-
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

אושר מתווה פתיחת הלימודים, מתווה הכותל והתו הירוק הורחב

התו יחול על עובדי הוראה, בריאות, מסעדות, בריכות, חדרי כושר • מספר המתים מפרוץ המגפה חצה את ה-7,000
עמיחי שטיין ולירן כוג'הינוף
30 באוגוסט 2021
08:59
עודכן ב 22:56

שרי קבינט הקורונה אישרו אתמול בערב (שני) את מתווה אירועי הסליחות בכותל המערבי, הרחבת מתווה "התו הירוק" ועדכון המתווה לפתיחת שנת הלימודים.

החלטות הקבינט המלאות

- הרחבת מתווה "התו הירוק" - שיוחל גם על עובדי מערכת הבריאות, עובדי מערכת החינוך ועובדי מוסדות רווחה. כמו כן, יוחל המתווה גם על עובדי כלל המקומות בהם הלקוחות נדרשים בהצגת התו. בנוסף, תיבחן החלת מתווה "התו הירוק" על ענפים נוספים במשק.

- מתווה התפילות בכותל המערבי:

• הגבלת משתתפים - עד 8,000 מתפללים.

• חלוקת המתפללים ברחבת הכותל ל-18 קפסולות.

• חובת עטיית מסכות בשטח פתוח

• פסק הלכה המאפשר השתתפות בסליחות באמצעות צפייה במסך - באחריות הקרן למורשת הכותל.

• פעולות הסברה - המלצה להגעת מחוסנים ומחלימים בלבד, פרסום פסק ההלכה ומועדי הקרנת הסליחות, פרסום הגבלות הבטיחות במקום.

• ניתוב ההמון בכניסות לעיר העתיקה על ידי משטרת ישראל.

- מערכת החינוך:

• החל מפתיחת שנת הלימודים מחר, 1 בספטמבר, כיתות שבהן היקף התלמידים שקיבלו את מנת החיסון הראשונה יהיה נמוך מ-70% - ילמדו באופן מקוון.

• החל מיום ה׳, 30 בספטמבר 2021, היקף ההתחסנות למתווה זה ימדד ביחס לשתי מנות חיסון.

• בחודש ספטמבר, תלמידי הכיתות שילמדו באופן מקוון יעודדו להתחסן בבתי הספר כדי להעביר את הכיתה ללמידה פרונטלית.

מתווה זה יחול בכיתות כיתות ח׳-יב׳ בערים אדומות.

שר הבריאות ניצן הורוביץ תקף את משרד האוצר על נושא הגבלות ההתקהלות. הורוביץ אמר כי "דברים בחשיבות פחותה כמו הופעת ענק מאיימים על פתיחת שנת הלימודים". בדיון על מתווה הכותל פנה ראש הממשלה נפתלי בנט לדורון תורג'מן מפקד מחוז ירושלים ושאל אותו: לאור אירוע מירון האם נערכתם ללחץ בכניסות שיגיעו הרבה אנשים שינסו להגיע למקום? תורג'מן ענה כי "ההסברה היא חשובה וגם נעשה שילוט. כיכר צה"ל, שער יפו, אשפות, ועוד- נהיה שם כדי למנוע את הגלישה פנימה".

גנץ שותה בירה בזמן ישיבת הקבינט

השר לביטחון הפנים עמר בר לב אמר בדיון "אנחנו מתעלמים מפצצה מתקתקת - אומן. 100 אלף איש. יש שם צפיפות. מגה אירוע". עוזר שר הביטחון משה אדרי השיב כי "נעשית שיחת התייעצות עם השגריר כדי לעשות שם בדיקות ומשא ומתן עם חברה שתקים שם עמדת בדיקה". שר החוץ יאיר לפיד הסביר: "דיברתי עם שר החוץ של אוקראינה, הם מתוסכלים מהאירועים של שנה שעברה אבל ירתמו". בר לב הוסיף לאחר מכן כי "15 אלף איש כבר שם. אם מישהו חושב שאנשים יחזרו חולים מאומן והפתרון הוא אכיפה הוא טועה - שאף אחד לא ישלה עצמו".

נציגי משרד הבריאות הזהירו את השרים כי פתיחת שנת הלימודים, הנסיעות לאומן, מתווה הכותל, האירועים ההמוניים ועלייה בנסיעות לחו"ל (בעקבות מתווה החיסונים) - "יביאו להאצה בתחלואה". עוד יציע המשרד לשרים שמחלים יחשב כבעל תו ירוק רק עד חצי שנה מאז שחלה, או אם קיבל לפחות מנת חיסון אחת.

מוקדם יותר אתמול, קיים בנט דיון עם שרת החינוך יפעת שאשא-ביטון, שר הבריאות ניצן הורוביץ ובכירים נוספים בנוגע לפתיחת מערכת החינוך. הורוביץ הציע לדחות את מתווה "חיסונים תמורות לימודים" בחודש, אך בנט סירב. לפי המתווה, שפורסם בכאן חדשות, בערים אדמות כיתה ובה יותר מ-70% מחוסנים תלמד בבית הספר. מתחת ל-70% - תתקיים למידה מקוונת. מספר המתים מפרוץ המגפה עומד על 7,030. שיעור הבדיקות החיוביות שלשום - הגבוה ביותר מפברואר.

לפי נתונים עדכניים, יש כ-150 אלף תלמידים בערים אדומות מכיתות ח'-י"ב שצפויים ללמוד מרחוק מאחר שאין בכיתות שלהם שיעור של 70% התחסנות ויותר. במערכת החינוך חוששים שהדבר יפגע בעיקר באוכלוסיות החלשות.

מזכ"לית הסתדרות המורים יפה בן דוד התייחסה בריאיון לתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב למניעת כניסת מורים לא מחוסנים שמסרבים להיבדק לכיתות, ואמרה לאריה גולן: "לא יכולים להחריג רק את ציבור עובדי ההוראה אלא כל מי שבא במגע עם ציבור רחב. אני חושבת שזה צעד נכון. ההתנגדות שלנו על כך שזה יושת רק על עובדי הוראה". 

האזינו לריאיון עם יפה בן דוד בכאן רשת ב