-

הרמטכ"ל הורה לחקור את הדלפת פעילות צה"ל נגד ספינות איראניות

איראן החלה לתקוף ספינות בבעלות ישראלית בעקבות הפרסום בוול סטריט ג'ורנל, לפיו ישראל ביצעה סדרת תקיפות נגד ספינות איראניות. המידע הודלף ככל הנראה על ידי מקור ישראלי, ובצה"ל מעריכים כי הפרסום פגע במערכה הימית נגד איראן
רועי שרון
25 באוגוסט 2021
19:54

הרמטכ"ל אביב כוכבי הורה לחקור מי הדליף לתקשורת הזרה שישראל תקפה ספינות איראניות. כך פורסם היום (רביעי) בחדשות הערב בכאן 11. מדובר בפרסום מלפני חצי שנה בעיתון האמריקני וול סטריט ג'ורנל, לפיו מאז 2019 פגעה ישראל בלפחות 12 ספינות איראניות שנשאו נפט ונשק בדרכן לסוריה. בעקבות הפרסום החלה איראן לתקוף ספינות בבעלות ישראלית בחודשים האחרונים, וההערכה בצה"ל היא שבעקבות הפרסום - המערכה הימית של ישראל נגד איראן נפגעה.

המידע שפורסם, ככל הנראה הודלף על ידי מקור ישראלי. עם זאת, בצה"ל מעריכים כי המידע לא הודלף מתוך הצבא.

לפני כחודש הותקפה במפרץ הפרסי המכלית "מרסר סטריט", המשתייכת לחברת הספנות "זודיאק" – שנמצאת בניהול משפחת עופר הישראלית. בתחילת אוגוסט יצאו שבע המדינות המתועשות (ה-G7) בהודעה דומה, לפיה "כל הראיות קובעות חד משמעית שמדובר באיראן". שבוע קודם לכן בריטניה וארצות הברית האשימו את איראן בתקיפת הספינה.

שר הביטחון בני גנץ ושר החוץ יאיר לפיד חשפו כי סעיד אראג'אני - האופרטור הראשי של מערך כלי הטיס הבלתי מאוישים (כטב"מים) של חיל האוויר של משמרות המהפכה - הוא שהביא לפגיעה במכלית "מרסר סטריט".

לקראת מלחמה עם איראן? | עוד יום

גנץ ציין כי אראג'ני מספק את הציוד, ההכשרה, התוכניות עבור פעולות טרור רבות במרחב. שר הביטחון ציין גם כי מפקד חיל האוויר של משמרות המהפכה אמיר עלי חג'יזדה עומד מאחורי עשרות פעולות שבהם היו מעורבים כטב"מים וטילים באזור.