חיסון שלישי

מהשבוע הבא: חיסון שלישי לכולם

משרד הבריאות: 8,842 מאומתים ביממה האחרונה, 703 חולים בצמב קשה • יותר ממחצית מבני ה-30 ומעלה בישראל כבר חוסנו במנת הדחף • בנט הציע לאמריקנים: רק מחוסנים ב-3 מנות יוכלו להיכנס לארה"ב • ארבעה ימים לפתיחת שנת הלימודים - עדיין לא אושרו תקנות התו הירוק במוסדות החינוך
נוב ראובני ולירן כוג'הינוף
28 באוגוסט 2021
19:52
עודכן ב 21:03

משרד הבריאות עדכן הערב (שבת) כי 8,842 איש אובחנו כמאומתים לקורונה ביממה האחרונה בישראל. חלה עלייה נוספת במספר החולים במצב קשה שעומד כעת על 703, 153 מהם מונשמים. 

בישראל חוסנו לקורונה כבר קרוב לשני מיליון במנה שלישית. במהלך השבוע הבא מבצע החיסון השלישי צפוי להתרחב לכלל קבוצות הגיל, כפי שדיווח בשבוע שעבר בכאן חדשות. זה אומר שמרגע שמנכ"ל משרד הבריאות יודיע שאפשר - כל מי שחוסן במנה שנייה לפני לפחות חמישה חודשים יוכל לקבל את המנה השלישית, למעט מחלימים.

עד כה חוסנו במנת הדחף יותר ממחצית מבני ה-30 ומעלה בישראל, ובהחלט רואים את ההשפעה החיובית של היקף המתחסנים הגבוה על נתוני התחלואה ובסימני הבלימה שממשיכים להיות מעודדים. במשרד הבריאות מעוניינים לחסן כמה שיותר ממתחסני המנה השנייה - גם במנה השלישית ומקווים להצליח להגיע לפחות לעוד מיליון מתחסנים נוספים בשבועיים-שלושה הקרובים.

עם ההרחבה הזו של המבצע, במשרד הבריאות מתחילים לדון ולחשוב - איך המנה השלישית צריכה להשפיע על הגדרת המחוסן בישראל. איזה הבדלים יש בין אדם שחוסן רק בשתי מנות לאדם שמחוסן בשלוש מנות. בכאן חדשות כבר דווח כי במשרד בוחנים את האפשרות לשלול את התו הירוק ממי שלא יחוסן במנת הדחף, מנגד חושבים גם איך להיטיב עם אלו שכן התחסנו - כאשר על הפרק למשל גם הקלה במדיניות הבידודים. 

בנט הציע לאמריקנים: רק מחוסנים ב-3 מנות יוכלו להיכנס לארה"ב

ההצעה של בנט לממשל האמריקני: ראש הממשלה נפתלי בנט דוחף לקדם הסכם בין ישראל לארצות הברית שיאפשר רק לאזרחים מחוסנים בשלוש מנות להיכנס לארצות הברית. במהלך פגישותיו של בנט בוושינגטון חלקו הוא ויועציו מידע על מדיניות חיסון המנה השלישית. הנושא עלה גם במהלך הפגישה האישית בין ראש הממשלה בנט לנשיא האמריקני ביידן. הכוונה הישראלית במהלך היא להקשות על מי שלא התחסן להגיע למדינת היעד, מכיוון שאי אפשר למנוע ממנו לצאת מישראל.

ארבעה ימים לפתיחת שנת הלימודים: טרם אושרו תקנות התו הירוק

במשרד החינוך אמנם הודיעו כבר למנהלים שלא להכניס עובדי הוראה לא מחוסנים וכאלה שמסרבים להיבדק למוסדות החינוך, אך תקנות התו הירוק טרם אושרו על ידי משרד הבריאות והיועץ המשפטי לממשלה. המשמעות היא שלהחלטות משרד החינוך אין כרגע תוקף ומורים בחרו שלא להתחסן, יוכלו ללמד ללא הגבלה. 

בכיר במשרד החינוך אמר לכאן חדשות כי הנושא תקוע כעת אצל המשנה ליועמ"ש רז נזרי ואצל משרד הבריאות. מספר שאלות מהותיות סביב המורים הלא מחוסנים עדיין לא ברורות ימים ספורים לפני תחילת הלימודים - האם יפוטרו, הםא יצאו לחל"ת, כמה מהם יש, והאם הבדיקות למורים יהיו בתשלום.