-
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

דור הקורונה: מה עבר על בני הנוער בשנה האבודה?

התמכרויות שאין להן סוף, תעודות זהות מזויפות ותלמידים שוויתרו לחלוטין על בית הספר. האם אפשר להציל את עתיד ילדינו?
אלון שרביט
20 באוגוסט 2021
13:22
עודכן ב 28 אוגוסט 16:44

רגע לפני שתלמידי ישראל חזרו לבתי הספר, יצאנו לבחון - האם אפשר להציל את עתיד ילדינו? בסדרה "דור הקורונה" פגשנו בני נוער וילדים שיספרו על השנה האבודה הזאת, שנת הקורונה - בפארקים בלוד, ברמלה, בבת ים ובירושלים.

דור הקורונה | האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

הצצה: המסע לגילוי הנוער שנדחק החוצה

שנת הלימודים האבודה וחוסר היכולת של מערכת החינוך להתמודד עם המגפה והשלכותיה, גרמו לבני נוער רבים לאבד עניין בלימודים מרחוק. הם התמכרו לעישון, לסמים ולאלכוהול. "אתה רואה ילד בן 13 עושה פה באנג, כמעט כל בית הספר שלי שותה ומעשן", סיפר אחד הילדים בריאיון לכתבה.

פרק 1: בני הנוער שהידרדרו לסמים ולאלכוהול בקורונה

המעבר ללימודים בזום לא היה קל לאף תלמיד. אין תחליף אמיתי למסדרונות, ללוח, ללמידה הבלתי אמצעית. אולם עבור תלמידים שממילא הקשר שלהם לבית הספר היה רופף, הלמידה מרחוק סימנה את סוף דרכם במערכת. בפרק השני בסדרה פגשנו ילדים שנשרו מבית הספר בצל הקורונה, ואת אלו שמבקשים להחזיר אותם למערכת. 

פרק 2: האם משבר הקורונה העצים את הנשירה מבתי הספר?

הפרק השלישי - מערכת החינוך בישראל רחוקה מלהיות שוויונית גם בימים כתיקונם. בתקופת הקורונה הפכו שאלות כמו אם יש לילד מחשב משלו, אם יש לו חדר משלו ואם ההורים יכולים לממן מורה פרטי לקריטיים עבור הצלחתו. כך נוצרו פערים גדולים וילדים שנשארו מרחוק.

פרק 3: הילדים העשירים טסים, החלשים נשארים מאחור 

לקראת שנת הלימודים, נפגשנו עם שניים שהיום הם אמנם רופאים, אבל פעם הם היו תלמידים שמערכת החינוך הראתה להם את הדלת החוצה עד שנשרו מבית הספר. הפרק הרביעי מביא את הסיפור שלהם ויכול להזכיר בתקופה המאתגרת הזאת לתלמידים ולא פחות חשוב מזה – לצוותי החינוך – עד כמה חשוב לא לוותר על אף ילד.

פרק 4: התלמידים שהמערכת ויתרה עליהם - הפכו לרופאים