אחיו של הנשיא לשעבר

תיעוד: אחיו של נשיא אפגניסטאן שנמלט - נשבע אמונים לטליבאן

גורם בטליבאן: "המערב היה צריך לגבש תוכנית נסיגה טובה יותר" • יותר מ-18 אלף בני אדם חולצו על ידי מדינות המערב מאפגניסטאן • יוון שלימה בניית גדר בגבול עם טורקיה במטרה למנוע כניסת פליטים לאירופה – "לא נמתין באופן פסיבי להשלכות המשבר באפגניסטאן"
בר שפר ויואב זהבי
21 באוגוסט 2021
08:35
עודכן ב 15:07

כיבוש אפגניסטאן: אחיו של אשרף גאני, נשיא המדינה לשעבר, תועד היום (שבת) נשבע אמונים לטליבאן והצטרף לארגון. השגרירות האמריקנית בקאבול פרסמה אזהרה נוספת מפני "איומים ביטחוניים פוטנציאליים" מחוץ לנמל התעופה, והמליצו לאזרחים אמריקנים להימנע ממסעות לנמל התעופה או לחכות מחוץ לכניסה לנמל.


התמונות משדה התעופה בקאבול של צפיפות, ירי מתמשך וילדים שנמסרים לחיילים אמריקנים במטרה להציל אותם זיעזעו את העולם אתמול. אחרי שמניין ההרוגים במקום עלה ל-12, גם בטליבאן לא יהיו יכולים להישאר אדישים לתגובות הקשות. גורם בארגון האשים היום את מדינות המערב בכאוס בנמל התעופה וטען כי "הן היו צריכות לחשוב על תוכנית נסיגה טובה יותר". 

 חילוץ תינוק מקאבול, אתמול (צילום: רויטרס) 

הגורם אמר שהארגון יחקור בעיות של חוק וסדר שמאחוריהן עומדים אנשיו. הוא הוסיף ששמע על מעשי זוועה ופשעים נגד אזרחים. בנוגע לעתיד אפגניסטאן אמר הגורם כי הממשל הבא לא יהיה דמוקרטי לפי הגדרות המערב, אך יגן על הזכויות של כולם. טליבאן, כך נאמר, ימשיך להתייעץ עם בכירים לשעבר במדינה ועם ראשי מיליציות, וצפוי להציג מסגרת עבודה לקראת הקמתו של ממשל חדש בתוך שבועות.

עד כה חילצו מדינות המערב מאפגניסטאן יותר מ-18 אלף בני אדם. מתוך האלפים שעדיין מתקבצים בנמל התעופה, רק מעטים יצליחו לעלות על אחת מהטיסות היוצאות. גורם בנאט"ו אמר היום שהליך הפינוי איטי כי "אנו לא מעוניינים בעימות מכל סוג שהוא עם טליבאן או עם אזרחים מחוץ לנמל התעופה". 

ויש מי שכבר חוששים מגלי הפליטים הצפויים להגיע לאירופה. יוון הודיעה היום שהשלימה את בנייתה של גדר באורך 40 קילומטרים בגבול עם טורקיה, במטרה למנוע כניסה של מבקשי מקלט לאירופה. השר להגנה אזרחית במדינה, מיכאליס כריסוחוידיס, אמר שהמשבר באפגניסטאן פתח "אפשרות לגלי הגירה", והוסיף: "אנחנו לא יכולים להמתין באופן פסיבי להשלכות. גבולותינו יישארו בטוחים ובלתי עבירים".

בד בבד, למרות שבימים האחרונים אמרו בטליבאן שוב ושוב שיעניקו חנינה לכלל תושבי המדינה, ביום חמישי הוגש לאו"ם דוח מודיעיני שבו נטען שארגון הטרור מאיץ את מאמציו בחיפוש אחר משתפי פעולה עם נאט"ו והממשל הקודם. 

 טיסת חילוץ מהמדינה (צילום: רויטרס)

נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן אמר אתמול כי ישתמש בכל אמצעי אפשרי כדי להשלים את המשימה באפגניסטאן, ולהחזיר משם אזרחים אמריקנים ובעלי ברית אפגנים. בתדרוך לעיתונאים הוסיף ביידן כי בקאבול שוהים כ-6,000 חיילים אמריקנים, וכי מבצע הפינוי המתנהל שם הוא אחד המבצעים הלוגיסטיים המסובכים שנעשו.

מורשת אפגניסטאן | האזינו לעוד יום 

לאחר שני עשורים של שינוי מהותי ביחס אליהן ופריצת גבולות במקומות שהיו שמורים לגברים בלבד, הנשים באפגניסטאן חוששות מחזרת ימי הדיכוי והפחד של שנות ה-90. בטליבאן משדרים בימים האחרונים מסרים פייסניים ומבטיחים לאפשר לנשים ללמוד ולעבוד, אך בשטח כבר אפשר להרגיש שינוי לרעה.

"אי אפשר להשתיק את האפגניות" | צפו בכתבה המלאה