-
צילום: אי-פי

אחרי 20 שנה: תם עידן ארצות הברית באפגניסטאן

הטיסה האמריקנית האחרונה המריאה משדה התעופה בקאבול • ביידן: ההחלטה לסגת התקבלה על דעת כל מפקדי הצבא וראשי המטות • תשעה בני משפחה נהרגו בתקיפה אמריקנית, גורמים בצבא האמריקני: בודקים אם היו נפגעים אזרחיים בתקיפה שכוונה למחבלים מתאבדים • בכיר אמריקני: נמשיך לעבוד מול טליבאן כדי לאפשר לאפגנים ואחרים לעזוב גם אחרי 31 באוגוסט
עמיחי שטיין ואיתמר מרגלית
30 באוגוסט 2021
07:33
עודכן ב 01:05

אפגניסטאן של טליבאן: אחרי 20 שנה, תם עידן ארצות הברית במדינה. הטיסה האמריקנית האחרונה המריאה אתמול (שני) משדה התעופה בקאבול. רגע לפני שעזבו, הכוחות האמריקנים הרסו ופוצצו 73 כלי טייס בשדה התעופה בקאבול ועוד כ-100 כלי רכב צבאיים. כוחות טאליבאן נכנסו לשדה לאחר הנסיגה והשתלטו עליו.


נשיא ארה"ב ג'ו ביידן אמר הלילה כי ההחלטה לסגת מאפגניסטאן התקבלה על דעת כל מפקדי הצבא וראשי המטות המשולבים. עוד ציין כי "שר החוץ בלינקן יפעל לתאם עם הקהילה הבין לאומית מעבר בטוח לכל האזרחים האמריקנים, האזרחים הזרים והאפגנים ששיתפו פעולה ורוצים לצאת מהמדינה". 

היועץ לביטחון לאומי של ארצות הברית, ג'ייק סאליבן, אמר הלילה שהממשל האמריקני ימשיך לעבוד מול טליבאן להבטחת מעבר חופשי של אפגנים ואחרים שרוצים לעזוב את המדינה, גם אחרי 31 באוגוסט.

צרפת ובריטניה עתידות להגיש בקשה לכינוס דיון חירום באו"ם, ובמסגרתו יעלו הצעה לכונן "אזור בטוח" בקאבול, שיאפשר להגן על אנשים שירצו לעזוב את אפגניסטן. בתוך כך, גורם אמריקני רשמי מסר לרשת ABC שחמש רקטות נורו לעבר נמל התעופה בקאבול. תושבים שמתגוררים סמוך למקום סיפרו שמערכות ההגנה נגד טילים הופעלו ושעשן נראה באזור.

בד בבד, רשת CNN דיווחה הלילה שתשעה בני משפחה, בהם שישה ילדים, נהרגו בתקיפת כלי טייס בלתי מאויש של צבא ארצות הברית בבירת אפגניסטאן. מוקדם יותר אמרו גורמים בממשל האמריקני כי כלי הטיס השמיד רכב ובו מחבלים מתאבדים שהיו בדרכם לעשות פיגוע בנמל התעופה של קאבול. לדבריהם, עוצמת הפיצוץ המשני מעידה שבכלי הרכב היו חומרי נפץ בכמות גדולה. בעקבות הדיווח, גורמים בצבא האמריקני בודקים את האפשרות לנפגעים אזרחיים בתקיפה.

מורשת אפגניסטאן | האזינו לעוד יום