פליטים אפגנים בשדה התעופה בקאבול

בצל הכאוס באפגניסטאן: אירופה חוששת מגל פליטים נוסף

מבצע החילוץ באפגניסטאן יגיע לסיומו בשבוע הבא, ומדינות באירופה כמו גרמניה ואוסטריה שקיבלו בעבר פליטים בשעריהן, וששות מגל נוסף. באירופה, שעדיין לא התאוששה ממשבר הפליטים שפקד אותה ב-2015, רואים מה שקורה בגבולות אפגניסטאן, חוששים מִגל נוסף, ויש מי שכבר סוגרים שערים ומקימים חומות
אנטוניה ימין
28 באוגוסט 2021
16:35

העולם מביע בשבועות האחרונים זעזוע ואמפתיה לנוכח התמונות מנמל התעופה בקאבול והבריחה ההמונית של האפגנים משלטון הטליבאן. מבצע החילוץ של האזרחים הזרים ושל משתפי הפעולה האפגנים מהמדינה נמשך, וישנו איום ממשי של גל פליטים מהמדינה שיציף את אירופה. במדינות אירופה, שאמנם קיבלו מיליוני פליטים בגל שיצא מסוריה באמצע העשור הקודם, הפעם לא ששים לפתוח את שעריהם בשנית. 

"אני לא חושב שאנחנו צריכים לקבל עוד פליטים באוסטריה", אמר הקאנצלר סבסטיאן קורץ, שטען כי במדינתו קיבלו כבר עשרות אלפים מאפגניסטאן בשנים האחרונות. גם בגרמניה, שפתחה את שעריה בפני מיליון פליטים ב-2015, מראים הססנות. "אנחנו צריכים לדון ולראות מה אנחנו יכולים לעשות, ומה אין ביכולתנו לעשות", אמר הקאנצלרית היוצאת אנגלה מרקל. 

באירופה לא חוששים מכמה אלפי אפגנים, החשש האמיתי הוא מ-2 מיליון הפליטים שכבר הצליחו לברוח ושוהים בפקיסטאן ואיראן, אלה עלולים להגיע לטורקיה ויוון - שמשלימות בימים אלה בניית חומה בגבול שלהן. בינתיים בטיסות החילוץ נמצאים רק עשרות אלפים, אבל ייתכן שיציאה המונית של מאות אלפים מהמדינה היא רק עניין של זמן, ואפגניסטאן עלולה לרדוף את מדינות המערב, גם לאחר שיצאו ממנה. 

בחזרה לשלטון טליבאן | האזינו לעוד יום