבקות – וזה בהחלט סימן מעודד.