בנט בפגישה עם אנתוני בלינקן
צילום: רויטרס

בנט רצה לדבר על איראן - אבל קיבל אפגניסטאן

ראש הממשלה קיווה להביא רוח חדשה לפגישה עם ביידן וציפה לקבלת פנים חמה - אך למד שלמציאות יש תוכניות אחרות וראה איך ביקור שתוכנן כמתקפה של חיוכים, הופך לסדרה של שיבושים. למרות ההתנהלות חסרת הניסיון, קשה להיזכר בביקור מדיני שלא נתקל בקשיים, גם בעידן נתניהו
גילי כהן, שליחת כאן חדשות לוושינגטון
27 באוגוסט 2021
05:57

נפתלי בנט וג'ו ביידן תיכננו מתקפת חיוכים. שהפגישה הזו, בין נשיא דמוקרטי חדש אחרי ארבע שנות טראמפ לבין ראש ממשלת ישראל שאינו בנימין נתניהו, תהיה מלווה בחצוצרות, חיבוקים (עד כמה שאפשר בקורונה) ובעיקר – מלאת חום ואהבה. אבל מהר מאוד, במציאות המזרח תיכונית הזו, החיוכים הפכו לשיבושים.

זה התחיל מהודעת הקאנצלרית מרקל על ביטול הביקור שתוכנן להתחיל כבר מחר (שבת) בישראל, כולל ישיבת ממשלה חגיגית, והכנות שנמשכו לביקור ממש עד הרגע האחרון. אפגניסטאן, מסתבר, שולחת זרועות עד לברלין ולוושינגטון ומבהירה שאמנם האמריקנים רצו לסגת, אבל זה לא יקרה כל כך מהר. עם הדיווחים הראשונים על הפיצוץ בקאבול, זמן קצר לפני שראשוני הפמליה הישראלית היו אמורים לצאת אל הבית הלבן, היה ברור שמשהו השתבש. דווקא כעת, כאשר ממשל ביידן ניסה לשדר עסקים כרגיל בנוגע לנסיגה, הדיווחים על ההרוגים והפצועים רק המשיכו לזרום.

ביידן יחיה גם בלי פגישה עם בנט: הכאוס באפגניסטאן עלול לחרוץ את גורל כהונתו | שמואל רוזנר, פרשנות

בדרך כלל הסיקור בארה"ב של הרוגים ונפגעים בשדה הקרב רחוק כמזרח ממערב מזה שבישראל. לא תמצאו את הנשיא ביידן מצלצל למשפחה של חייל שנפצע קשה כמו שרה"מ בנט עשה, או מבקר משפחה שכולה על מנת לנחמה. זהו המחיר של המלחמה, טוענים בארה"ב – ואת זה בדיוק רצה הנשיא להפסיק בעת שעזב את אפגניסטן. אבל הפעם זה היה שונה.

פגישת בנט-ביידן אמנם נדחתה ביממה, אבל ההתנהלות כולה מריחה מבוסריות. צוות הלשכה שמלווה את רה"מ צעיר וללא ניסיון קודם - וזה ניכר

ממשל ביידן מתמודד עם המשבר הבינלאומי הראשון שלו, סופג לאורך כל הדרך ביקורת קשה ציבורית ופנימית על הנסיגה ועל המראות הקשים שנראים כעת באפגניסטן, ועדיין, נאחז בעמדתו: את אפגניסטן צריך לעזוב, ויפה שעה אחת קודם. לכן, לביידן לא הייתה ברירה אלא לדחות את ראש הממשלה בנט, למרות האכזבה שבטח נרשמה בסוויטה של מלון הווילארד בוושינגטון.

פגישת ראש הממשלה והנשיא האמריקני אמנם נדחתה ביממה, אבל ההתנהלות כולה מריחה מבוסריות. צוות הלשכה שמלווה את רה"מ בנט מרביתו צעיר, ללא ניסיון קודם בניהול מערכות גדולות – וזה ניכר. כמו בסאגת שיחת הטלפון לאבי החייל שנפגע בגבול עזה, כך גם בתכנון הביקור הזה: כששולי הביטחון קטנים, כך גם מרווח הטעות.

פסגת בנט-ביידן: בחינת הבגרות הראשונה של ראש הממשלה

מי שמשקיף על המתרחש, ובטח לא ממש התאכזב לא לראות במהלך חופשתו בארה"ב פריימים של בנט מתקבל באהבה בבית הלבן, הוא ראש הממשלה לשעבר נתניהו. הוא, כמובן, מנצל כל טעות אפשרית וסוחט את הלימון עד תום. אלו לא רק הציוצים בטוויטר והעקיצות, אלא התחושה הכללית שלו זה לא היה קורה.

בנט ביקש להוכיח שהוא מתנהל אחרת ומביא רוח חדשה, אבל בסוף המציאות מראה שיש לה קצב משלה. הוא רצה לדבר על איראן, ומצא את עצמו בלב המחלוקת על אפגניסטאן

ובכן, נסיעות רה"מ לחו"ל הן מופת של כאוטיות, ובינינו, הכתבים, ישנה תחרות קשה במיוחד בשאלה איזו טיסה של רה"מ נתניהו גררה סיפור חסר תקדים אחר: הנסיעה לוורשה ב-2019 שבה תאונה במטוס רגע לפני ההמראה הביאה אותנו לשהות עוד לילה בפולין, רגע אחרי משבר דיפלומטי בין המדינות? או שאולי הפעם ההיא שכל הפמלייה של ראש הממשלה התקפלה מנסיעה דיפלומטית בארה"ב במרץ 2019 כי חמאס ירה על השרון, כולל ביטול נאום באייפאק? או דווקא הטיסה לפריז ב-2018, עם המבצע בחאן יונס שהסתבך שהביא אותנו תוך יממה חזרה לישראל, לעוד הסלמה בלתי נגמרת עם עזה?

ראש הממשלה נפתלי בנט ביקש להוכיח שהוא מתנהל אחרת לגמרי מאשר קודמו. לא נכנס לעימותים פומביים מול הממשל, מביא רוח חדשה, משדר חוסר-פורמליות ונגישות מובחנת. אבל בסוף, המציאות מראה שיש לה קצב משלה. רה"מ נפתלי בנט מצא עצמו תקוע בלשכתו במלון במשך כמעט יומיים, במרחק יריקה מהבית הלבן. הוא רצה לבוא לדבר על איראן, ומצא את עצמו בלב המחלוקת על אפגניסטאן. חודשיים לתפקיד, ובנט לומד – זו המשמעות של להיות ראש ממשלה.