נעים מאדי
צילום: מקאן

משפחת לוחם מג"ב נעים מאדי: מפכ"ל המשטרה שיקר לנו - יש להדיח אותו

בני משפחת הלוחם שנהרג מירי חברו ליחידה אפיק טויבי: רנ"צ שבתאי שיקר לנו וניסה להסתיר את קשריו עם משפחת הנאשם
חן ביאר
25 באוגוסט 2021
10:30

פרשת הירי בלוחם מג"ב נעים מאדי: משפחת מאדי מותחת ביקורת חריפה על מפכ"ל המשטרה, קובי שבתאי, ובתלונה למח"ש שהועברה היום (רביעי) גם לשר לבטחון הפנים היא דורשת להדיחו. לטענת המשפחה המפכ"ל שיקר וניסה להסתיר את קשריו עם משפחתו של הנאשם בירי בבנם. עוד דורשת המשפחה לקבל לידיה את ממצאיו של הקצין הבודק שמונה במג"ב לבדוק את התנהלות היחידה שבה שירתו מאדי המנוח ואפיק טויבי הנאשם ברציחתו.

"למרבה הצער, המפכ״ל שיקר במצח נחושה לגבי הקשר עם הנאשם ומשפחתו, תחילה בתגובה שנמסרה לי מטעמו על ידי מפקד מג"ב, אמיר כהן, שבה הכחיש כל קשר כזה, ולאחר מכן בתגובת דוברות לשכת המפכ"ל לכתבה שפורסמה בנושא", נכתב בפנייה. "רק לאחר שהוכח הקשר עם המשפחה, המפכ"ל שינה את גרסתו והודה בקיומו של הקשר אך ניסה לגמדו. לצערנו הרב המפכ״ל שיקר ובכך הראה כי הוא לא אמין ואינו ראוי להמשיך בתפקידו. ישנן אינספור דוגמאות למקרים שבהם קצינים בכירים בצה"ל או במשטרה סיימו את תפקידם על רקע שקרים ובעיות אמינות".

המשפחה גם העלתה טענה בדבר חילופי מפקדים בתחנת המשטרה בעכו בליל הירי, אשר לשיטתה מעלה סימני שאלה מטרידים. "לתדהמתנו גילינו כי מפקד התחנה, סנ״צ איאד פרג׳, מודר ונוטרל מניהול האירוע ונאסר עליו לפקד על הזירה למרות שהוא כמפקד התחנה נכח במקום. הדבר מעלה את השאלה - מי נתן את ההנחיה התמוהה?! מי הגורם שהזעיק את סנ״צ יניב רונן, מפקד תחנת גליל מערבי, מהבית בשעת לילה לנהל את האירוע בתחנה שהוא לא המפקד שלה. חילופי פיקוד בצורה כזו חריגה של מפקדי תחנה מעכשיו לעכשיו, לאחר אירוע שכזה, מעוררת תהיות וסימני שאלה קשים מאוד, במיוחד כאשר מדובר בהוראה שמצויה בסמכות המפכ"ל בלבד ועד כה לא הובהר לנו מדוע ניתנה הוראה כה חריגה ולא הגיונית. עולה חשש כבד, שמא המפכ"ל ידע שמדובר בירי על ידי מקורבו ולא בהתאבדות ולכן מינה מפקד אחר לאירוע".

בחודש שעבר הודיעה המחלקה לחקירות שוטרים כי ביקשה מבית המשפט לתקן את כתב האישום נגד השוטר אופק טויבי, מאישום של המתה בקלות דעת לסעיף חמור יותר - רצח באדישות.  ההחלטה התקבלה לאחר שבג"ץ קבע במסגרת דיון בעתירה שהגישו הוריו של נעים מאדי, כי פרקליט המדינה או גורם בכיר אחר ישקול בשנית את עמדת הפרקליטות באשר לסעיף האישום שיוחס לנאשם. טויבי נאשם כי ירה במאדי מטווח קצר ולאחר מכן ניסה להציג מצג שווא לפיו מדובר בהתאבדות.

ממשטרת ישראל נמסר: "בעקבות כתב האישום, סיים הנאשם את שירותו לאלתר ואף מונה קצין בודק לבחינת המקרה הטראגי. לאור הממצאים בהם עלו כשלים בניהול היחידה ובטיפול באירועי משמעת שהתרחשו טרם המקרה, הוחלט על הדחתו של מפקד היחידה בדרגת רפ״ק ומפקדים נוספים. נציין כי היכרותו של המפכ״ל עם המשפחה המורחבת נוצרה בעקבות הפיגוע בגדיש בו נהרג בן משפחתו אלי ביטון ז״ל, ובמהלכו נפצע המפכ״ל כאשר ניטרל שני מחבלים עם לוחמים נוספים.

"מחקירת האירוע על פי כתב האישום, עולה כי הנאשם נהג להשתמש בשמו של מפקד מג״ב דאז ולהתרברב בקשר אישי עימו מול חבריו ומפקדיו ביחידה, קשר אישי שלא היה קיים. כמו כן בניגוד מוחלט לנטען, לא הועברה בליל האירוע או לאחריו אחריות פיקודית למפקד תחנה אחר, ומפקד תחנת עכו ניהל את האירוע מתחילתו עד העברתו לטיפול מח״ש. משטרת ישראל משתתפת בצערה של משפחת מאדי על אובדנם ותמשיך לחזקם ולעמוד לצידם כל העת", הוסיפו במשטרה.