עוד יום

שבועיים של מצוינות והשראה: כל מה שצריך לדעת לקראת המשחקים הפראלימפיים

33 ספורטאים ייצגו השנה את ישראל בטוקיו, וכל אחד מביא סיפור יוצא דופן של התמודדות עם אתגרים. ההסכת "עוד יום" מביא לכם את האנשים שהולכים להפוך לגיבורים שלנו
ליאן וילדאו ועקיבא נוביק
24 באוגוסט 2021
08:07

היום (שלישי) זה מתחיל: יותר מ-4,000 ספורטאים וספורטאיות מ-160 מדינות, בהם 33 מישראל, יתחרו בשבועיים הקרובים ב-11 ענפים במשחקים הפארלימפיים בטוקיו. וכן, יש סיכוי טוב למספר מדליות דומה לישראל כמו במשחקים הקודמים, הפעם אולי בבריכה או באתר החתירה. ההסכת "עוד יום" עם עקיבא נוביק ושליח כאן חדשות למשחקים, ליאן וילדאו, בשיחה על כל מה שצריך לדעת לפני תחילתם. 

גדולים ביפן: האזינו להסכת "עוד יום"

את דגל ישראל יישאו בטקס הפתיחה נדב לוי ומורן סמואל. החותרת הישראלית כבר זכתה במדליית ארד במשחקים בריו ב-2016, ואף השיאה משואה בטקס יום העצמאות ב-2019. מום מולד בעמוד השדרה גרם לה לשיתוק בפלג הגוף התחתון, והיא אחת התקוות שלנו למדליה. 

שתי מדליות נוספות בהן זכתה ישראל בריו הגיעו מהשחיינית ענבל פיזארו, שכבר פרשה, ומהקולע דורון שזירי, שיתחרה בטוקיו וינסה להוסיף עוד מדליה לשמונה שכבר יש לו. שזירי, בן 54, איבד את רגלו בפעילות מבצעית בלבנון, ומתחרה במשחקים מאז 1992. "אני מקווה שהכול יתחבר בתחרות עצמה, כמו שקרה בריו", אמר שזירי.

מי שיעשה היסטוריה במשחקים הוא השחיין בשאר חלבי, הדרוזי הראשון שייצג את ישראל במשחקים פראלימפיים או אולימפיים. בשאר, נולד פג בשבוע 24 וסובל משיתוק בשתי רגליו, הגיע לשחייה הגיע די במקרה. "היתה כתבה על הנגשת מעליות במגזר הדרוזי ומישהו קרא עליי וזימנו אותי לבית הלוחם... ומאז המשכתי להתאמן והגעתי לאן שצריך להגיע", סיפר. 

אבל כדי להגיע לטוקיו, הוא היה צריך להילחם, אפילו משפטית, כי לפני כחודש, הוא נפצע בתחרות בחו"ל, נזקק אפילו להטסה מיוחדת לארץ ואז קבעה ועדה של רופאים של הוועד הפראלימפי שהוא לא כשיר לטוס ולהתחרות. בשאר הביא חוות דעת אחרות ושכר עורכת דין כדי להילחם על החלום וזה הצליח.

אז כל אחד ואחת מ-33 חברי המשלחת מגיעים אחרי שנים של עבודה קשה מאד, אחרי התגברות על אינספור אתגרים אישיים, ובמידה רבה ההצלחה שלהם מזהירה יותר מאצל ספורטאים באולימפיאדה שבדיוק נגמרה. אנחנו נעקוב אחרי הספורטאים שלנו ואחרי ההישגים שלהם באירוע המרגש הזה. והחל מהיום תשודר התוכנית "מטוקיו עד כאן", שבה אורי לוי וליאן וילדאו יסכמו את היום במשחקים הפראלימפיים בשעה 15:40 בכאן רשת ב.