-

החיסון השלישי צפוי להיפתח לכולם תוך שבועיים

ממונה הקורונה זרקא הזהיר בריאיון ל"השבוע" מסכנות זן הלמדא, ואמר כי אי אפשר למנוע את כניסתו לישראל • משרד הבריאות ימליץ לקבינט ביום ראשון לפתוח את שנת הלימודים ב-1 בספטמבר
נוב ראובני
20 באוגוסט 2021
19:53

אחרי הנתונים החיוביים ממבצע החיסון השלישי ואישור ההתחסנות לבני 40 ומעלה, משרד הבריאות צפוי לאפשר חיסון לכל קבוצות הגיל, מעל גיל 12, בתוך שבוע-שבועיים. כך פורסם הערב (שישי) ב"השבוע" בכאן 11.

ההמלצה של ועדת החיסונים אתמול הייתה גורפת לכל קבוצות הגיל, ולאחר שיסיימו לחסן שיעור נרחב מבני ה-40 ומעלה, מה שקורה כרגע בקצב מהיר, במשרד הבריאות רוצים שהמדרגה הבאה תאפשר לכל מי שחלפו חמישה חודשים מאז שהתחסן במנה השנייה - לקבל את המנה השלישית. 

לפי נתוני משרד הבריאות מהערב נראה כי מספרי המאומתים והחולים במצב קשה ממשיכים להיות גבוהים, אך העלייה נבלמה במידת מה. אתמול התגלו 7,709 מאומתים חדשים ושיעור הבדיקות החיוביות עומד על כ-5.5%. מספרם של החולים במצב קשה עומד על 597.

בתוך כך, ממונה הקורונה פרופ' סלמאן זרקא אמר הערב בריאיון לירון דקל ב"השבוע", כי למרות החשש מזן הלמדא החדש, שמדביק רבים כעת ביבשת אמריקה, אין דרך למנוע ממנו להיכנס לישראל. עם זאת, זרקא אמר כי מה שחשוב הוא "לעשות הכול כדי לצמצם ולעכב את הגעתו". בהמשך אמר ממונה הקורונה כי החשש הוא שהלמדא מדבק יותר ואף קטלני יותר, וכי קיים החשש שהפעם התחלואה תשפיע גם על הילדים. 

בנוסף, זרקא התייחס לפתיחת שנת הלימודים ואמר כי "כולנו רוצים ששנת הלימודים תיפתח במועדה". הוא הוסיף כי במשרד הבריאות עושים הכול כדי ששנת הלימודים תיפתח ב-1 בספטמבר, אך אם עד אז התחלואה תעלה "יכול להיות שנצטרך לקבל החלטות אחרות", דברי זרקא. 

ב"השבוע" בכאן 11 דווח הערב כי בדיון המכריע של קבינט הקורונה ביום ראשון הקרוב על פתיחת שנת הלימודים, משרד הבריאות והשר ניצן הורוביץ ימליצו על פתיחה ב-1 בספטמבר. זאת בהתאם לעמדת שרת החינוך, ובניגוד לעמדת כמה שרים שקראו לדחות את פתיחת השנה. אחת האפשרויות שנבחנות היא שהורים יבדקו את ילדיהם בבדיקות ביתיות 3-2 פעמים בשבוע.

בדיון הקבינט בראשון לא צפויים לדון על הגבלות נוספות, אלא רק על החינוך. דרישה להחמרה בהגבלות תגיע אם תהיה עלייה ניכרת בעומסים בבתי החולים.