בנט וביידן

הבית הלבן: פגישת בנט וביידן תתקיים מחר

ראש הממשלה שוחח עם ביידן בטלפון בעקבות הפיגוע בקאבול: "עומדים לצדכם". ביידן השיב: "מצפה לפגישה בינינו מחר" • בנט יישאר בוושיגנטון במהלך הסופ"ש גם לאחר הפגישה • עשרות נהרגו בפיצוץ כפול שאירע ליד שדה התעופה הבין לאומי בקאבול, בהם 13 חיילים אמריקנים
גילי כהן, שליחת כאן חדשות לוושינגטון
26 באוגוסט 2021
17:59
עודכן ב 02:14

הבית הלבן הודיע אמש (חמישי) כי פגישת ראש הממשלה נפתלי בנט ונשיא ארצות הברית ג'ו ביידן תתקיים מחר, לאחר שנדחתה מהיום. תחילה מועד הפגישה החדש היה בערפל, עקב הפיגוע באפגניסטאן שהתרחש שעות ספורות לפני כן. השניים שוחחו הלילה בטלפון בעקבות הפיגוע בקאבול. בנט אמר לביידן כי ישראל עומדת לצדה של ארה"ב בשעה קשה זו, בעוד הנשיא האמריקני השיב כי הוא מצפה לפגישה עם ראש הממשלה הישראלי מחר, וכי הוא מודה לו על כך שגילה הבנה בנוגע לשינוי מועדה. 

המסר שהעבירו יועציו של ראש הממשלה בנט לאנשי הנשיא היה: "אנחנו יודעים מה זה להתמודד עם אירועים מבצעיים וביטחוניים מורכבים, נתאים עצמנו אליכם". לאור ההתפתחויות, בנט יישאר בוושינגטון גם במהלך סוף השבוע. 

בנט כתב: "בשם אזרחי ישראל, אני מבקש להביע את צערנו העמוק על מותם של אמריקנים בקאבול. ישראל עומדת לצד ארצות הברית בזמנים קשים אלו, כפי שארצות הברית תמיד עמדה לצידנו. מחשבותינו ותפילותינו עם אזרחי ארצות הברית".

בשעות אחר הצהריים אירעו שני פיצוצים אדירים ליד שדה התעופה הבין לאומי בקאבול. לפי כלי תקשורת בארה"ב, מדובר במחבל מתאבד שהתפוצץ מחוץ לשדה - דיווחים על לפחות 13 הרוגים ועשרות פצועים, בהם ילדים וחיילים אמריקנים. גורם רשמי אמריקני מסר כי מדובר במחבל מתאבד של דאעש.

כשהפיצוץ הקטלני באפגניסטאן צפוי לפתוח את פגישת השניים, המנהיגים ידונו גם בסוגיית איראן ותוכנית הגרעין שלה. בנט נחת אתמול לביקור ראשון שלו בוושינגטון כראש ממשלה, ונפגש עם שרי החוץ והההגה האמריקניים.

בפתח פגישתו אמש עם שר החוץ האמריקני אנתוני בלינקן אמר לו בנט: "אני יכול להבטיח שלא תמצאו חברה אמינה יותר מאיתנו. אני מביא מישראל רוח חדשה, ואותה אני רוצה להביא ליחסים שלנו. נדבר על איך נבלום את הפעילות האיראנית באזור, על היציבות האזורית ועל שינויי האקלים".

שר החוץ האמריקני אמר מצידו כי "מחויבות ארצות הברית לביטחונה של ישראל תמיד הייתה". הוא הוסיף: "נדבר גם על יחסיה של ישראל עם מדינות נוספות באזור וגם על הנושא הפלסטיני, שחשוב לכולנו". בנט ובלינקן סיכמו גם כי "חשוב לעבוד על הכנסת ישראל לתוכנית הפטור מוויזות, הן עבור אזרחים ישראלים והן עבור אזרחים אמריקנים", כך מסר משרד החוץ האמריקני.

במקביל, בכיר בממשל האמריקני צוטט בסוכנות הידיעות ריוטרס אומר כי הממשל מודאג יותר ויותר מהפעילות הגרעינית של איראן, אך הוא סבור שהנשיא ג'ו ביידן ידחה את הפצרות בנט להפסיק את המאמצים להחיות את הסכם הגרעין מ-2015. "כמובן שהתחייבנו לדרך דיפלומטית, אנחנו חושבים שזו הדרך הטובה ביותר", אמר הבכיר על רקע המשא ומתן עם איראן. "אם זה לא עובד, יש דרכים אחרות שאליהן צריך להמשיך", הוא הוסיף מבלי לפרט.

גורמים בכירים בממשל אומרים עוד בעניין האיראני כי ממשל ביידן ירש מהממשל הקודם מדיניות של לחץ מירבי על איראן שלא הניבה תוצאות כלשהן, ולמעשה גרמה להחרפה של המצב. הגורמים הבכירים בממשל ציינו כי הנשיא ביידן מכיר בכך שחידוש השיחות בין ישראל לפלסטינים אינו מציאותי בשלב זה אבל ישנם צעדים שניתן לנקוט כדי להקטין את הסיכוי להתלקחות אלימה. הם הוסיפו כי ממשלת ישראל תחת בנט מפגינה מחויבות לנהוג כך. עוד נאמר כי הממשל משקיע מאמץ רב מאחורי הקלעים בניסיון להרחיב את מעגל מדינות ערב שמסכימות לנורמליזציה ביחסיהן עם ישראל, וכי נושא זה יעלה גם כן בשיחת ביידן-בנט.

בפגישתו עם שר ההגנה של ארצות הברית לויד אוסטין אמר האמריקני: "הממשל מחויב לביטחונה של ישראל, ולזכותה להגן על עצמה. זה בא לידי ביטוי בסיוע הביטחוני, והממשל שלנו מחוייב לכך שכיפת ברזל תמשיך להגן על אזרחי ישראל. אנחנו גם מחויבים לשמור על יכולתה של ישראל להגן על עצמה מפני איראן ושלוחותיה".