-
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

הקבינט החליט: שנת הלימודים תיפתח כסדרה ב-1 בספטמבר

ניתן יהיה לחסן בשטח ביה"ס בשעות הלימודים • הקבינט אישר את מתווה הטיסות לאומן • משרד הבריאות המליץ להחמיר את הגבלות ההתקהלות בפעילויות התו הירוק: 400 אנשים בפנים, 500 בחוץ • מנהלי בתיה"ח הציבוריים הכריזו: מהיום לא נקבל חולי קורונה חדשים, ביום רביעי בתי החולים יעברו לעבוד במתכונת שבת
גילי כהן, דקלה אהרן שפרן ועמיחי שטיין
22 באוגוסט 2021
18:09
עודכן ב 00:47

קבינט הקורונה אישר הלילה (שני) כי מערכת החינוך תיפתח כסדרה באופן מלא ב-1 בספטמבר. סוכם כי תלמידים יחוסנו בשטח בית הספר בשעות הלימודים, בכפוף לאישור ההורים.


השרים אישרו את המודל "חיסונים תמורת לימודים", עליו פורסם בכאן חדשות ובמסגרתו בתי הספר ייפתחו עבור אפשרות ביצוע חיסונים במסגרתם. השרים אישרו גם את המתווה של ערים אדומות ולימודים לפי שיעור מתחסנים בבתי הספר העל-יסודיים. לפי שעה, יש 150 אזורים אדומים, מתוכם 57 ערים. על פי המתווה, כיתה ובה יותר מ-70% מחוסנים תלמד בבית הספר. מתחת ל-70% - למידה מקוונת.


כמה משרי קבינט הקורונה בהם גנץ, בר לב ושקד אמרו שהממשלה צריכה לשקול את דחיית פתיחת שנת הלימודים - לאחרי ראש השנה. יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס שלח מכתב לחברי הקבינט, קרא לאשר את פתיחת מערכת החינוך ב-1 בספטמבר והזהיר: "כל שינוי בדקה ה-90 יוביל להתפוררות האמון".

דור הקורונה: מה עבר על בני הנוער בשנה האבודה?

"פתאום אנחנו מחזיקים משפחות": השנה שהתהפכה על בני הנוער

הקבינט קבע כי יחול תו ירוק על עובדי הוראה בבתי הספר - כלומר שיאלצו להציג תעודת מתחסן, מחלים, או בדיקה שלילית בכניסה למקום. בקבינט הוחלט גם כי ילדים עד גיל 12 יידרשו להציג אישור הורים לביצוע בדיקת שלילית ביום פתיחת שנת הלימודים. כמו כן, משרד הבריאות המליץ להחמיר את מגבלות ההתקהלות בפעילויות בתו ירוק ל-400 אנשים בפנים, ו-500 בחוץ.


קבינט הקורונה אישר גם את מתווה הנסיעות לאומן בראש השנה. הנוסעים לאוקראינה, לרבות מחוסנים ומחלימים, יחויבו בהצגת תוצאת בדיקת קורונה שלילית שבוצעה עד 72 שעות טרם הטיסה. עם הנחיתה בנמל התעופה בן גוריון תיערך לשבים בדיקת קורונה נוספת והם יחויבו בבידוד שאורכו 14 ימים, או שבעה ימים, בכפוף לביצוע שתי בדיקות קורונה שתוצאתן שלילית. השבים לישראל יידרשו למלא טופס הצהרה על בידוד עד 24 שעות טרם חזרתם ארצה.

בדיון השתתפו ראש הממשלה בנט, שר הבריאות הורוביץ, שר הביטחון גנץ, שר החוץ לפיד, שר המשפטים סער, השר לביטחון הפנים בר לב, שרת הכלכלה והתעשייה ברביבאי, שרת הפנים שקד, שרת החינוך שאשא-ביטון, שר התיירות רזבוזוב, שר הבינוי והשיכון אלקין, שר במשרד האוצר עמאר, השרה לשוויון חברתי כהן, השרה להגנת הסביבה זנדברג, מזכיר הממשלה, מפכ"ל המשטרה, מנכ"ל משרד ראש הממשלה, מנכ"ל משרד הבריאות, מנכ"ל משרד החינוך, המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, מפקד פיקוד העורף, ממונה הקורונה, ראש שירותי בריאות הציבור, המשנה לראש המל"ל, הממונה על התקציבים במשרד האוצר, עוזר שר הביטחון להתגוננות, מזכ“לית הסתדרות המורים, יו"ר הנהגת ההורים הארצית, פרופסור רן בליצר, פרופסור אלי וקסמן ופרופסור ערן סגל.

מנהלי בתי החולים הציבוריים: ממחר לא נקבל יותר חולי קורונה

שבעת מנהלי בתי החולים הציבוריים הכריזו מוקדם יותר כי מהיום לא יקבלו חולי קורונה חדשים, וכי ביום רביעי יעברו בתי החולים לעבוד במתכונת שבת. המנהלים אומרים כי משרד האוצר הפר התחייבות שחתם עליה בחודש ינואר - ועדיין לא העביר כמחצית מהכסף שהובטח לבתי החולים. לדברי מנהלי בתי החולים, ספקים אינם מוכנים יותר לספק ציוד רפואי מציל חיים.

פרופסור עופר מרין מנכ"ל שערי צדק אמר במסיבת העיתונאים כי "מדינת ישראל הגיעה להסכם עם שבעה בתי חולים. אף אחד מסעיפיו לא קוים. הספקים שלנו קורסים ומשכורות החג של העובדים בסימן שאלה. אנחנו לא צריכים להתבייש. המדינה צריכה להתבייש".

בתוך כך, תקלה חמורה נרשמה במערכת הרישום ביום הראשון לבדיקות הסרולוגיות לקורונה לילדים. בשל התקלה נוצר עומס רב במתחמי הבדיקות, וחיילי פיקוד העורף נאלצו לעבור לרישום ידני, במקום רישום ממוחשב. מפיקוד העורף נמסר כי התקלה בטיפול, וכי מחר תחודש עבודת המערכת הממוחשבת. 

הבדיקות הסרולוגיות יצאו לדרך: איפה תוכלו לבדוק אם לילדכם יש נוגדנים?

תקלות המחשוב לא רק במוקדי הבדיקות הסרולוגיות, גם במתחמי הבדיקות של פיקוד העורף. מתחמים עברו לרישום ידני, מה שיצר עומסים כבדים. מסתמן שמדובר בתקלה במערכת של חברה אזרחית המספקת את התשתית הטכנולוגית.