-

אחרי תחקיר כאן חדשות – שרת האנרגיה ביטלה את הארכת הזיכיון של כיל לכריית פוספטים

פרסום ראשון | השרה אלהרר החליטה שקודם החברה תשלם את התמלוגים שהם חייבים למדינה • לובי 99, שהובילו את המאבק נגד הארכת הזיכיון ללא תמורה: "המדינה חייבת להעלות את גובה התמלוגים שכיל תשלם בתמורה להארכת הזיכיון. כמו כן יש לחייב את החברה בכיסוי הוצאות הנזק הסביבתי החמור שיצרו"
אורן אהרוני
30 באוגוסט 2021
20:54

שרת האנרגיה החליטה שלא להאריך לכימיקלים לישראל את הזיכיון על שדות הפוספטים בדרום, מבלי שישלמו קודם את התמלוגים שהם חייבים למדינה. כך פורסם היום (שני) לראשונה בחדשות הערב בכאן 11.

בשנה האחרונה פורסמו בכאן חדשות מספר תחקירים על החלטת משרד האנרגיה להאריך את זיכיון חברת רותם של כימיקלים לישראל בעוד שלוש שנים מבלי לקיים מכרז, מבלי לבדוק את נושא התמלוגים כפי שדרשו באוצר ומבלי להתייחס לפיצוי וערבויות בנושא הזיהום שנוצר כתוצאה מפעילות המפעלים.

שרת האנרגיה, קארין אלהרר, החליטה לשנות את החלטת קודמה בתפקיד, יובל שטייניץ. במכתב שנשלח בשבוע שעבר לשר האוצר היא כותבת: "אגף החשב הכללי באוצר החל בבדיקה מקיפה של תשלומי התמלוגים של חברת רותם. לעמדתי, אין להאריך את זיכיון חציבת הפוספטים של חברת רותם טרם השלמת הבחינה. המשמעות היא שאם עד סוף דצמבר כימיקלים לישראל לא תשלם את התמלוגים שידרשו באוצר, הזיכיון שלהם יסתיים".

מרב דוד, סמנכ"לית לובי 99, שהוביל את המאבק נגד הארכת הזיכיון ללא תמורה, מסרה: "המדינה חייבת להעלות את גובה התמלוגים שכימיקלים לישראל תשלם בתמורה להארכת הזיכיון. לא יכול להיות שלארגון יש הכנסות של מיליארדים מהפוספטים והיא משלמת מיליונים בודדים כל שנה. כמו כן יש לחייב את החברה בכיסוי הוצאות הנזק הסביבתי החמור שיצרו מפעלי הפוספטים".

בכימיקלים לישראל סרבו להגיב לידיעה.