t
בראל חדריה שמואלי

הוריו של הלוחם שנפצע אנוש בעזה: היה כאן מחדל, איך נותנים להם להגיע כל כך קרוב לחיילים?

בנט: נבוא חשבון עם מי שפוגע בלוחמינו, ערוכים לכל תרחיש • סמ"ר חדריה שמואלי, צלף ביחידת המסתערבים של מג"ב, נפגע מירי מחבל מטווח קצר בראשו. ביה"ח סורוקה: מצבו מוסיף להיות קשה, הוא עבר ניתוח והוא מורדם ומונשם • מפקד ביחידת המסתערבים: אירוע חריג, בד"כ נשמר מרחק בין המתפרעים ללוחמים • צה"ל תקף בתגובה ארבעה אתרים לייצור ואחסון אמצעי לחימה של חמאס
אסף פוזיילוב
22 באוגוסט 2021
09:54
עודכן ב 12:31

בית החולים סורוקה עדכן היום (ראשון) כי מצבו של לוחם מג"ב בראל חדריה שמואלי מוסיף להיות קשה: "הוא עבר ניתוח והוא מונשם ומורדם". חדריה שמואלי נורה אתמול בעמדה במכשול בגבול עזה במהלך העימותים שקיימו פלסטינים בגדר. הבוקר אמרו הורי הלוחם לכאן חדשות: "היה כאן מחדל, איך נותנים להם להגיע כל כך קרוב לחיילים?". 

האזינו לאימו של סמ"ר בראל חדריה שמואלי

"איך הם נצמדים אליהם והם לא יורים", תהו הוריו של הלוחם. "אלה הוראות הפתיחה באש. אלה ההוראות שהיו גם קודם. גם מחדל שהתקרבו לגדר וגם שלא ירו בהם ואפשרו את זה". ההורים סיפרו שבראל, שצריך להשתחרר משירות עוד חודשיים, לא היה אמור להיות בפעילות, אלא נשלח כדי למלא מקום של לוחם אחר. הוריו ביקשו להתפלל לרפואתו.

ראש הממשלה נפתלי בנט התייחס לאירועים בפתח ישיבת הממשלה ואמר: "אני רוצה לשלוח איחולי החלמה מהירה ותפילה לרפואתו של לוחם מג"ב, סמל-ראשון בראל חדירה שמואלי. אנחנו נבוא חשבון עם מי שפוגע בלוחמינו ובאזרחי ישראל. אני יכול לדווח לכם שצה"ל, פיקוד דרום ואוגדת עזה ערוכים ומוכנים לכל תרחיש". 

מפקד ביחידת המסתערבים: "בד"כ נשמר מרחק בין המתפרעים ללוחמים, רק בדיעבד הבנו שהירי בוצע מטווח קרוב"

מקורות בארגוני הטרור מסרו לעיתון "אל-קודס" שהם העבירו מסר למתווכים שהירי על החייל בעזה אתמול לא היה מתוכנן, ושזו הייתה פעילות של מחבל בודד. לדבריהם, הפעולה "נבעה מהזעם העממי ברצועה". 

בריאיון לקלמן ליברמן בכאן רשת ב אמר רפ"ק י', קצין אג"ם של יחידת המסתערבים דרום במג"ב, שהייתה תקלה בפעילות אתמול מול הגדר. "ברור שיש תקלה ואנחנו מעדיפים להימנע ממצבים כאלה. אבל זו הייתה הפרת סדר מורכבת שיש בה גם נשים וילדים לצד המחבלים - ולא כל האמצעים כשרים", אמר הקצין. "צריך לבצע את המשימה בצורה מאוד כירורגית ומאופקת, אבל בסוף המחבלים נמצאים ביניהם".

האזינו לריאיון עם רפ"ק י' מתוך קלמן ליברמן

רפ"ק י' סיפר בריאיון על סמ"ר חדריה שמואלי: "הוא משרת במג"ב כשנתיים ומהרגע הראשון היה ברור שהוא מתכנן שירות משמעותי. הוא הפגין כישורים יוצאי דופן, אומץ, קור רוח, ומקצועיות. כל משימה שקיבל הסתיימה בהצלחה רבה".

בריאיון לאסתי פרז בתוכנית "בחצי היום" בכאן רשת ב אמר רפ"ק ד, מפקד פלגה ביחידת המסתערבים של מג"ב, כי מדובר באירוע חריג מאוד. "בדרך כלל נשמר מרחק בין המתפרעים ללוחמים. רק בדיעבד הבנו שהירי בוצע מטווח קרוב. אם היינו מזהים את זה בזמן - היורה היה מחוסל". עוד הוסיף כי האירוע מתוחקר, "נפיק ממנו לקחים". 

האזינו לריאיון עם רפ"ק ד' מתוך בחצי היום

סמ"ר שמואלי, בן 21 מבאר יעקב, הוא צלף ביחידת המסתערבים של משמר הגבול במחוז דרום. הוא הוצב בעמדת ירי על המכשול, סמוך לכוחות אחרים של צה"ל. במהלך המהומות הוא נפגע מירי מחבל מטווח קצר בראשו. באירוע אחר בגבול עזה ניסו פלסטינים לחטוף נשק מחייל. החייל נאבק בהם וסיכל את החטיפה.

בעקבות האירועים האלימים בגבול ופציעת הלוחם, מטוסי קרב של צה"ל תקפו הלילה ארבעה אתרים לייצור ואחסון של אמצעי לחימה השייכים לחמאס. במהלך התקיפה נורתה אש מקלעים לעבר מטוסי חיל האוויר ובשדרות ניזוקו מבנים וכלי רכב מהקליעים. קודם לכן הודיע צה"ל על תגבור אוגדת עזה בצוותים של יחידת מגלן. ברצועה דיווחו כי בעימותים אתמול נפצעו 24 פלסטינים, שניים מהם באורח קשה.

פגיעות הקליעים בשדרות | צילומים: ערן משה ואלירן לוסקי

ביום שני האחרון נורו שתי רקטות משטח רצועת עזה לכיוון שדרות והעוטף, אחת נפלה בשטח הרצועה והשנייה יורטה על ידי מערכת כיפת ברזל. יממה לאחר מכן אמר ראש הממשלה נפתלי בנט אחרי הערכת מצב שקיים בסיור באוגדת עזה: "נפעל בזמן, במקום ובתנאים שמתאימים לנו, ולא לאף אחד אחר".