חיסון בני נוער
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

מה אומרים המספרים: עד כמה מגנה עלינו המנה השלישית?

משרד הבריאות מנסה בכל דרך לעודד התחסנות במנת הדחף, כולל הוצאת המחוסנים בשתי מנות מהגדרת המתחסן מ-1 באוקטובר. מה מצאו החוקרים מהעברית, הטכניון ומכון וייצמן - והאם כל זה מוצדק? | כתבי כאן חדשות עושים סדר בנתונים
נוב ראובני
31 באוגוסט 2021
09:43
עודכן ב 11:55

שמונה חודשים לאחר שהחל מבצע החיסון נגד קורונה בישראל, משרד הבריאות הודיע לפני יומיים על שורת החלטות די דרמטיות, בראשן: שינוי הגדרת המחוסן. זה אומר שמי שמבחינתו חלפה יותר מחצי שנה מאז קיבל את מנת החיסון השנייה - לא יוגדר מחוסן יותר מ-1 באוקטובר. במילים אחרות, תעודת ההתחסנות בשתי מנות שמראים בכניסה למקומות שדורשים תו ירוק לא תתפוס יותר. 

המהלך הזה הופך משמעותי אפילו יותר, אחרי שהלילה (שלישי) אישרו שרי הקבינט את הרחבת התו הירוק. המתווה הנוכחי חל גם על עובדי מערכת הבריאות, עובדי מערכת החינוך ועובדי מוסדות רווחה וכן על עובדי כלל המקומות בהם הלקוחות נדרשים בהצגת התו.

מוגזם או מוצדק? מאחורי ההחלטה לנשל מהתו הירוק את המחוסנים בשתי מנות

ההחלטה של משרד הבריאות מגיעה בעקבות שני מחקרים שערכו חוקרים ממכון וייצמן, הטכניון, האוניברסיטה העברית ומשרד הבריאות ובהם הם ניתחו את הירידה ביעילות החיסון, ומנגד - את ההגנה שמעניקה מנת הדחף. החוקרים ראו כי ככל שגדל המרחק מהחיסון, ההגנה דועכת ואילו קצב ההדבקה עולה.

עוד מצאו החוקרים כי בזמן שבישראל התפשט זן דלתא כמו אש בשדה קוצים - באנשים שחוסנו במאי נצפתה הגנה גבוהה, ובאלה שחוסנו מוקדם יותר נצפתה הגנה נמוכה יותר באופן ניכר.

הירידה לא משפיעה לא רק על הסיכון להדבקה, אלא גם על הסיכון לתחלואה קשה, והיא באה לידי ביטוי גם אצל מבוגרים וגם אצל צעירים יותר. מבין המאומתים שהפכו לחולים במצב קשה בגל הרביעי - אחוזים גבוהים יותר באופן ניכר הם אנשים שחלפו חמישה חודשים ויותר מאז שחוסנו, וזה נכון גם לקבוצה שמעל גיל 60 וגם לזאת שמתחתיה.

ואם לא היה חיסון שלישי? 

לפי המחקרים המדוברים, כמה ימים לאחר קבלת המנה השלישית, ההגנה מהנגיף חוזרת לרמה גבוהה של חיסון טרי. זו גם אחת הסיבות העיקריות, כנראה, לסימני הבלימה שנצפים בימים האחרונים בתמונת התחלואה הקשה.

לפי נתוני משרד הבריאות, בלי מתן המנה השלישית - בישראל היו היום יותר מ-1,500 במצב קשה. לשמחתנו, זה לא המצב בפועל, כשיותר מ-2 מיליון ישראלים כבר חוסנו במנה השלישית ומספר החולים קשה עומד נכון לאתמול על 738 בני אדם. עכשיו השאלה הגדולה היא - לכמה זמן תצליח מנת הדחף לשמור אותנו ברמת הגנה מספקת? התשובה תתבהר, איך לא, בחלוף הזמן.

לצד סימני הבלימה של הגל הרביעי, מגיעה גם תזכורת למחיר של מגיפת הקורונה. אתמול עדכן משרד הבריאות כי 7,030 חולי קורונה נפטרו מפרוץ המגפה בישראל. מתחילת חודש אוגוסט נפטרו 551 בני אדם מהנגיף - כמעט פי 10 מכלל הנפטרים בחודשים יוני ויולי יחד.