צביקה גנדלמן, ראש עיריית חדרה

הפרקליטות החליטה להגיש כתב אישום נגד ראש עיריית חדרה

טענות ראש העיר צביקה גנדלמן, החשוד בעבירות מרמה והפרת אמונים, נדחו בשימוע
חן ביאר ואורלי אלקלעי
29 באוגוסט 2021
17:13

הפרקליטות החליטה היום (ראשון) להגיש כתב אישום נגד ראש עיריית חדרה צבי גנדלמן. גנדלמן נחקר לראשונה בשנת 2018 בחשד לביצוע עבירות של מרמה והפרת אמונים. על פי החשד גנדלמן עסק בענייניו של יזם אשר תמך בו פוליטית ולא הצהיר על ניגוד העניינים ביניהם. כל טענותיו של גנדלמן נדחו בשימוע.

על פי החשד, שמואל לוי, קבלן ויזם נדל"ן שלו היו אינטרסים כלכליים משמעותיים בעיר חדרה ואף מילא את מקום ראש העירייה בעבר, קידם את מועמדותו של גנדלמן במערכת הבחירות של 2013, תוך ניצול כוחו הפוליטי. עוד לפי חשד הפרקליטות, לאחר בחירתו של גנדלמן לראשות העירייה ולאורך השנים לאחר מכן,חש גנדלמן מחויבות אישית עמוקה כלפי לוי וחשש שיפעל למניעת בחירתו בעתיד, מה שהביא למצב של ניגוד עניינים בין תפקידו הציבורי לבין רצונו להיטיב עם לוי.  

בסוף חודש ינואר 2018 התקבלה בלשכת ראש העירייה פנייה בבקשה לפי חוק חופש המידע לקבל את יומני הפגישות של גנדלמן. בעקבות כך, גנדלמן ומנהלת לשכתו סיכמו שהיא תמחק מיומנו הממוחשב של ראש העיר חלק מהפגישות שהופיעו בו במטרה להסוות את הקשר הפסול שקיים עם לוי. בהתאם לסיכום עם גנדלמן, מנהלת הלשכה ביצעה שינויים ביומן, הפיקה ממנו פלט כוזב במטרה להעבירו למגיש הפנייה וכן העבירה לממונה על חופש המידע בעירייה הערכה מופרזת של שעות העבודה הנדרשות לטיפול בבקשה.

עוד עולה ממכתבי השימוע כי גנדלמן הורה לנהג שלו עדכן את שמואל לוי בדבר גביית הודעה במשטרה של חבר אופוזיציה בעירייה, שעסקה בין היתר ביחסיו של גנדלמן עם לוי, והעביר לו מסר שעליו להתרחק מהעירייה בתקופה הקרובה, כדי למנוע או להכשיל חקירה פלילית.