-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דור הקורונה: מה עבר על בני הנוער בשנה האבודה?

התמכרויות שאין להן סוף, תעודות זהות מזויפות ותלמידים שוויתרו לחלוטין על בית הספר - האם אפשר להציל את עתיד ילדינו?
אלון שרביט
20 באוגוסט 2021
13:22
עודכן ב 28 אוגוסט 16:44

רגע לפני שתלמידי ישראל חזרו לבתי הספר, יצאנו לבחון - האם אפשר להציל את עתיד ילדינו? בסדרה "דור הקורונה" פגשנו בני נוער וילדים שיספרו על השנה האבודה הזאת, שנת הקורונה - בפארקים בלוד, ברמלה, בבת ים ובירושלים.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

שנת הלימודים האבודה וחוסר היכולת של מערכת החינוך להתמודד עם המגפה והשלכותיה, גרמו לבני נוער רבים לאבד עניין בלימודים מרחוק. הם התמכרו לעישון, לסמים ולאלכוהול. "אתה רואה ילד בן 13 עושה פה באנג, כמעט כל בית הספר שלי שותה ומעשן", סיפר אחד הילדים בריאיון לכתבה.

"בן 13 עושה באנג": בני הנוער שהידרדרו לסמים ולאלכוהול בקורונה | צפו בפרק ה-1

המעבר ללימודים בזום לא היה קל לאף תלמיד. אין תחליף אמיתי למסדרונות, ללוח, ללמידה הבלתי אמצעית. אולם עבור תלמידים שממילא הקשר שלהם לבית הספר היה רופף, הלמידה מרחוק סימנה את סוף דרכם במערכת. בפרק השני בסדרה פגשנו ילדים שנשרו מבית הספר בצל הקורונה, ואת אלו שמבקשים להחזיר אותם למערכת. 

"הייתי מחליף את המורים": האם משבר הקורונה העצים את הנשירה מבתי הספר? | צפו בפרק ה-2

מערכת החינוך בישראל רחוקה מלהיות שוויונית גם בימים כתיקונם. בתקופת הקורונה הפכו שאלות כמו אם יש לילד מחשב משלו, אם יש לו חדר משלו ואם ההורים יכולים לממן מורה פרטי לקריטיים עבור הצלחתו. כך נוצרו פערים גדולים וילדים שנשארו מרחוק.

פערים בחסות הקורונה: הילדים העשירים טסים, החלשים נשארים מאחור | צפו בפרק ה-3

לקראת שנת הלימודים שתיפתח בשבוע הבא, נפגשנו עם שניים שהיום הם אומנם רופאים, אבל פעם הם היו תלמידים שמערכת החינוך הראתה להם את הדלת החוצה עד שנשרו מבית הספר. הסיפור שלהם יכול להזכיר בתקופה המאתגרת הזאת לתלמידים ולא פחות חשוב מזה – לצוותי החינוך – עד כמה חשוב לא לוותר על אף ילד.

עשו בית ספר: התלמידים שהמערכת ויתרה עליהם - הפכו לרופאים | צפו בפרק ה-4

מה עובר על בני הנוער? אלון שרביט מספר על המסע לגילוי הנוער שנדחק החוצה