תלמידים מתכוננים ליום הראשון ללימודים בירושלים
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שבוע לפתיחת שנת הלימודים: האם מתווה החינוך קורס?

למשרד החינוך אין שום דרך למנוע מתלמידים שלא התחסנו או נבדקו להיכנס למוסדות, וגורם במשרד אומר כי המתווה מבוסס על אמון • מה אומרים המספרים: כמה תלמידים מאומתים לקורונה, וכמה מורים טרם התחסנו?
אוריה אלקיים
25 באוגוסט 2021
22:45

לקראת 1 בספטמבר: שבוע לפתיחת שנת הלימודים, ונראה שמתווה החינוך קורס. מבצע הבדיקות הסרולוגיות צומצם משמעותית, והיום כלל לא התקיים, ובכל מקרה - למשרד החינוך אין כעת שום דרך למנוע מתלמידים שלא התחסנו או נבדקו להיכנס למוסדות, וכל שנותר לו הוא להסתמך על אמון ההורים והמורים.

בישיבת קבינט הקורונה בתחילת השבוע הוחלט כי שנת הלימודים תיפתח כסדרה ב-1 בספטמבר. השרים אישרו את המודל "חיסונים תמורת לימודים", עליו פורסם בכאן חדשות, ובמסגרתו בתי הספר ייפתחו עבור אפשרות ביצוע חיסונים במסגרתם. על פי המתווה, כיתה ובה יותר מ-70% מחוסנים תלמד בבית הספר. מתחת ל-70% - למידה מקוונת.

"אחרי החגים" כבר כאן | הזווית

מהורי התלמידים מבקש משרד החינוך לשתף פעולה עם איסוף בדיקות ביתיות מהירות, ולדאוג לשלוח את התלמידים ביום הראשון ללימודים עם בדיקת קורונה שלילית. מעובדי ההוראה משרד החינוך ממשיך לבקש להתחסן או להיבדק, אך נראה שללא הצלחה מרובה לעת עתה.

כך או כך, למשרד החינוך, לפחות בשלב זה, אין שיניים לאסור כניסת תלמידים ומורים שיגיעו לבתי הספר ללא תו ירוק או בדיקה שלילית בתוקף. לכן שערי בתי הספר יהיו פרוצים בשבוע הבא לנגיף קורונה, וגם הילדים שכן ייבדקו – יהיו בסכנת הידבקות.

במשרד החינוך אמרו הערב (רביעי) לכאן חדשות כי הם מקווים שפתרון לסרבני הבדיקות והחיסונים יימצא בקרוב, אך אין התחייבות שתקנות מסודרות יהיו מוכנות עד תחילת שנת הלימודים. גורם במשרד אמר שהמתווה מבוסס על אמון ושותפות עם ההורים, וכל שנותר לקוות הוא שהורים שמסרבים לחסן או לבדוק את ילדיהם – יהיו במיעוט.

בהודעה שפרסמה הערב מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד לעובדי ההוראה נמסר: "שוחחתי עם שר הבריאות ניצן הורוביץ והבהרתי לו כי זה לא מתפקידם של מנהלים, מורים וגננות להחליט מי מהתלמידים נכנס בשערי מוסדות החינוך ומי לא".

דור הקורונה | האזינו להסכת "עוד יום" עם עקיבא נוביק ואלון שרביט

30 אלף תלמידים מאומתים, כ-15% מהמורים לא מחוסנים | מה אומרים המספרים

כ-2.5 מיליון תלמידים מגן חובה ועד כיתה י"ב צפויים לפתוח את שנת הלימודים ביום רביעי הבא, ולפי שעה, כמעט 121 אלף מהם נמצאים בבידוד ולא יוכלו להגיע לבית הספר. כלומר, אם שנת הלימודים הייתה נפתחת היום - הם לא היו יכולים להגיע לבית הספר.

מתוך אלה התלמידים שבבידוד, כ-30 אלף מאומתים פעילים – רובם בגיל 11 ומטה, קבוצת הגיל שעדיין לא יכולה להתחסן. בעשרת הימים האחרונים מספר התלמידים המאומתים הכפיל את עצמו.

מה מצב החיסונים? אז עד כה חוסנו יותר מ-700 אלף תלמידים במנה אחת לפחות, בערך חמישית מכלל התלמידים. שיעור המחוסנים עולה עם הגיל.

במערכת החינוך עובדות ועובדים כ-250 אלף אנשי הוראה. מנכ"ל משרד החינוך אמר שכ-13% עד 15% מהם לא מחוסנים, כ-18 אלף איש. יותר מ-2,000 אנשי הוראה מאומתים פעילים – וזה לא כולל את העובדים האחרים, כמו סייעים, מזכירות ואבות בית.

בשלב זה, כאמור, כלל לא ברור אם ניתן לאכוף את תקנות מתווה הירוק. כפי שהראנו, יש מספר לא מבוטל של תלמידים ומורים מאומתים. האם המורה ללמד מרחוק? מי יטפל במקרה של סירוב לבדיקה? ומי ישלם על הבדיקות לצוותים? גם אנחנו ממתינים לתשובות של משרד החינוך.