בני גנץ ויאיר לפיד
צילום: תומר נויברג, פלאש 90

ויכוח חריף בין לפיד לגנץ כמעט הוביל לפיצוץ אישור חוק הגיוס והתוספת לפנסיה

שר החוץ דרש מתווה חדש: "המתווה של משרד הביטחון לא טוב". גנץ לא היה מוכן להתפשר: "מבחינתי לא יעלה כלום" • אחרי אישור התוספת לפנסיות בצה"ל - עוד גופי ביטחון דורשים תוספת דומה
מיכאל שמש וליאל קייזר
22 באוגוסט 2021
22:33

ויכוח חריף התפתח היום (ראשון) בפורום ראשי המפלגות בין שר החוץ יאיר לפיד לשר הביטחון בני גנץ, שכמעט הוביל לפיצוץ בנוגע לאישור חוק הגיוס והתוספת לפנסיות בצה"ל. כך פורסם היום בחדשות הערב בכאן 11.


לפיד דרש מתווה חדש, ואמר כי "המתווה של משרד הביטחון לא טוב". לדבריו, יש הסכם קואליציוני שצריך לעמוד בו. גנץ הסביר שהוא לא מוכן להתפשר על "מתווה השירות": "מבחינתי אין על מה לדבר. זה או שהמתווה יאושר או שמבחינתי לא יעלה כלום".

בשל הוויכוח החריף בפורום ראשי המפלגות ישיבת הממשלה נדחתה ביותר משעה. ברגע האחרון השר זאב אלקין הצליח להוביל לפשרה וגיל הפטור ירד ל-21 לשנתיים, שלאחריה יעלה בהדרגה לגיל 23.

עוד פורסם בחדשות הערב בכאן 11 כי נציגים מגופי ביטחון נוספים, בהם המשטרה ושירות בתי הסוהר, פנו בסוף השבוע למשרד האוצר והבהירו שידרשו לקבל תוספת זהה לפנסיות שלהם, ככל שהתוספת לפנסיות של אנשי הצבא תאושר.


העלות של המהלך נאמדת במאות מיליוני שקלים בשנה רק ביחס למשטרה ועוד סכומים גדולים נוספים ביחס ליתר גופי הביטחון, שתנאי השכר שלהם מוצמדים לשכר אנשי הקבע. הממשלה אישרה בצהריים בתום דיון סוער את הכשרת התוספת הפנסיונית לאנשי הקבע ואולם היא כרוכה עדיין באישור ועדת השרים לחקיקה ובחקיקה בכנסת.

בדיון התרחש עימות במהלכו שר הביטחון גנץ הרים את קולו: "לא אתן ידי לקיצוץ רטרוקאטיבי, באף משרד ממשלתי לא עושים את זה". יועץ הרמטכ"ל לענייני כספים טען כי "הסכום שדובר עליו בתקשורת הוא אחיזת עיניים״. הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר בדיון כי ההחלטה בעניין היא "עניין של ערכים ולא של מספרים, איך המדינה מתייחסת למגניה, לאנשים שיכלו לפתח קריירה בחוץ ובחרו לשרת".