-
צילום: נועם ריבקין פנטון, פלאש 90

פרסום ראשון | משרד המשפטים: ניתן לשלול שכר ממורים שיסרבו להתחסן או להיבדק

נבחנת האפשרות להרחיב את המתווה הזה גם לעובדים נוספים במגזר הציבורי, בהתאם למצב התחלואה • משרד החינוך נערך לגייס מורים ממאגרי ממלאי המקום במקום מורים שמסרבים להתחסן או להיבדק • אם התחלואה תעלה - ייתכן שינוי במתווה פתיחת הלימודים
ליאל קייזר, אוריה אלקיים ועמיחי שטיין
23 באוגוסט 2021
20:27
עודכן ב 23:09

משרד המשפטים קובע שהמדינה רשאית לא לשלם למורים שלא התחסנו ומסרבים להיבדק כתנאי להגעה לבתי הספר. כך פורסם הערב (שני) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11.

בדיונים שהתקיימו היום במשרד ראש הממשלה, הבהירו אנשי משרד המשפטים, שאפשר לשלול שכר ממורים כאלה, בתנאי שלא יידרשו להיבדק כל 24 שעות כמו בתו הירוק שהוחל במסעדות, אלא מדי כמה ימים. בנוסף, הובהר כי ייתכן שהמדינה תידרש להשתתף בעלות הבדיקות של המורים האלה אם הדבר יוצב כתנאי להגעה לעבודה. אם בכל זאת המורים יסרבו להיבדק, המדינה תוכל לא לשלם את שכרם. במקביל, נבחנת האפשרות להרחיב את המתווה הזה גם לעובדים נוספים במגזר הציבורי, בהתאם למצב התחלואה.

בתוך כך, בחדשות הערב פורסם כי במשרד החינוך נערכים לגייס מורים, בין השאר ממאגרי ממלאי המקום כדי להחליף מורים שמסרבים להתחסן או להיבדק. במשרד מקווים שהאישור של ה-FDA ומתווה התו הירוק של עובדי ההוראה יעודד למורים להתחסן בכל זאת.

בכל מקרה, בימים עד לפתיחת שנת הלימודים ימקדו במשרד החינוך מאמצים לעודד את עובדי ההוראה לצאת להתחסן. 18,000 מורים ועוד 19,000 עובדי מערכת החינוך טרם התחסנו נגד נגיף קורונה.

אם התחלואה תעלה - ייתכן שינוי במתווה פתיחת הלימודים

בתחילת שבוע הבא תתקיים הערכת מצב - לוודא שאכן ניתן לפתוח את כל מערכת החינוך ב-1 בספטמבר, כפי שהוחלט הלילה בקבינט הקורונה. בדיון ייבחנו הנתונים שעל בסיסם הוחלט על פתיחה מלאה של מערכת החינוך. אם יהיו שינויים בתחלואה, ייתכן שתהיה המלצה לשנות את מתווה פתיחת השנה.

ראש הממשלה נפתלי בנט הכין אמש את שרי קבינט הקורונה ואמר: שומרים לעצמנו את הזכות לשנות את ההחלטה בהתאם לתחלואה. בנט גם הציע משאל טלפוני, באישור המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, אם יצטרכו לשנות את ההחלטה על פתיחה מלאה, אך השר גדעון סער הביע התנגדות.

סער הבהיר: פתיחת שנת הלימודים היא עדות לעוצמה של החברה ונחישותה לאפשר שגרת חיים. זה נושא שנוגע לכל בית בישראל – אם רוצים לשנות את ההחלטה, צריך דיון מעמיק נוסף. שרים נוספים גם צפויים לדרוש דיון אם ירצו שינויים. כלומר, אם יהיה רצון לשנות את ההחלטה על פתיחה מלאה - צפוי דיון קבינט נוסף.