בנט וביידן בבית הלבן
צילום: הטוויטר של נשיא ארה"ב

ביידן התמקד באפגניסטאן, בנט באיראן: פסגת המנהיגים שכוונה בעיקר לקהל בבית

אחרי דחייה ועוד דחייה זה הגיע - בנט נפגש עם ביידן בבית הלבן, ומבחינתו בהחלט היה שווה לחכות. אלא שעל אף האהדה לה היא זוכה בבית הלבן, ישראל אינה בראש מעייניו של ביידן. ומה עומד מאחורי השבחים שחלק ראש הממשלה לצוותו?
גילי כהן, פרשנות
28 באוגוסט 2021
08:23

אחרי דחייה ועוד דחייה זה סוף סוף הגיע - ראש הממשלה נפתלי בנט נפגש אמש עם נשיא ארצות הברית ג'ו ביידן בבית הלבן, ומבחינת בנט - היה שווה לחכות. הפגישה הפרטית נמשכה יותר מ-50 דקות ובנט אפילו תוגמל על הסבלנות והוזמן לקפה בחדר האוכל הנשיאותי. אז זה היה ארוך עם הרבה חיוכים, ובסופו של דבר - כל צד הציג את מה שחשוב לו - ובעיקר את מה שחשוב לקהל שלו בבית. ביידן התמקד באפגניסטאן, בנט באיראן.

על הדרך, ביידן הבהיר לבנט כי הדרך הדיפלומטית מועדפת על ארצות הברית לפתרון איום הגרעין האיראני, אבל אם זה לא יעבוד "יש לנו עוד אופציות", הוסיף. וכדאי להתעכב על הנקודה הזו. בנט הבטיח כי יציג לממשל האמריקני אסטרטגיה חדשה להתמודדות מול איראן – בכל התחומים. זה כולל בעיקר את דחיקת איראן מהפעילות ההתקפית האזורית (זה אגב, מטריד לא רק את ישראל אלא גם את החברים החדשים שלנו במפרץ), וגם להבטיח כי איראן תהיה רחוקה מפריצה לפצצה במשך שנה לפחות. דבריו של הנשיא האמריקני כוללים התחייבות, חלקית, בנוגע לאיום האטומי. איראן לעולם לא תפתח נשק גרעיני, הבטיח ביידן, אבל זה צריך להיעשות ראשית בדרך דיפלומטית – ומכאן עולה השאלה: איך בדיוק?

בכירים ישראלים הופתעו מרמת הפתיחות שנשמעה בנוגע לאיום האיראני במהלך הפגישה עם הנשיא. אבל בכל זאת, מעשים לחוד – והצהרות לחוד

עד כה, המשא ומתן בין המעצמות לבין איראן הגיע למבוי סתום. האמריקנים בשיחות עם מקביליהם הישראלים העריכו שייתכן והשיחות בווינה יחודשו בחודש ספטמבר. אולי כן, אולי לא. התחזית של קהילת המודיעין הישראלית בנוגע לסיכויי החזרה להסכם הגרעין כבר ירדו לרמת ה"פחות סביר". מקור ישראלי שמעורה בפרטים העריך זאת כ-20% עד 30%. זה לא שמישהו פה באמת יודע מה האיראנים מתכננים, אבל על פניו, ולאור ההתנהלות האיראנית הדי עקבית בשנים האחרונות, החשש בקרב מקבלי ההחלטות צריך להיות ברור: איראן לא רוצה להיות בעלת נשק גרעיני, היא רוצה להיות מדינת סף גרעין. כלומר – בעלת יכולת פריצה קצרה לאפשרות של החזקה בגרעין צבאי.

לכן, ההבטחה של ביידן לא עומדת בקנה אחד עם הדרישה של בנט עצמו. ארצות הברית אמנם מראה נכונות רבה יותר לדון עם ישראל על הסוגיות הללו, עד כדי שבכירים ישראלים הופתעו מרמת הפתיחות שנשמעה בנוגע לאיום האיראני במהלך הפגישה עם הנשיא. אבל בכל זאת, מעשים לחוד – והצהרות לחוד.

האזינו לפרק בהסכת "עוד יום"

ואיך אפשר בלי להתייחס לסוגיה הפוליטית. ביידן קיבל את ראש הממשלה הישראלי בזמן משבר בין-לאומי מתפתח. ישראל, על אף האהדה שהיא זוכה לה בבית הלבן הנוכחי, אינה בראש מעייניו. ביידן נוהג לומר שהוא הכיר כל ראש ממשלה ישראלי מאז גולדה מאיר, והנה עכשיו גם בנט הצטרף לרשימה. ולצד זאת, גם לבנט יש צרות רבות להתמודד איתן – קורונה, עזה, איראן, והחזקת הממשלה הזו באוויר. הוא יודע שאין לו הרבה קרדיט ציבורי, ולכן מנסה להעביר מסר אחד: אני שונה מקודמי.

בתדרוך שהעביר לעיתונאים לאחר הפגישה בבית הלבן, הדגיש בנט כמה פעמים עד כמה הוא מודה לצוות שלו שסייע בהכנת הפגישה. מי שעבד עם נתניהו יודע כמה זה לא שגרתי, לקבל קרדיט פשוט על עבודתך. כחלק מכך, אגב, עברו יועציו הבכירים של בנט וקראו תמלולים של פגישות ראש הממשלה עם נשיא אמריקני מאז שנת 2001. הרבה דברים נכתבו לאורך השנים בתמלולים הללו. בזה שמתאר את הפגישה בין בנט לביידן מאוגוסט 2021, כך אומר גורם מדיני, לא תוכלו למצוא מילה אחת – נתניהו.