-
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

האישור לחיסון בני ה-30 ומעלה - כבר מחר

הורוביץ: חייבים להגיע ל-3 מיליון מחוסנים במנה שלישית • ה-FDA העניק אישור מלא לחיסון הקורונה של פייזר. מעתה החיסון כבר לא מוגדר חיסון לשעת חירום • אוסטריה תיכנס לרשימת המדינות שנסיעה אליהן תחייב בידוד, פולין תצא ממנה • חולת קורונה בת 13, בלי מחלות רקע, מאושפזת במצב קשה
איתי שיקמן ונוב ראובני
23 באוגוסט 2021
16:30
עודכן ב 22:13

על מנת לממש את המטרה שהציב שר הבריאות ניצן הורוביץ להגיע לשלושה מיליון מחוסנים במנה השלישית, בחדשות הערב פורסם הערב (שני) כי כבר מחר עשוי להינתן האישור לחסן בני 30 ומעלה. נכון להערב יש בישראל כמיליון וחצי ישראלים בני 40 ומעלה שכבר התחסנו במנת הדחף.

היעד של שלושה מיליון מחוסנים עד סוף ספטמבר עלה בישיבת קבינט הקורונה אתמול, כאחת ההערכות לשמירה על הירידה בתחלואה והימנעות מהגבלות. היעד הזה מצריך קצב התחסנות גבוה.

הורוביץ: חובה לחסן 3 מיליון במנה השלישית

שר הבריאות הורוביץ השיק היום בכפר קאסם את מבצע "חיסונים עד הבית". השר הדגיש: "הדרך היחידה לנצח את המגפה ולא להגיע למספרים קשים באמת, שיחייבו פעולות קשות באמת, היא להגיע לשלושה מיליון מתחסנים במנה השלישית בשבועות הקרובים".

הורוביץ התייחס לתוכנית עצמה: "עשירים מתחסנים יותר, אוכלוסיות מוחלשות הרבה פחות. לא אוותר על הקבוצות האלו, לא במשמרת שלי", אמר הורוביץ בהצהרה. לפני שנשא דברים, מנכ"ל מד"א אלי בין חיסן שני נערים. 

בד בבד, הוושינגטון פוסט דיווח היום כי החיסון של חברות פייזר וביונטק נגד קורונה קיבל אישור רשמי ומלא מה-FDA (מנהל התרופות והמזון האמריקני). כעת החיסון כבר לא מוגדר חיסון לשעת חירום.

בדצמבר האחרון אישר ה-FDA לשימוש חירום את החיסונים של פייזר ושל מודרנה. תחילה אושר השימוש בחיסון לבני 18 ומעלה, אך בחודשים האחרונים הותר להשתמש בו גם לבני 12 ומעלה.

רשימה חדשה לסיווג המדינות

משרד הבריאות עדכן כי החל מיום שלישי הבא, 31 באוגוסט, תעודכן רשימת סיווג המדינות. מסוף החודש תיכנס אוסטריה לרשימת המדינות שחזרה מהן תדרוש בידוד, ואילו פולין תצא מהרשימה הזו.

להלן פירוט הסיווג החדש:

מדינות אדומות - מדינות בסיכון מרבי: הנסיעה אסורה גם למחוסנים ולמחלימים: בולגריה, ברזיל, מקסיקו, טורקיה. על מנת לנסוע למדינות אלה, יש לקבל אישור מוועדת החריגים. 

מדינות צהובות - מדינות בסיכון נמוך: בחריין, הונג קונג, הונגריה, טיוואן, ניו זילנד, סין, סינגפור, סלובקיה, פולין, צ׳כיה. מחוסנים ומחלימים ששבים ממדינות אלה חייבים בבידוד עד לקבלת תוצאה שלילית או 24 שעות, ומי שלא התחסנו או החלימו חייבים בבידוד מלא.

מדינות כתומות - מדינות בסיכון: בשאר המדינות שלא צויינו נדרש בידוד מלא לכל גיל - גם למחוסנים ומחלימים.

חולת קורונה בת 13 מאושפזת במצב קשה

בבית החולים שערי צדק בירושלים מאושפזת מאז יום שישי במצב קשה חולת קורונה בת 13 ללא מחלות רקע. הילדה לא מחוסנת. היא הייתה עם משפחתה באילת. בשנה שעברה כל בני המשפחה מלבדה נדבקו בנגיף. בבית החולים מאושפז גם צעיר בן 19 עם מחלות רקע. הוא מחובר למכונת אקמו.

בתוך כך, מפעילי המכשור הרפואי בבתי החולים יפתחו מחר בעיצומים במחאה על תנאי שכרם. הבוקר הודיעו אנשי המקצוע כי ממחר בשעה 15:00 יעזבו את מכשירי האקמו ומכונות ההנשמה במחלקות עד לשעות הבוקר שלמחרת. רופאים ואנשי צוות סיעודי הם שיהיו אחראים על תפעול המערך וטכנאי כונן יגיע למקום רק במקרה חירום, ולאחר הטיפול בבעיה יעזוב את המחלקה.