האתר
צילום: יוחנן זליגמן, רשות העתיקות

דרישת שלום מקהילה שחרבה: נחשפו ארון הקדוש ובימת בית הכנסת הגדול בווילנה

ליבה הפועם של הקהילה היהודית הפורה של ליטא נהרס בידי הנאצים והסובייטים, ועליו נבנה בית ספר. חפירה שמתנהלת בשש השנים האחרונות גילתה את השרידים המקודשים של המקום
שרון עידן
26 באוגוסט 2021
12:54

בליטא שבוילנה הושלמה בשבועות האחרונים חשיפתם של ארון הקודש ובימת בית הכנסת הגדול שחרב לפני כ-60 שנה בידי הנאצים והסובייטים. מדובר בשיאו של פרויקט חפירות בן שש שנים, ששם לו למטרה לחשוף את שרידי בית הכנסת הגדול וחלקים מה"שולהויף" – מרכז החיים היהודיים הקהילתיים והתורניים של וילנה, שחרבו בשואה.

תיעוד מאתר החפירות

הבוקר (חמישי), בעת סינון האדמה שנחפרה מסביבת בימת התפילה של בית הכנסת, התגלה באתר החפירות בווילנה ממצא יקר ערך נוסף: "יד" עשויה כסף – תשמיש קדושה ששימש לקריאה בספר התורה. 

בית הכנסת הגדול של וילנה, שנבנה במאה ה-17 בסגנון הרנסנס-בארוק, שכן ב"שולהויף" - מרכז יהודי גדול של לימוד תורה וקהילה. זה היה הלב הפועם של היהודות הליטאית, שכלל 12 בתי כנסת ובתי מדרש, בית מרחץ ומקוואות טהרה, את בנין מועצת הקהילה, דוכני בשר כשר, ספרייה מפורסמת בשם "שטראשון", את בית המדרש של הרב אליהו, הגאון מווילנה, ועוד.

מאות שנות קיום באו לסיומן עם חורבנה של קהילת וילנה היהודית בשואה. המקום נבזז ונשרף על ידי הנאצים, ובשנים 1956-7 שרידיו נהרסו כליל על ידי השלטונות הסובייטיים. בית הספר מודרני נבנה ופעל במקום.

לפני מספר שנים, ביקר איש רשות העתיקות ד"ר יוחנן (ג'ון) זליגמן בוילנה במסגרת טיול שורשים, וכך ניצת הרעיון לחשוף ולגלות את שנותר מהמתחם ומבית הכנסת. "כשהגענו לחפור את ארון הקודש ובימת בית הכנסת, שממנה קראו דורות של יהודים בספר התורה במשך 300 שנים ברציפות, התברר, למרבה הצער, כי ליבת בית הכנסת נפגעה מאוד בהרס הסובייטי", סיפרו זליגמן ועמיתו הליטאי. 

"שני גרמי המדרגות המרשימים שנראים בבירור בתמונות הרבות מימיו הטובים של בית הכנסת נהרסו, אך גילינו עדויות לקיומם. בחזית ארון הקודש, נחשפה בחפירה רצפת 'טראצו' דקורטיבית המציגה דפוס של קרני השמש, שלא ידענו על קיומה. דפוס זה, תואם את הדפוס שמצאנו בשנת 2019 על ריצפת בימת בית הכנסת. בנוסף, הושלמה חפירת הבימה עצמה תוך כל חזית הבימה, כולל שרידיו המלאים של אחד מארבעה העמודים הענקיים שתמכו בגג בית הכנסת הגדול", אמרו.