אביעד משה ושירה איסקוב
צילום: רפי דלויה

"נתתי אמון מלא בעדות המתלוננת": אביעד משה הורשע בניסיון לרצוח את אשתו לשעבר שירה איסקוב

משה תקף את איסקוב בערב ראש השנה 2020 בביתם במצפה רמון ופצע אותה קשה • עוד הורשע בהתעללות בבנם הפעוט שהיה עד לאירוע • איסקוב: "נעשה פה צדק, קוראת לנשים שלא יפחדו להתלונן"
אסף פוזיילוב
25 באוגוסט 2021
13:01
עודכן ב 13:41

שופטי בית המשפט המחוזי בבאר שבע הרשיעו היום (רביעי) את אביעד משה בניסיון רצח של אשתו לשעבר, שירה איסקוב. עוד הורשע משה, בהחלטה תקדימית, בסעיף התעללות בקטין חסר ישע לאחר שבנם הפעוט היה עד לאירוע. השופטת יעל רז-לוי קבעה בפסיקתה כי אשמתו של משה הוכחה מעל כל ספק סביר. "נתתי אמון מלא בעדות המתלוננת", כתבה השופטת. "תיארה את הדברים בצורה מאוזנת מבלי שסערת הרגשות תשפיע. על אף אירוע טראומתי ומטיל אימה, הפגיעה הקשה והשיקום הארוך. רושם דומה עלה מקריאת עדות המתלוננת בבית החולים. על אף מצבה הפיזי והנפשי הקשה תיארה בצורה קוהרנטית ודומה מאוד לדברים שאמרה בבית המשפט. זה נס שניסיון הרצח לא צלח".

השופטת רז-לוי ציינה כי אביעד לא סיפק הסבר מה ניסה לעשות אם לא לרצוח את איסקוב. "הוא ענה: 'איבדתי את זה, לא הייתי שם'. כל אלה מעלים קושי להאמין בעדותו. הוא סלקטיבי ומניפולטיבי גם במשטרה וגם בבית המשפט".

על סעיף ההתעללות בקטין שבו הורשע משה כתבה השופטת: "זו הייתה הטלת אימה על הקורבן, הבן, חסר ישע, מצד מי שאחראי לדאוג להגנה עליו. לכן צריך ליצוק תוכן לדברים. בשנים האחרונות חלו תמורות בהבנה בהגנה על ילדים וההשלכות עלייהם. אף שהמעשים לא נעשו בו הם מתאכזרים אליו ופוגעים בנפשו". במהלך הקראת הכרעת הדין ביקש משה לומר כמה דברים. השופטת אישרה לו כפוף להסכמת עורך דינו, אך זה סירב לאפשר לו לדבר. הטיעונים לעונשו של משה ישמעו בעוד חודשיים. 

שירה איסקוב התייחסה בסיום הדיון להכרעת הדין: "כולי רועדת, אני מתרגשת מאוד. הפחיד אותי שהוא לא יראה את כותלי הכלא. אין תחושת הקלה. צריכים להמשיך עם זה, עם הטיפולים שלי ושל הילד. לאט לאט מגלים מה הוא עבר ומה אני עברתי. זה לעכל החיים, זו צלקת עמוקה. אני מופתעת ומרוגשת מאוד. שמחה שהצדק נעשה אבל עדיין צריך עבור את כל ההליך הזה. נמשיך ונראה מה יהיה גזר הדין. אני רוצה את העונש המקסימלי הקבוע בחוק. מאחלת לי ולילד בריאות, שמחה וחיוכים לשנה החדשה".

איסקוב נשאלה מה המסר שלה לנשים הנמאות במצב דומה לזה שבו הייתה: "אני אומרת לנשים שלא יפחדו. זה כואב וקשה. זה מקום לא קל להיות בו. המסר הוא שצריך להיות יותר זהירות. אני ניסיתי לצאת בכוח מהבית למרות הכול ולא חשבתי שהוא יעשה דבר כזה. לא נזהרתי. זה יכול היה לפגוע בחיי ובחיי הבן שלי".

התובעת בתיק, עורכת הדין מורן גז, אמרה בסיום הדיון כי היא מתרגשת: "בית המשפט הלך צעד משמעותי ממש לעבר מתלוננות, מתלוננים וילדים. לא היה לי ספק שיש ניסיון לרצח אבל הוא הרשיע בהחלטה מנומקת ומדהימה. אני רוצה להודות לשירה שחשפה את כל מדינת ישראל לזוועה שהיא חוותה, בלי פילטרים ונתנה המון כוח לנשים להתמודד עם מה שהן עוברות. בתי בת השמונה אמרה לי אחרי האירוע הזה שהיא לא רוצה להתחתן. היום בית המשפט אמר לה שהמדינה ואני כפרקליטה נעשה הכול כדי שיהיה לה הרצון להתחתן. כי יש המון אנשים טובים".

המקרה אירע בערב ראש השנה שעברה בביתם שבמצפה רמון, כשמשה תקף את איסקוב, היכה ודקר אותה ופצע אותה פצעים קשים. בכאן חדשות פורסם לראשונה בחודש שעבר כי הכרעת דינו של משה תימסר בסוף חודש אוגוסט, למרות פגרת הקיץ. בתחילת חודש יוני משה נעצר מחדש בכלא בחשד שניסה לאיים על גרושתו בזמן שהוא במאסר. לאחר עשרה ימים הודיעו בפרקליטות שהחליטו לגנוז את האישום נגדו בגין איומים. לטענתם: "חומר הראיות לא מבסס כל עבירה, ולכן הוחלט על סגירת התיק". 

בחודש פברואר העידה איסקוב במשפטו של בעלה לשעבר. הפרקליטות פתחה את עדותה של איסקוב בהשמעת הקלטה של אירוע התקיפה, שהקליט משה, שבה היא נשמעת צועקת: "זה נגמר. אני עוזבת את הבית", ואחר כך מתחננת: "לא סכין, לא סכין".  

"שכבתי והוא לחש לי 'תמותי כבר'", העידה איסקוב. "בדיעבד אני מבינה למה הוא לחש, כדי שלא ישמעו אותו בהקלטה. אני רואה את השנאה שלו בעיניים. למה הבחורה עדיין לא מתה? הוא אמר לי: 'את לא תהיי אמא לילד שלנו'".