כיתה א' בבית ספר בקצרין, אתמול
צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90

"אחרי החגים" כבר כאן | הזווית

להצהיר שתתחיל את שנת הלימודים ב-1 בספטמבר זה דבר אחד, אבל לספק להורים ולתלמידים בהירות וביטחון לקראת פתיחת השנה - משהו אחר לגמרי. עוד לא עברו יומיים מהחלטת הממשלה על פתיחת הלימודים, וכבר נערמים סימני השאלה
הזווית
24 באוגוסט 2021
07:37

כמה חיכינו לישיבת הממשלה שנערכה ביום ראשון, והודיעה חגיגית על פתיחת שנת הלימודים בכל מערכת החינוך ב-1 בספטמבר. עכשיו כולנו יודעים בדיוק מה יקרה ביום הראשון ללימודים, למה אפשר לצפות ואיך אפשר להתכונן.

לא בדיוק.

כי במקום לפזר את הערפל, ההחלטה של הממשלה לפתוח את שנת הלימודים במועדה רק הוסיפה לבלבול הכללי ששורר פה. תשאלו את ראש הממשלה נפתלי בנט, שהכין ביום ראשון את שרי קבינט הקורונה לשינויים בהחלטה ואמר: שומרים לעצמנו את הזכות לשנות את ההחלטה בהתאם לתחלואה.

בנט אמר שאם התחלואה תמשיך לעלות, יבצע משאל טלפוני בקרב השרים כדי לדחות את פתיחת הלימודים. אבל שר המשפטים גדעון סער הביע התנגדות למהלך, ואמר לבנט שאם הוא רוצה לשנות את ההחלטה שהתקבלה – צריך קודם לבצע דיון מעמיק.

סוגייה נוספת שנשארה בערפל סמיך היא מה לעשות עם המורים הלא מחוסנים. במערכת החינוך יש קרוב ל-40 אלף עובדים לא מחוסנים, שנכון לעכשיו נדרש מהם להיבדק כל כמה ימים כדי להיכנס לכיתות. מצד אחד בממשלה מקדמים סנקציות על מורים שלא יתחסנו או יסכימו להיבדק –

פרסום ראשון | משרד המשפטים: המדינה רשאית לא לשלם למורים שלא התחסנו ומסרבים להיבדק מדי כמה ימים. הדיווח של @lielkyzer ב-#חדשותהערב pic.twitter.com/MO6uh4dExy

— כאן חדשות (@kann_news) August 23, 2021 ">כמו שלילת שכר.

מן הצד השני, במשרד החינוך מתריעים שאם לא יתירו למורים לא מחוסנים ללמד, ייווצר מחסור של ממש בעובדי הוראה. לכן המשרד נערך לגייס מורים ממאגר ממלאי המקום. האם זה יספיק? האם יש לכך מימון? האם יצליחו לשבץ מורה מחליף לכל סרבן חיסונים בתוך שבוע? כלל לא ברור.

גם פרויקט הדגל של הממשלה בכל הקשור לבני 12-3 מגמגם. משרדי הבריאות והחינוך קידמו בשבועות האחרונים את מבצע הבדיקות הסרולוגיות, שיוכל לפטור עשרות אלפי תלמידים מבידודים מיותרים. אבל למרות שבועות של הכנות, ממרכזי הבדיקה עולות עדויות רבות על תורים ארוכים ואי-סדרים.

בחלק מתחנות הבדיקה שאמורות היו לפעול עד שעות הערב, אזלו ערכות הבדיקה ופעילותן הופסקה כבר בצהריים. "מקווה שמישהו שם יתעשת וייצא מהמסכים בחפ"ק ויחשוב איך אפשר לשפר פה את המצב", אמר לכאן חדשות אחד ההורים המותשים מהתורים הארוכים.

בקצב הזה, נראה שגם גאוות הממשלה – הניצחון על עמדתה של שרת החינוך יפעת שאשא ביטון שסברה שלא צריך לחסן בשעות הלימודים, לא תהיה רלוונטית. כי אמנם הממשלה אישרה שלשום לחסן בבתי הספר, אבל נותרה רק השאלה מי יחסן, מתי ומי ישלם על זה.

בקבינט הקורונה היו כמה שרים, ביניהם איילת שקד, עמר בר לב וזאב אלקין, שביקשו לדחות את פתיחת הלימודים לאחרי החגים. העמדה שלהם לא התקבלה. אחרי החגים זה כאן, ולהורים ולמורים מגיעות תשובות.