ועדת החקירה, השבוע
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

מנכ"ל האתר במירון: "צריך להרחיק את ההדלקות בליל ל"ג בעומר מההר"

יום העדויות השלישי בוועדה לחקר אסון הר מירון: חבר ועדת החמישה הרב אברהם פרוייליך מתח ביקורת על התנהלות ההדלקות: "כל שנה כמעט היה אסון"
אמוץ שפירא
24 באוגוסט 2021
10:04
עודכן ב 15:48

ועדת החקירה הממלכתית לחקר האסון במירון מתכנסת הבוקר (שלישי) ליום השלישי של שמיעת העדויות. ראשון העדים היום, אלי פריינד מנהל קבר רשב"י, אמר בעדותו כי בטרם ההילולה התקיימה פגישה שבה נציגי ועדת החמישה העלו דרישה חד משמעית להזיז את הדלקת תולדות אהרון. לדבריו, מנכ"ל משרד הדתות עודד פלוס, אמר כי כל זמן שהכסף במשרדו המשרד הוא שקובע והדרישה נדחתה במה שהגדיר "ליצנות".

פריינד אמר כי לדעתו צריך להרחיק את ההדלקות בליל ל"ג בעומר מההר. הוא אמר שאי אפשר לחזור להדלקות בהר, וכי אפשר, אולי, להשאיר הדלקה קטנה של חסידות בואין בהשתתפות של 100 איש. פריינד אמר כי מיד עם כניסתו לתפקיד אמרו לו יו"ר ועדת החמישה וחבריה שאין לוועדה שום אמירה בעניין ההילולה.

פריינד העיד כי כשעה וחצי לפני האסון התרחש אירוע צפיפות בהדלקה של חסידות בויאן. הוא אמר כי ראה צפיפות קשה מאוד. "שוטרים עמדו על חומה שלפו תינוקות, ואז מפקד המחוז נתן שריקה לפתוח את כל השערים וצוואר הבקבוק נפתח", סיפר פריינד. הוא אמר כי היו לידו נשים שבכו ואמרו לו שהצילו להן את החיים ושגם ביתו בת ה-21 כמעט נמחצה ובמשך כחצי שעה רעיתו לא מצאה אותה".

הרב אברהם פרוייליך, חבר בוועדת החמישה, מתח ביקורת חריפה על האופן בו מתנהלות ההדלקות במתחמים בהר: "לדעתנו ההדלקה בתולדות אהרון, בויאן ותולדות אברהם יצחק - אסור שיתקיימו שם. זה הפך להיות אירוע שגלש מקדושת המקום. זה הפך לאירוע כשכל קבוצה מתחרה באחרת". בהמשך אמר: "כל שנה היה כמעט אסון". 

עד האסון הבא | האזינו להסכת "עוד יום"

לצד זאת, תקף גם את השר לשעבר אריה דרעי, וטען כי לא היה מוכן להיפגש איתו: "אני כבר עשר שנים מנסה להיפגש עם אריה דרעי והוא לא מוכן להיפגש איתי, דרעי לא רוצה להיפגש איתנו. הכל פה זה פוליטיקה ולכן אני חושש מהשלטונות". 

חברי הוועדה מרים נאור, שלמה ינאי ומרדכי קרליץ יישמעו היום עוד שני עדים: הרב אברהם פרויליך וכן עד ראייה נוסף שנכח באתר בזמן האסון, נחמן כהן. 

אתמול העיד ניצב בדימוס אלון אסור, שהיה מפקד המחוז הצפוני של המשטרה, ואמר כי בתקופת כהונתו הוא החליט שלא לשנות את המדיניות, ולא להגביל את מספר הבאים למירון בהילולת רבי שמעון בר יוחאי משום שהפתרון המבצעי הוא להתמקד בוויסות הקהל. הוא טען שיש לתכנן מחדש את המקום.

אסור ציין כי הוא נטש את הרעיון למנות מפיק להילולה, וראה במרכז המקומות הקדושים מנהל האירוע. הרב שמואל רבינוביץ', יו"ר ועדת החמישה המנהלת את קבר רבי שמעון בר־יוחאי, אמר בעדותו כי הוועדה לא הייתה מעורבת באירועי ל"ג בעומר, ונקבע שהממונים על האירוע הזה יהיו המרכז הארצי למקומות הקדושים והמשטרה.