תהלוכות יום הזעם בעזה
-

המתיחות בדרום: צה"ל מתגבר את אוגדת עזה ונערך לירי רקטות

לקראת ההפגנות מחר על הגדר: צה"ל ישלח מספר יחידות לסייע לכוחות בשטח ונערך גם לירי רקטי • דיווח: חמאס הסכים להפסיק את הפרחת בלוני התבערה, מצרים לוחצת לביטול תהלוכת המחאה מחר
כתבי כאן חדשות
24 באוגוסט 2021
11:15
עודכן ב 20:10

לקראת הפגנות מחר (רביעי) על גדר הגבול ברצועה: צה"ל יתגבר את אוגדת עזה בכוחות נוספים, בהם שתי יחידות מיוחדות, פלוגת שיריון וצלפים. עוד נמסר, כי בימים האחרונים נערכו הכוחות באופן מסיבי תוך אישור תוכניות ייעודיות, תרגולים במוקדים השונים ומסדרים בשטח. בין היתר, נערכים בצה"ל גם לירי רקטות. 

מדובר צה"ל נמסר, ברקע לפציעתו של לוחם מג"ב בראל חדריה שמואלי בהפגנות בגבול, כי "כוחות צה"ל יפעלו בתקיפות אל מול אירועי ניסיונות הטרור בגדר". בעקבות הערכת המצב שהתקיימה היום באוגדת עזה, מתקיימת היערכות למגוון תרחישים אפשריים, ביניהם הפרות סדר במרחב גדר המערכת וכן הפרחת בלוני תבערה וירי רקטי לשטח מדינת ישראל. 

מחר צפויה להתקיים עצרת ותהלוכה מול גדר המערכת באזור חאן יונס שבדרום הרצועה, כך הודיעו השבוע הפלגים הפלסטיניים בעזה. בעיתון הפלסטיני אל-איאם נכתב כי העצרת תהיה דומה לזו שהתקיימה בשבת האחרונה, ובה נפצע שמואלי. 

בערוץ אל ערביה דווח היום כי במסגרת המגעים עם מצרים שמנהל חמאס סביב ההתפתחויות האחרונות והמתיחות ברצועת עזה, הסכים ארגון הטרור להפסיק את הפרחת בלוני התבערה לעבר ישראל, לאחר שיחות עם המודיעין המצרי. בתוך כך, מקורות מצריים אמרו לעיתון "אל-ערבי אל-ג'דיד" כי מצרים דרשה למנוע את תהלוכת המחאה שמתוכננת מחר בגבול עם ישראל, ובנוסף "לעצור את פעילויות הזעם בכלל". עקב הפגנה בצד העזתי של מעבר ארז, הציב צה"ל מחסומים מנתיב העשרה למעבר. 

כמו כן, העיתון הפלסטיני "אל-איאם" דיווח על מאמצי תיווך אינטנסיביים להכיל את המצב ברצועת עזה ולמנוע הסלמה בשטח שעלולה להתפתח לסבב לחימה חדש. לפי הדיווח, מארגני הצעדה מחר מול גדר המערכת בחאן יונס מתכננים להגעת כמות גדולה יותר של אנשים מזו שהייתה בשבת.

הלילה תקף חיל האוויר ברצועת עזה - בתגובה לשיגור בלוני התבערה לעבר עוטף עזה אתמול. צה"ל מסר שהותקפו אתר לייצור אמצעי לחימה של חמאס בחאן-יונס, פיר מנהרת טרור בג'באליה, וכן עמדת שיגור רקטות תת-קרקעית של חמאס הנמצאת בלב אוכלוסייה אזרחית בשג'אעיה, בסמוך לבית ספר.  

בהכנת הידיעה השתתפו איתי בלומנטל, גל ברגר, איציק זוארץ ועידו קורן