ליאור ומתן

עשו בית ספר: התלמידים שהמערכת ויתרה עליהם - והפכו לרופאים

אחרי שנת לימודים אבודה בגלל הקורונה, ולקראת זו שתיפתח בשבוע הבא, הסיפור של ליאור ומתן יכול להזכיר בתקופה המאתגרת הזאת לתלמידים ולא פחות חשוב מזה – לצוותי החינוך – כמה חשוב לא לוותר על אף ילד
אלון שרביט
28 באוגוסט 2021
09:55

"זה היה בכיתה א'. אני זוכר שהפרעתי, התפרעתי כנראה או לא הקשבתי או לא הסכמתי לשבת בכיתה. אבל מה שאני כן זוכר זה את המורה שלי בכיתה א' תופסת אותי מהיד, לוקחת אותי לחדר המנהלת ואומרת: 'אני על הילד הזה ויתרתי, אני מרימה ידיים'. זו הייתה הרגשה של כישלון, של אכזבה". ליאור ברק אומנם גדל ונהיה רופא, אבל כבר בשלב מוקדם המערכת ויתרה עליו.

דור הקורונה: מה עבר על בני הנוער בשנה האבודה?

אחרי שנת לימודים אבודה בגלל הקורונה, ולקראת זו שתיפתח בשבוע הבא, אלון שרביט נפגש עם שניים שפעם הם היו תלמידים שמערכת החינוך הראתה להם את הדלת החוצה עד שנשרו מבית הספר. הסיפור שלהם יכול להזכיר בתקופה המאתגרת הזאת לתלמידים ולא פחות חשוב מזה – לצוותי החינוך – כמה חשוב לא לוותר על אף ילד. 

צפו בכתבה

בביקור אצל אביו של ליאור, צבי ברק, מספר האב מה הוא אמר לליאור אחרי עוד תעודה שבה רוב הציונים הם נמוכים: "אני לוקח את הציון שהוא הכי טוב בו ואומר 'תדע לך, זה עושה נחת שבתיאטרון אתה טוב'".

צבי היה מלא גאווה בילד שלו, שאין לו ריכוז ואין לו ציונים גבוהים ואפילו לא מורה אחד שתחמיא על התנהגותו. "הוזמנתי לבית הספר כשהוא עמד לעלות לחטיבה", מספר צבי, "הגעתי לוועדה ואומרים לי 'צבי, ליאור לא יעלה לחטיבה העליונה', אמרתי להם 'איפה הוא ילך?' ענו לי שזה לא אחריות בית הספר. אז אמרתי להם שיגידו לי משהו אחד שהוא טוב בו. המחנכת ענתה לי - כדורסל, אבל זה לא רלוונטי".

"רמת הריכוז הממוצעת שלי החזיקה בערך 90 שניות. זה הזמן שיכולתי לשבת לפני שהתחלתי לעשות בלגן", מספר ליאור, "כל הזמן היו נוזפים בי, המון איחורים, המון השעיות, המון בלגן עם המורים, עם ההורים". 

בסופו של דבר, עם דחיפה מאבא צבי, ליאור הצליח לקבל בגרות. האב סיפר: "בגרות מאוד מאוד ממוצעת, עושים חגיגה ואז שואלים מה הלאה? ליאור שואל אותי - מה אתה אומר שאלמד רפואה?".

לאחר שלוש שנים של עבודה קשה, ליאור התקבל ללימודי רפואה. על החיים כדוקטור סיפר: "אני עוד לא מעכל את זה. אמרתי שאני במזל פה, צירוף של נסיבות. הרגשתי בתסמונת של מתחזה". 

"בן 13 עושה באנג": בני הנוער שהידרדרו לסמים ולאלכוהול בקורונה | צפו בפרק ה-1

"הייתי מחליף את המורים": האם משבר הקורונה העצים את הנשירה מבתי הספר? | צפו בפרק ה-2

פערים בחסות הקורונה: הילדים העשירים טסים, החלשים נשארים מאחור | צפו בפרק ה-3