אביגדור ליברמן
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

ליברמן: מי שמכשיל את חוק ההסדרים - מכשיל את התקציב

במסיבת עיתונאים לקראת ההצבעה השבוע בקריאה ראשונה על התקציב, אמר שר האוצר: "תמיד יהיו דרמות ומשברים עד הרגע האחרון. זה חלק מהעניין" • על פגישת גנץ-אבו מאזן אמר שר האוצר: "יציבות כלכלית של הרשות הפלסטינית זה אינטרס ביטחוני ישראלי"
שאול אמסטרדמסקי וזאב קם
30 באוגוסט 2021
08:26
עודכן ב 14:59

התקציב מגיע לכנסת: לקראת ההצבעה השבוע בקריאה ראשונה על התקציב וחוק ההסדרים, התייחס היום (שני) שר האוצר אביגדור ליברמן לנושא, ובפרט להתנגדויות בתוך הקואליציה לחוק ההסדרים. "מי שמכשיל את חוק ההסדרים פשוט מכשיל את חוק התקציב", אמר ליברמן במסיבת עיתונאים שקיים לפני ההצבעה ביום חמישי הקרוב.

עוד אמר שר האוצר: "חוק ההסדרים הוא אינטגרלי מהתקציב. שמעתי כל מיני דיבורים שאפשר להצביע בעד התקציב ונגד חוק ההסדרים. זה עורבא ופרח. הם כרוכים אחד בשני. חלק מהשינויים המבניים בחוק ההסדרים נלקחים בחשבון כחלק מבסיס התקציב. אי אפשר להפריד בין שניהם.

"אנחנו ננסה לשכנע את חברי הכנסת שאין משהו יותר נכון וצודק מהתקציב הזה. אני נמצא בקשר עם כל חברי הכנסת ואני מאמין שיהיה רוב שיתמוך בתקציב ובחוק ההסדרים. תמיד יהיו דרמות ומשברים עד הרגע האחרון. זה חלק מהעניין. אני מקבל את זה בהבנה".

ליברמן פירט כי התקציב לשנת 2021 יעמוד על 432 מיליארד שקלים, והתקציב לשנת 2022 יעמוד על 452 מיליארד שקלים. לדבריו, התקציב כולל בניית שני בתי חולים חדשים, בבאר שבע ובקריית אתא. "הוספנו 700 מיליון שקל לבסיס תקציב משרד הרווחה, 100 מתוכם ילכו למאבק באלימות במשפחה. למשרד החינוך הוספנו מיליארד שקלים, ואותו סכום הוספנו גם למשרד לביטחון הפנים, בעיקר עבור התעצמות ומאבק בפשיעה במגזר הערבי. הוספנו כספים לקצבאות לקשישים, לנכים ולנכי צה"ל וגם לניצולי השואה", הוסיף שר האוצר.

על מחירי הדיור אמר ליברמן כי "אנחנו עובדים ביחד עם שרי הפנים והשיכון על תוכנית כוללת בנושא הדיור ומאבק בעליית המחירים. אני מאמין שהתכנית תפורסם לאחר החגים".

ביחס לרפורמת החקלאות השנוי במחלוקת אמר ליברמן כי הוא אינו צריך את הכנסת והממשלה כדי לאשר את הרפורמה. "אני חושב שנגיע עם החקלאים להסכמה. היינו מגיעים כבר מזמן לולא כמה ח"כים שהחליטו להפוך את זה לדגל רציני מבחינתם", דברי שר האוצר.

בתוך כך, בסביבתו של שר החקלאות עודד פורר אומרים היום שהאיום של חברי הכנסת שמתנגדים לרפורמה להצביע נגד חוק ההסדרים – צפוי לגרום לחקלאים נזק גדול עוד יותר, אם התוכנית תוצא מהחוק. 

בסביבתו של השר פורר הסבירו שגם אם הרפורמה לא תיכלל בחוק ההסדרים, היא תצא לדרך בכל מקרה מכיוון שעיקריה מבוצעים באמצעות צווים פנימיים של שרי החקלאות והאוצר, ואינם תלויים בחוק. מה שלא ימומש זה הפיצוי לחקלאים, שלדבריהם זהו הדבר העיקרי שנמצא ברפורמת החקלאות שבתוך חוק ההסדרים. החלקים שהחקלאים מתנגדים אליהם – בעיקר נושא הורדת המכסים על ייבוא – ייחתמו בכל מקרה גם בלי שהרפורמה תהיה בחוק.

אתמול פורסם בכאן חדשות שיו"ר הקואליציה עידית סילמן העבירה לאחרונה מסר לאנשי משרד האוצר שאם לא יעשו במשרד ויתורים משמעותיים בשתי הרפורמות שבמחלוקת - רפורמת החקלאות ורפורמת העלאת גיל הפרישה לנשים - אי אפשר יהיה להעביר את חוק ההסדרים.

במסיבת העיתונאים היום התייחס ליברמן גם לפגישה שנערכה הלילה בין שר הביטחון בני גנץ ליו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ברמאללה: "יציבות כלכלית של הרשות הפלסטינית זה אינטרס ביטחוני ישראלי ואנחנו עושים הכול כדי לשמור על כך".

שר האוצר הוסיף: "אני מופתע לטובה מתפקוד הקואליציה למרות שהיא מאוד ססגונית והעברנו כמעט כל דבר שראינו בכנסת. זה נכון שאף אחד לא מרוצה. כל אחד לא מרוצה מנושא אחר. זה לא יכול להיות אחרת בקואליציה עם כאלו פערים אידיאולוגיים. בסופו של דבר כולם יצטרכו להבין שאין ברירה אלא לקבל את זה כמקשה אחת".

ומה אתם רוצים? בואו לחלק את התקציב מחדש, לקבוע את גובה המשכורות, וגם להחליט אם הממשלה תהיה גדולה או קטנה – במשחקי התקציב