לוחם מג"ב בראל חדריה שמואלי
צילום: באדיבות המשפחה

נקבע מותו של לוחם מג"ב בראל חדריה שמואלי

אלפים השתתפו בהלווייתו של סמ"ר בראל חדריה שמואלי, אימו: "לא יכולה להמשיך את חיי, שלחתם צלף בלי אפשרות לירות במחבל" • בנט ספד: "היה לוחם בחייו ובמותו, נאבק עד הרגע האחרון"
איציק זוארץ
30 באוגוסט 2021
15:20
עודכן ב 22:49

תשעה ימים לאחר שנפצע אנושות בתקרית ירי בגבול רצועת עזה, נקבע אמש (שני) מותו של לוחם מג"ב בראל חדריה שמואלי. אלפים הגיעו מרחבי הארץ להלווייתו בבית העלמין הצבאי בקרית שאול. אימו, ניצה, ביקרה במהלך ההלווייה את ראשי הצבא, משמר הגבול וראש הממשלה. "הפכתם את הבן שלי לקרטון בפני חמאס, לא אמשיך את חיי", אמרה. "שלחתם צלף עם אפס אפשרות לירות במחבל. הוא שלח הודעה לחברים לפני המשימה 'אני לא מבין את המדינה הזו'".

לדבריה, בזכות בנה ששוכב כעת בבית העלמין, ראש הממשלה נפתלי בנט נפש בצפון. "בנט יושב עם יו"ר חמאס בממשלת ישראל. בנט, תהיה גיבור, תוותר על המקום שלך", היא הוסיפה. לבסוף אמרה האם: "לא יכולה להמשיך את חיי".

שלשום נמסר מבית החולים סורוקה כי חלה הידרדרות משמעותית במצבו, והיום הודיעו בבית החולים על מותו: "הצוות הרפואי נלחם על חייו והוא עבר מספר ניתוחים במהלך אישפוזו. חרף המאמצים הרבים ובשל הפציעה הקשה, נאלץ הצוות הרפואי לקבוע את מותו".

ראש הממשלה, נפתלי בנט, ספד לו: "קיבלתי בצער עמוק את הבשורה המרה על מותו של לוחם מג"ב, בראל חדריה שמואלי, שנפל בהגנה על ביטחון ישראל. אין מילים מספקות כדי לנחם את המשפחה באבלה הכבד. בראל היה לוחם בחייו ולוחם במותו. הוא נאבק על חייו עד הרגע האחרון".

שמואלי, בן 21 מבאר יעקב, שירת כצלף ביחידת המסתערבים של משמר הגבול במחוז דרום. בשבת שעברה הוא הוצב בעמדת ירי על המכשול בגבול הרצועה, כאשר אירעו מהומות סמוך לגדר הגבול. הוא נפגע מירי מחבל מטווח קצר בראשו.

בשבוע שעבר השתתפו אלפי בני אדם בתפילה המונית לרפואתו של שמואלי מחוץ לבית החולים. בתפילה נכחו גם הוריו, יוסי וניצה. שעות לאחר שנפצע נערכה שיחת טלפון קשה בין יוסי, אביו של בראל, לבין ראש הממשלה נפתלי בנט במהלכה הטיח האב מילים קשות בראש הממשלה: "ממי אתה מפחד, מעבאס? תתעוררו נבלות, הילדים שלנו הולכים", נשמע האב זועק בהקלטת השיחה שפורסמה זמן קצר לאחר מכן. בשיחה התבלבל בנט בשמו של בראל, ושאל: "איפה יוסי מאושפז?". 

לאחר השיחה פרסם ראש הממשלה בנט תגובה בה הביע התנצלות על הטעות בשמו: "הלוחם בראל חדריה שמואלי נפצע קשה בתקרית בגבול עזה, ויחד עם כל עם ישראל אני מתפלל לרפואתו. יוסי הביע בפניי כעס ותסכול טבעיים, ואני מחבק אותו ואת משפחתו. ההחלפה בין שמו של בראל לבין שם אביו קרתה בתום לב, ואני מבקש להתנצל על כך מעומק ליבי. אין מילים לתאר את הכאב והקושי שהמשפחה עוברת ברגעים אלה".

ביום שלישי האחרון ביקר הרמטכ"ל רא"ל אביב כוכבי את הלוחם ומשפחתו בבית החולים וספג מהם ביקורת קשה. "איך דבר כזה קורה? הלוחמים נהיו כמו בובות", אמרו בני המשפחה לרמטכ"ל. לפניו ביקר במקום גם מפקד פיקוד הדרום האלוף אליעזר טולדנו. בני המשפחה צעקו לעברו: "תפשוט את המדים ותתפטר". האלוף טולדנו ענה בתגובה: "אני לוקח אחריות".