-
צילום: אוליבייה פיטוסי, פלאש 90

המספרים מדברים: החיסון השלישי מוריד תחלואה

אחרי הבלימה בתחלואה אצל בני ה-60 ומעלה, השבוע מתחילים לראות את שינוי המגמה גם אצל בני ה-50. גם מקדם ההדבקה נמצא בכיוון הנכון
נוב ראובני
23 באוגוסט 2021
23:02

אנחנו נמצאים בימים של מגמות שמשתנות בקצב מהיר, כשברקע ננקטות פעולות כדי להביא לשינויים הללו. עיקרן - מנת החיסון השלישית. ראינו איך כשבועיים אחרי שהחלו לתת את מנת הדחף לבני 60 ומעלה, מגמת העלייה במאומתים בגילים אלה נעצרה והחלה לרדת, בעוד שבשאר קבוצות הגיל, המספרים המשיכו לעלות.הקבוצה הבאה שהחלה לקבל את מנת הדחף, הייתה של בני 50 ומעלה. החלו לחסן אותם לפני קצת פחות משבועיים. באופן ברור מאוד - קבוצת הגיל שבין 50 ל-59 - נפרדה מקבוצות הגיל הצעירות יותר שעדיין עולות, ולמעשה העלייה בתחלואה אצלם נבלמה.

אם האפקט שראינו אצל בני 60 ומעלה יהיה דומה לזה של בני ה-50 - הבלימה הזאת צפויה להפוך לדעיכה. ואל בני ה-50, יצטרפו בני ה-40, ואחריהם כנראה גם קבוצות צעירות יותר.

ואיך מתבטאות המגמות כשמסתכלים על תמונת התחלואה הכללית? היום מקדם ההדבקה הוא הנמוך ביותר מאז החל גל התחלואה הנוכחי - נמוך מ-1.2. זה מספר שעדיין משקף עלייה, אך איטית בערך פי שניים מזו שהייתה בתקופה האחרונה. המטרה - להגיע למקדם הדבקה נמוך מ-1, ואז נוכל לדעת שהמגפה בדעיכה. בינתיים, אנחנו בדרך הנכונה.