האסון במירון
צילום: דוד כהן, פלאש 90

מפקד מחוז צפון במשטרה: "ההילולה במירון - הזנחה של שנים שכולם זרמו איתה"

ניצב שמעון לביא פתח את שלב העדויות בוועדת החקירה לאסון שגבה את חייהם של 45 בני אדם: "כל ניסיון להגביל קהל במירון נידון לכישלון" • לדיון הגיעו 10 נציגי משפחות ההרוגים • בסבבים הבאים צפויים להישמע עוד עדים - בהם בעלי תפקידים ואישי ציבור
אמוץ שפירא
22 באוגוסט 2021
10:03
עודכן ב 12:07

ועדת החקירה הממלכתית לחקר אסון הר מירון, בראשות נשיאת בית המשפט העליון בדימוס מרים נאור, החלה הבוקר (ראשון) בשמיעת עדויות. ראשון העיד מפקד המחוז הצפוני במשטרה, ניצב שמעון לביא. לדבריו, כל ניסיון להגביל קהל במירון נידון לכישלון. "אין הגבלת קהל במירון כבר 30 שנה כעיקרון מבצעי מנחה, משיקולי בטיחות", ציין לביא. "הניסיון הוא שככל שמגבילים קהל, יוצרים צוואר בקבוק גדול יותר במחסומים מחוץ לאירוע - מה שעלול לגרום לאסון גדול יותר". 

בהמשך עדותו, אמר מפקד מחוז צפון במשטרה כי ההילולה במירון מלווה בהזנחה מרובת שנים. "אם אני מסתכל בהיבט הטקטי, צריך לבחון מה קרה שם כדי לדעת איך היה אפשר למנוע את האירוע בדיעבד. אבל אם מסתכלים במובן הרחב יותר - זה עסק שהוא הזנחה של הרבה שנים, חוסר הסדרה של תחומי אחריות וחוסר הבנה לזה שהאירוע גדל עם הזמן והתשתיות לכך לא מתאימות אלא הם סוג של פלסטר".

"צריך לבדוק גם אותנו, המשטרה. אני לא בורח מאחריות", המשיך ניצב לביא. "עם זאת, צריך לבדוק גם דברים אחרים. לא מאשים אף אחד פה אלא מאשים את התהליך. היו החלטות שלא התקבלו, חוסר הסדרה לאורך שנים - וכולם זרמו עם העסק הזה".

עד האסון הבא | האזינו להסכת עוד יום

לדיוני הוועדה, שהתקיימו בדלתיים פתוחות, הגיעו גם עשרה נציגי משפחות ההרוגים. עוד זומנו למסור עדות בשלב זה: מפקד המחוז הצפוני במשטרה בדימוס אלון אסור, מנכ"ל המרכז לפיתוח המקומות הקדושים יוסף שווינגר, הממונה על מחוז הצפון במרכז לפיתוח המקומות הקדושים ישראל דרעי, יו"ר ועדת החמישה ורב הכותל והמקומות הקדושים הרב שמואל רבינוביץ', ומנהל אתר קבר רבי שמעון בר-יוחאי אלי פריינד.

בסבבים הבאים צפויים להישמע עוד עדים, בהם בעלי תפקידים ואישי ציבור. אם בתום העדויות יחשבו חברי הוועדה שמי מהעדים עלול להיפגע מהמסקנות - הם חייבים להזהיר אותו ואז לאפשר לו להתגונן.